aktuelno

Koliko sati dnevno bi pas trebalo da spava i kada treba da se zabrinemo da nešto nije u redu?

29.04.2022

11:32

0

Ovo ste verovatno bezbroj puta zapitali, posebno ako ste tek prvi put nabavili psa

Koliko sati dnevno bi pas trebalo da spava i kada treba da se zabrinemo da nešto nije u redu?
profimedia-0587715344 - Copyright Profimedia

Da li vam se čini da vaš pas skoro sve vreme provodi dremajući? To nije daleko istine jer psi mogu da spavaju i do 14 sati dnevno, zavisno od starosti i rase.

U proseku, naši ljubimci spavaju oko 10 sati svaki dan, ali raspon je od 9 do 14 sati dnevno, objašnjava veterinarka Lara Sipnievski.

- Psi su poput ljudi. Aktivni su tokom dana, a noću spavaju - rekla je.

Psi koji žive u kući ili stanu vrlo često usklade svoj san sa obrascima spavanja vlasnika, što znači da će spavati kad spavate i vi. 

Stariji psi obično spavaju više, 16 do 18 sati dnevno, jer se lakše umaraju. Oni takođe mogu da imaju isprekidani ciklus spavanja, odnosno više će spavati tokom dana, a češće se buditi noću. 

Veće rase pasa obično spavaju više sati od manjih, dok psi koji su aktivniji tokom dana imaju tendenciju da zaspe ranije i spavaju duže.

Štenci su obično izuzetno aktivni, pa im je potrebno više sna da povrate energiju. Mogu da spavaju 18 do 20 sati dnevno, a to počinje da se smanjuje nakon četvrtog meseca starosti. 

Zašto psi toliko spavaju?

Razlog možda leži u REM fazi sna. Zbog svojih nepravilnih obrazaca spavanja psi provode samo oko 10 odsto sna u REM fazi, dok ljudi provode oko 25 odsto sna u REM-u. Psi će zato možda to morati da kompenzuju spavanjem više sati tokom dana.

Koliko sati dnevno bi pas trebalo da spava i kada treba da se zabrinemo da nešto nije u redu? Pexels
 

Znakovi koji ukazuju na poremećaj spavanja

Poput ljudi, psi mogu da pate od različitih poremećaja spavanja. To uključuje apneju, narkolepsiju, kao i poremećaj ciklusa spavanja i buđenja.

Psi sa skraćenom njuškom, poput kavalijer king Čarls španijela i engleskih buldoga, skloni su problemima s disanjem, čime se povećava i rizik od poremećaja disanja u snu, poput apneje u snu.

- To se onda povezuje s glasnim hrkanjem, dnevnom pospanošću i tromošću - ističe veterinarka.

U nekim slučajevima poremećaji spavanja kod pasa mogu biti manji i ne predstavljaju zdravstveni rizik.

Sipnievski upozorava da vlasnici pasa treba da obrate pažnju na preterano hrkanje, buđenje iz sna, nasilne pokrete tokom spavanja, nemir pre spavanja i mokrenje tokom spavanja.

BONUS VIDEO:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike