
Poslednji trenuci "Titanika": Novi dokumentarac otkriva stravične detalje pre potonuća (VIDEO)
3D model je napravljen uz pomoć podvodnih robota i sastavljen je od oko 700.000 fotografija olupine

Pojavili su se novi detalji o poslednjim satima čuvenog "Titanika" i to dokumentarcu "Titanic: The Digital Resurrection".

Naime, prvi put je urađen 3D snimak olupine broda u punoj veličini, koji se proučava u novom dokumentarcu.
"Digitalni blizanac" otkriva tajne
U filmu analitičari proučavaju „digitalnog blizanca“ broda kako bi došli do novih saznanja o noći kada je brod potonuo, 14. aprila 1912. godine, i kada je oko 1.500 ljudi izgubilo život.

3D snimak otkriva da su neki od kotlova bili udubljeni u trenutku kada je brod potonuo, što ukazuje na to da su i dalje radili kada je brod nestao pod vodom, prema izveštaju BBC-a.
Takođe, ventil na palubi krme otkriven je u otvorenom položaju, što sugeriše da je para i dalje napajala brodski električni sistem.
Poslednja svetla do kraja
Ova otkrića potvrđuju svedočenja očevidaca koji su tvrdili da su brodski inženjeri lopatama ubacivali ugalj u peći kako bi što duže održavali osvetljenje dok su putnici bežali i pokušavali da se spasu.

- Držali su uključena svetla i napajanje do samog kraja, kako bi posadi dali vremena da bezbedno spusti čamce za spasavanje uz neko osvetljenje, umesto da nastupi potpuni mrak - rekao je Parks Stivenson, analitičar koji se bavi istraživanjem Titanika, za BBC, dodajući da su svi herojski inženjeri tom prilikom izgubili život.
Mogao je da izdrži četiri, a ne šest pukotina
3D snimak otkriva da je ledeni breg s kojim se brod sudario i koji je na kraju doveo do njegovog potonuća, izazvao šest malih pukotina na trupu. Oštećenja su bila raspoređena na šest vodonepropusnih pregrada dok je brod, koji je smatran "nepotopivim“, bio konstruisan da izdrži oštećenje do najviše četiri.

3D model je napravljen uz pomoć podvodnih robota i sastavljen je od oko 700.000 fotografija olupine, snimljenih iz svakog mogućeg ugla.
Skeniranje je toliko detaljno da se lični predmeti, poput džepnih satova, torbica, kovanica i češljeva, koji su bili razbacani po površini mogu videti izbliza.
I dok se ono što je ostalo od "Titanika" trenutno nalazi na dnu okeana, na približno 3.800 metara ispod nivoa mora, novi 3D model omogućiće analitičarima da proučavaju olupinu generacijama koje dolaze, čak i u slučaju da prava olupina skroz propadne.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari