24sedam na jednoj posebnoj izložbi: Ovo je bila inspiracija Dejvidu Bouviju za stvaranje poznatog albuma (FOTO/VIDEO)
Retka i vredna kolekcija
Art brut je je pravac u umetnosti koji donosi jedan poseban svet mašte.
Za razliku od ostalih pravaca gde su umetnici isključivo fokusirani na svoj doživljaj spoljašnjeg sveta, umetnici ovog pravca fokusirani su na svoj unutrašnji svet, i zato su njihova dela nabijena snažnim emocijama koje gotovo mogu da se osete kroz sliku.
Zanimljivo je da je Dejvid Bouvi svoj album "1 Outside" stvarao inspirisan ovom umetnošću, nakon što je posetio čuveni Art brut centar Guging.
Kolekcija „Infeld“ jedna je od najvećih umetničkih zbirki u Austriji, i upravo ona sadrži dela ove umetnosti, zahvaljujući neverovatnoj strasti i ljubavi Petera Infelda, koji je jednako bio posvećen i kolekcionarstvu i samim umetnicima.
Prva slika kupljena na 12 rata
Slike iz ove bogate kolekcije se mogu videti na izložbi „Art brut. Radovi iz kolekcije Infeld“, koja je otvorena u petak.
Otvaranju izložbe prisustvovala je Zdenka Infeld, udovica Petera Infelda i direktorka kompanije "Thomastik Infeld GmbH".
- Kolekcija "Infeld" je nastala iz čiste ljubavi prema umetnosti, bez ikakve kalkulacije koliko to zaista vredi. I ona je deo tradicije kolekcionarstva koja se neguje u porodici Infeld - rekla je Zdenka Infeld.
Prema njenim rečima, ova kolekcija predstavlja jednu od najvećih savremene umetnosti u Evropi, a u njoj se nalaze i slike Endija Vorhola. Svakako, dela art brut umetnosti zauzimaju najveće i posebno mesto.
- Peter je zajedno sa svojom majkom počeo da sakuplja slike u vreme kada su bili veoma siromašni, pa su prvu sliku kupili na 12 rata. Bojali su se da li će uspeti da je isplate, jer to je bilo posleratno vreme. Ipak, na kraju su uspeli u tome. Tako je počelo stvaranje ove kolekcije. Ona nije nastala od velikih para - ispričala je udovica Petera Infelda.
Oči vide, srce oseti
Nas je zanimalo kakva je to neutoljiva strast i ljubav koja nekog natera da kupi sliku, iako možda nema dovoljno novca i nije siguran koliko će ta slika zaista jednog dana vredeti.
- To je teško objasniti. Zašto? Zato što tu nema objašnjenja. Vi nešto volite ili ne volite. Nikako ne možete objasniti zašto nekoga volite. Ne možete objasniti zašto volite tu osobu a niko drugi je ne voli. To je nešto što je prirodno rođeno u vama. Vi ste zaljubljeni u umetnost. Vi ste rođeni s tim. To je jedna prirodna strast. Oči vide, srce oseti, i onda se to skuplja, ako se može - rekla je Zdenka Infeld za 24sedam.
Pored ljubavi za umetničkim delima, ono što je posebno kada je reč o porodici Infeld su i odnos i briga prema umetnicima.
- Samo kolekcionari koji imaju ličnu viziju imaju zapravo tu slobodu da naprave iskorak o kome mi u teoriji i institucionalno stalno pišemo i pričamo.
Odnosno da ne možete da delite autore u odnosu na njihovu biografiju i posedovanje akademskog obrazovanja. Čitava izložba je izbrisala sve te granice i donela nam prvoklasna kulturna dobra Austrije i Evrope uopšte - kaže dr Ivana Bašičević Antić, direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti.
Dan kada nisam ništa kupio je izgubljen dan
Termin art brut se često koristi, i uglavnom su ljudi retko bili u prilici da vide ono što čini srž ovog pokreta, a upravo se to može videti na ovoj izložbi.
- Ono po čemu se art brut izdvaja je ta odvojenost od tržišta ili dominatne kulture. Samim tim od tih autora očekujete autentičan pristup nekoj temi.
Najčešće su to teme koje potiču iz unutrašnjeg sveta, njih ne zanima toliko ono što je spolja, život svakodnevice. Njih zapravo inspiriše i motiviše ono što se dešava iznutra. Mi dobijamo nekada zastrašujuće, nekada grube, a nekada vrlo suptilne motive iz te umetnosti - navela je za 24sedam dr Ivana Bašičević Antić.
Ona je objasnila važnost odnosa na relaciji umetnik - kolekcionar.
- U slučaju Petera Infelda, reč je o ličnom prijateljstvu sa umetnicima koje se pretvara u podršku tim umetnicima, koja je jako važna, bilo da je reč o umetnicima koji su izolovani kao umetnici Guginga ili oni koji žive u gradu, i na neki način se finansiraju sami. Uvek je to velika borba, i zato je podrška bitna - navela je direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti.
Ona je citirala reči Petera Infelda:
- Dan kada nisam ništa kupio, za mene je izgubljen dan, ali ja ne kupujem ono što mi kažu da kupujem, nego ono što ja osećam da želim da kupim.
Izložba „Art brut. Radovi iz kolekcije Infeld“ se može pogledati u Salonu Oto Bihalji-Merin Muzeja naivne i marginalne umetnosti (Nemanjina 3) u Beogradu, ali je potrebno najaviti se dan ranije putem e-mail adrese [email protected].
Salon je otvoren svakog radnog dana od 10 do 20 časova i subotom od 12 do 18h. Izložba će od 18. januara 2024. biti otvorena u celini u Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari