Misterije zemunskog klana! Sretko Kalinić tvrdi: Duća je nosio milione na Senjak za "dozvolu" za zločine! (FOTO)
Konačna presuda Vrhovnog suda iz 2009. godine potvrdila je krivicu dvanaest učesnika atentata, sa ukupno 348 godina zatvora, ali javnost i dalje postavlja pitanja o stvarnim nalogodavcima i ulozi onih iz senke
Serija "Sablja" svojim prikazom priprema i atentata na premijera Zorana Đinđića vraća pažnju na jedno od najmračnijih poglavlja u novijoj istoriji Srbije. Kroz dramatizaciju tih događaja, serija osvetljava povezanost državnih struktura i kriminalnih organizacija, čije su zajedničke akcije kulminirale smrtonosnom zaverom.
Jedan od ključnih izvora za razumevanje onoga što se događalo iza kulisa jeste nedavno objavljena knjiga Sretka Kalinića, zloglasnog člana zemunskog klana, u kojoj detaljno opisuje odnose unutar organizacije i mračne dogovore sa državnim strukturama.
Kalinić, poznat po svojoj brutalnosti i spremnosti da svedoči o postupcima klana, opisuje kako su vođe "zemunaca," Dušan Spasojević i Mile Luković Kum, dobile nalog za ubistvo premijera Đinđića od misteriozne "Organizacije sa Senjaka." Kalinić, međutim, nije precizirao ko tačno stoji iza te organizacije.
Kum protiv atentata
Prema Kalinićevim rečima, u danima koji su prethodili atentatu postojale su napetosti između Spasojevića i Lukovića.
Dok je Spasojević bio uveren da treba likvidirati premijera, jer je smatrao da Đinđić "ne može ništa da kontroliše," Luković se u početku protivio toj ideji. Kalinić opisuje ovaj sukob ovim rečima:
„Duća i Kum u to vreme danima nisu pričali jer Luković nije bio za taj atentat, dok je Spasojević smatrao da treba ubiti Đinđića jer je on najobičnija 'kesa', koja ne može ništa da kontroliše.“
Neposredno pred atentat, koji je izvršen 12. marta 2003. godine, Spasojević je, prema Kaliniću, naručio i platio tonu kokaina i novu luksuznu igračku – crveni 'ferari enco.' Kalinić ovako opisuje taj trenutak:
„Posle likvidacije Duće i Kuma, kokain je preuzeo jedan Dućin drug i droga je nestala, a 'ferari' je kasnije viđan po Beogradu.“
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Nestala tona kokaina i crveni 'ferari' koji je neko vozikao ulicama Beograda postali su deo legende o ovoj kriminalnoj organizaciji, a sudbina droge do danas je obavijena misterijom.
Meljak režiran od strane SAJ-a?
U svojoj knjizi "Zemunski klan - ko je ko", Kalinić (, tvrdi da Dušan Spasojević Duća i Mile Luković Kum nisu ubijeni u Meljaku 27. marta 2003. godine. Prema njegovim rečima, oni su se predali policiji dva dana pre tog datuma, nakon čega su prebačeni u Centralni zatvor u Bačvanskoj ulici, gde su, navodno, prošli kroz užasno mučenje pre nego što su likvidirani. Kalinić dalje opisuje:
"Dok sam bio u pritvoru u vojnom zatvoru (Specijalni sud) u Ustaničkoj ulici, više čuvara mi je pričalo da su Dušan i Mile mučeni u podrumu CZ-a i da je bilo jezivo slušati njihove krike. Pripadnici SAJ su ih likvidirali i onda izveli 'junačko' delo tako što su ih mrtve, u džakovima, kombijem odvezli u Meljak. Tamo su mrtvom Kumu podmetnuli bombe, a Dušanu puškomitraljez, kako bi ispalo da su pucali na policiju. Kum zapravo nije imao nikakvo oružje kod sebe kad je krenuo da beži jer sam mu ja 12. marta 2003. uzeo pištolj, a Dušan je nosio 'beretu', a ne mitraljez," piše Kalinić.
Misterija sa Senjaka
U jednom delu svoje knjige, Kalinić pominje i tokove novca koji su, prema njegovim tvrdnjama, omogućili ovakve operacije. On opisuje kako je "Organizacija sa Senjaka" rukovodila njihovim delovanjem iz senke, pružajući zaštitu i otvarajući vrata za unosne kriminalne poslove, u zamenu za velike sume novca koje je Spasojević redovno nosio na Senjak.
„Dušan je tu 'dozvolu' plaćao milionima evra, koje je nosio na Senjak. Bio sam prisutan na nekim primopredajama novca,“ navodi Kalinić.
Iako Kalinić u svojoj knjizi ne otkriva na koga konkretno misli kada govori o "Organizaciji sa Senjaka," mnogi veruju da se radi o pojedincima iz tadašnjih bezbednosnih struktura.
Naime, komanda JSO-a, Crvenih beretki, nalazila se upravo na Senjaku, što daje dodatnu težinu spekulacijama.
Serija "Sablja" time vraća pažnju na ulogu pripadnika JSO-a u jednom od najznačajnijih političkih ubistava u regionu. Konačna presuda Vrhovnog suda iz 2009. godine potvrdila je krivicu dvanaest učesnika atentata, sa ukupno 348 godina zatvora, ali javnost i dalje postavlja pitanja o stvarnim nalogodavcima i ulozi onih iz senke.
Sretko Kalinić pravosnažno je osuđen na 40 godina zatvora za zločine "zemunskog klana" i 30 godina za učešće u ubistvu premijera Zorana Đinđića.
Nakon ubistva premijera i policijske akcije "Sablja", bio je u bekstvu do 2010. godine, kada je uhapšen u Zagrebu u Hrvatskoj. Osuđen je, takođe, i na 35 godina zatvora za ubistvo Branka Jevtovića Jorge i pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka, kada su stradali njihovi telohranitelji Dejan Živančević i Milutin Jovičić.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari