Najcrnji derbi svih vremena! 25 godina bola i nepravde za porodicu Aleksandra Radovića (FOTO/VIDEO)
Četvrt veka od smrti Aleksandra Ace Radovića
Tokom 113. "večitog derbija" između Partizana i Crvene zvezde, održanog na današnji dan 30. oktobra 1999. godine, tragično je stradao Aleksandar Radović (17) iz Opova.
Signalna brodska raketa, ispaljena sa južne tribine stadiona JNA, pogodila je mladića u vrat dok je stajao na severnoj strani. Radović je ubrzo preminuo zbog povrede glavne arterije, a lekari su kasnije izjavili da mu nije bilo pomoći.
Prvi gol i trenutak tragedije
U trenutku kada je Partizan postigao prvi gol, sa južne tribine su ispaljene signalne rakete. O događaju je svedočio Marko Lovrić, prijatelj ubijenog Radovića i navijač Partizana:
- Posle prvog gola čuli smo gadno šištanje i imao sam utisak da mi je nešto prošlo pored uveta, ali nismo videli jer smo bili okruženi dimom.
Lovrić je tada primetio rupu među navijačima Crvene zvezde i pomislio da je došlo do tuče:
- Pročulo se potom da je neko ubijen, ali se nisam brinuo, jer su svi mislili da se zločin dogodio u tuči. Znao sam da Aca, kako smo ga svi zvali, nije iz te priče.
Radović je pao na atletsku stazu stadiona, gde ga je preuzela ekipa Hitne pomoći. Tada je, međutim, već bilo prekasno.
Na sahrani Radovića u Opovu okupili su se rodbina, prijatelji i članovi njegovog fudbalskog kluba Omladinac, a počast mu je odao i prvi tim Crvene zvezde.
Njegov otac Tomislav Radović izneo je teške optužbe na račun odgovornih institucija:
- Ljudi iz Partizana, policije, pravosuđa i zdravstva učinili su sve da se smrt mog sina zataška. Policajci i lekari su tvrdili da je Aca umro na ulici, iako su svedoci rekli da je stradao na stadionu JNA. Bio je mrtav kad su ga kola Hitne pomoći preuzela na atletskoj stazi.
Istraga bez identifikacije ubice
Policija je privela 154 osobe tokom istrage, koja je utvrdila da su navijači Partizana u Grčkoj nabavili signalne brodske rakete i prokrijumčarili ih u Srbiju. Rakete su na stadion unete autobusom kluba, sakrivene u torbama prvog tima Partizana. Kroz prozor svlačionice kasnije su predate navijačima na južnoj tribini.
Istraga je utvrdila da je rakete ispalilo 12 navijača, ali nikada nije otkriveno ko je ispalio raketu koja je usmrtila Radovića. Svi umešani su osuđeni, ali ne za ubistvo, već za remećenje javnog reda i mira. Tadašnji ekonom Partizana bio je među optuženima i nakon incidenta je otpušten.
- Osmorici optuženih navijača izrečene su zatvorske kazne od osam do 23 meseca zatvora - navodi se u presudi.
Porodica za novi proces
Porodica Radovića ostala je ogorčena ovakvim sudskim epilogom. Njihova borba za pravdu traje i danas, jer smatraju da ubistvo ne može zastariti i da bi se slučaj morao ponovo otvoriti.
- Ubice su odgovarale samo za remećenje javnog reda i mira, ali ne i za njegovo ubistvo - izjavio je otac.
"Večiti derbi" se, uprkos tragediji, nastavio bez prekida. Partizan je pobedio sa 2:0, ali trijumf je nestao u senci tragedije.
Smrt Ace, mladića koji nije bio povezan s huliganskim grupama, potresla je sportsku javnost i postavila pitanje bezbednosti na stadionima.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari