Za lečenje kovida kod kuće trebaće vam poveća suma, apotekari zadovoljno trljaju ruke

10.12.2020

19:30 >> 11:07

0

Autor: Jovana Vrećo

24sedam istražuje koliko košta najjeftinija varijanta terapije, a koliko najskuplja za vitamine, minerale, antipiretike, koju će vam svaki lekar propisati

Za lečenje kovida kod kuće trebaće vam poveća suma, apotekari zadovoljno trljaju ruke
Copyright Profimedia

Lečenje infekcije koronavirusom kod kuće, a pošto ste prošli kroz kovid ambulantu i dobili spisak neophodnih lekova, vitamina i minerala, košta papreno – od 2.000 do 5.000 dinara! Istovremeno, apotekari zadovoljno traljaju ruke jer im je promet višestruko skočio.

Na recept idu samo antibiotici, a kupuju se propisani D vitamin, C vitamin, cink, selen, alfa-lipoinska kiselina, neki dobiju savet da kupe antivirusni homeopatski lek, propolis, sirup protiv kašlja, antipiretike ili lekove koji obaraju temepraturu.

Pola sam imala kod kuće, a ipak platila 3.000 dinara

Jedna od pacijentkinja, koja je želela da ostane anonimna, a koja je u novembru čak dva puta bila u kovid ambulanti, kaže da je za dijetetiku i antipiretike izdvojila pozamašnu sumu.

-Kod kuće sam imala selen, cink, propolis. Kupila sam ibuprofen, koji košta oko 500 dinara, alfa-lipoinsku kiselinu, čija je cena 897 dinara, vitamin D3, koji sam platila 1.350 dinara, u dozi od 1.000 internacionalnih jedinica. Sve me je izašlo, a kažem da sam pola svega imala kod kuće, oko 3.000 dinara. Kupila sam onaj najobičniji C vitamin, u dozi od 500 miligrama, koji se prodaje na table i najjeftiniji je  – priča ona.

Foto: 24sedam/ Goran Sivački

Pročitajte još: Beli luk, alkohol, vakcine, lekovi… Šta ubija koronavirus, otkrivaju stručnjaci klinike “Mejo”

Od usvajanja “korona zakona” prošlo nepunih mesec dana: I dalje strepimo od jedne mere!

Naravno, preporuka lekara je, najčešće, da se, po potrebi, uzima antipiretik, ukoliko pacijent ima temperaturu, vitamini, minerali, sirupi protiv kašlja, i, naravno, namirnice bogate vitaminima.

Apoteke zadovoljne

Novinar 24sedam pozvao je nekoliko prestoničkih apoteka u nameri da sazna koliko se izdvaja novca za terapiju kovida kod kuće. Iz svih apoteka koje smo pozvali, istakli su da cifre variraju u zavisnosti od proizvođača, kao i od toga da li je veće ili manje pakovanje u pitanju.

Varijacije na cenu

Ako kupujete vitamine i lekove, uslovno rečeno, najosnovnije, po najnižim cenama, neophodno je da izdvojite oko 2.600 dinara. Najniža cena vitamina D iznosi – 800 dinara, vitamina C 600, cink i selen, kao i aspirin koštaju oko 300 dinara, dok za iboprofen morate da izdvojite 200, a za paracetamol najmanje 100 dinara.

Pixabay

Ipak, cene ovih vitamina i lekova mogu da budu i duplo skuplje.

Kako su nam rekli u jednoj apoteci, sa povećanjem broja novozaraženih povećao se i broj ljudi koji kupuje vitamine. Postoje oni kojima je član porodice inficiran, ali i oni koji uzimaju “terapiju” iz predostrožnosti. U svakom slučaju, može se reći da zbog celokupne situacije vlada pomama za suplementima, odnosno vitaminskim preparatima, ali i mineralima.

Radno vreme apoteka redovno, pazari povećani

U skladu sa merama koje je donela Vlada Republike Srbije, sve apoteke kako u Beogradu, tako i širom Srbije mogu da rade po regularnom radnom vremenu, od ponedeljka do petka, kao i vikendom.

Kako su nam rekli u jednoj beogradskoj apoteci, raniji pazari su bili oko 100.000, 150.000, a sad te cifre idu i do 800.000 dinara, iako ja apoteka mala, ali se nalazi u blizini Doma zdravlja.

Antibiotik u nekoj  meri pomaže

Načelnica odeljenja pulmologije KBC „Dragiša Mišović“, Ana Stojanović, gostujući u emisiji “RTS Ordinacija” pre nekoliko dana, objasnila je da je “ova bolest samoizlečujuća” a da se terapijom samo stvaraju uslovi da se telo bolje izbori.

Pročitajte još: Srbija na antibioticima! Lekari ne znaju zašto se koronavirus leči lekom koji na njega ne deluje

– Svi znamo da antibiotici ne deluju. Evropski kongres pulmologa bio je u septembru, vodeća imena su se izjašnjavala o terapiji, a antibiotik je pomenut kao pomoćna terapija. Lekar koji je o tome pričao rekao je da antibiotik ne deluje na viruse, ali nekada ne znate šta da uradite pa morate da pacijentu date antibiotik. Često je virus baza na kojoj se razvija neka bakterijska infekcija, što se kod ove bolesti teško razgraničava i zato mi dajemo antibiotik koji u nekoj meri pomogne – istakla je dokorka.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike