Da li znate slavski bonton? Evo šta se ne sme, koji poklon doneti i kako se uopšte ponašati na slavi!
Uz ovih 7 pravila gosti i domaćin se dobro osećati na slavi
Da bi slavlje bilo kako treba, važno je poznavati pravila slavskog bontona, koja se odnose kako na domaćine, tako i na goste.
Danas se na slavu zove
Iako se nekada „na slavu nije pozivalo“, danas je uobičajeno da se gosti pozivaju, obično uži krug porodice i prijatelja. Najvažniji simboli slave su slavski kolač, vino i žito, ali trpeze su postale raskošnije a slava ponekad preraste u veću
proslavu.
Na slavu se ne kasni
Dolazak na vreme pokazuje poštovanje prema domaćinu i ostalim gostima, a domaćici olakšava posluženje.
Kako se čestita slava?
Gosti pozdravljaju domaćina sa „Čestit sveti (ime sveca), srećna ti slava! Nek Bog da zdravlja i sreće, tebi i tvojoj porodici!“ i uručuju poklon. Zatim se poslužuju žitom i vinom, a za stolom se sedi na mesto koje domaćin odredi.
Šta se poklanja za slavu?
Za domaćina se donosi vino, dok domaćici cveće, bombonjera ili drugi praktični pokloni. Poklon ne treba da bude luksuzan – slava je praznik skromnosti i bliskosti. Pokloni za decu mogu biti čokolada ili igračke.
Domaćin treba da dvori slavu
Domaćin je odgovoran za doček gostiju i ne sedi dok sveća gori, čime pokazuje poštovanje prema svetitelju.
Mobilni sklonite!
Na slavama, kao i u drugim sličnim prilikama, treba izbegavati korišćenje mobilnih telefona kako bi okupljanje bilo usmereno na slavlje.
Brinite o deci
Decu treba s pažnjom voditi na slavu, vodeći računa o njihovoj udobnosti i sigurnosti. Na velikim slavama može im biti neprijatno, pa je važno da roditelji prepoznaju kada je pravi trenutak za dolazak.
Na kraju, treba znati da je slava vreme zajedništva, porodične topline i skromnostia poštovanje pravila bontona doprinosi lepšoj atmosferi i ostavlja dobar utisak na sve prisutne.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari