aktuelno

Hoćemo li se lečiti pomoću veštačke inteligencije? Prvi potezi se već vuku, a evo o čemu se radi

24.10.2024

18:02

0

Ligija Kornovska iz Poljske bolničke federacije je naglasila da je bitno razviti i standarde za deljenje podataka o zdravstvenom stanju građana

Hoćemo li se lečiti pomoću veštačke inteligencije? Prvi potezi se već vuku, a evo o čemu se radi
Copyright Profimedia

Neophodno je doneti i dosledno primenjivati standarde za korišćenje veštačke inteligencije (AI) u zdravstvu, izjavio je danas generalni direktor međunarodne organizacije GA4GH Piter Gudhand i dodao da kao što ISO standardi postoje za druge oblasti tako bi trebalo uspostaviti standarde i za primenu AI.


GA4GH je međunarodna organizacija osnovana 2013. godine, u cilju unapređenja ljudskog zdravlja na globalnom nivou kroz maksimizaciju potencijala genomske medicine a direktor Gudhand je na trećoj Međunarodnoj konferenciji „AI_4_LIFE: Biotech Future Forum“ koja se 
danas i sutra održava u hotelu ''Kraun plaza'' istakao da je cilj nauke da se na osnovu genetike eventualne bolesti predvide u dečijem uzrastu a ne da se čeka da neko dobije rak sa 45 godina.

Na panelu "Skriningom do otkrića: snaga genetičkih podataka" Ligija Kornovska iz Poljske bolničke federacije je naglasila da je bitno razviti i standarde za deljenje podataka o zdravstvenom stanju građana i da bi standarde te vrste trebalo napraviti na evropskom i svetskom nivou.

Istakla je da je to posebno važno kada se zna da postoji uredba Evropske unije o zaštiti podataka o ličnosti i da mora da postoji saglasnost pacijenta za deljenje podataka.

Prema njenim rečima, poljska agencija za medicinska istraživanja je počela program za medicinska istraživanja i skuplja saglasnost pacijenata za deljenje genetičkih podataka koji se skupljaju u bankama bio uzoraka.

Miljana Tanić iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije je ukazala da pitanje vlasništva nad genetičkim podacima pacijenata nije regulisano i dodala da bolnice jesu čuvari uzoraka i podataka, ali da nisu njihovi vlasnici.

Ivan Tanasijević iz Instituta za veštačku inteligenciju je naveo da je institut kada je reč o korišćenju veštačke inteligencije u zdravstvu radio nekoliko projekata koji bi mogli da budu od pomoći radiolozima, među kojima je projekat o skriningu na retke bolesti kod kojih se simptomi teško otkrivaju.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike