Kakvi su propisi za njih i gde smeju da lete: Činjenice koje niste znali o dronovima u Srbiji
Dronovi se koriste kako bi se sačuvale uspomene sa porodičnih slavlja, ali i u sportu
U svetu se odavno koriste kao oružje, a u nekim gradovima donose kafu i pice. Bilo da hoćete da se igrate njima ili da pravite neke lepe fotografije, za snimanje dronom vam je u Srbiji potrebna dozvola Ministarstva odbrane.
Različitih su veličina, a teški od nekoliko grama do stotinu kilograma sa opremom. Lete i do 500 metara u visinu, pa mogu da snime predele nepristupačne čoveku. Dronovi, izum novije tehnologije, "krivci" su za neverovatne snimke u filmovima, spotovima, reklamama, a koriste ih i u privredi, geodeziji, nauci...
- Ovo je profesionalna letelica za geodeske potrebe i specifična je zbog dodatka koji vrši korekciju pozicije u realnom vremenu, a može i naknadnom obradom. Tu su senzor, kamera, propeleri - kaže Srđan Stamenković, inženjer geodezije, piše RTS.
Dronovi se koriste kako bi se sačuvale uspomene sa porodičnih slavlja, ali i u sportu.
- Ovakve letelice se koriste za trke. One se prave ručno, moguće ih je napraviti za 15 dana, a koštaju oko 500 evra. Brzina ove letelice je 150 kilometara na čas - navodi Sima Marković iz Nacionalnog klastera bespilotnih letelica.
Takva letelica nije igračka. Iz bezbednosnih razloga morate dobiti dozvolu za letenje u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije, a za snimanje iz Ministarstva odbrane. U poslednje tri godine prodato je skoro 7.000 letelica, a registrovano oko 500.
- Kada ne letite blizu aerodroma, kada letite na visinama manjim od 100 metara, kada se pridržavate pravila koja su propisana Pravilnikom – to je otprilike garancija da ih koristite na bezbedan način - objašnjava inspektor za upravljanje vazdušnim saobraćajem Bojan Cvetičanin.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari