Potresno: Dok su meni spasavali život, mog muža su sahranjivali

17.06.2021

15:11 >> 19:11

0

Autor: Radmila Briza

Nevenka Borovac (50) iz Nove Pazove jedna je od dve pacijentkinje koje su juče prve operisane u tek otvorenom Centru za vaskularna oboljenja mozga u Institutu

Potresno: Dok su meni spasavali život, mog muža su sahranjivali
Copyright Foto: 24sedam/Goran Sivački

Imala sam vrtoglavice. Glavobolje. Krenulo je sve pre šest meseci. Rešila sam da uradim pregled na magnetnoj rezonanci da bih bila mirna. Ustanovljeno je da imam aneurizmu u mozgu ili proširenje krvnog suda.

Ovako za „24sedam“ počinje svoju priču Nevenka Borovac (50) iz Nove Pazove, jedna od dve pacijentkinje koje su prve operisane u tek otvorenom Centru za vaskularna oboljenja mozga u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“.

Intervencija joj je urađena juče, odlično je prošla, Nevenkino zdravstveno stanje je dobro, ali, kako kaže, u ovu našu prestižnu zdravstvenu ustanovu došla je pod jakim stresom.

Nevenka Borovac, 24sedam/Radmila Briza

Podrška

– Suprug mi je preminuo pre dva dana. Juče je bila njegova sahrana, kojoj nisam prisustvovala. U takvom stanju ljudi iz „Dedinja“ pružili su mi ogromnu podršku i uradili intervenciju – kazuje ta pacijentkinja.

Prema njenim rečima, ipak, pored strahote koja ju je zadesila, nije joj bilo svejedno pred intervenciju.

– Nije bilo toliko strašno. Očekivala sam da će biti strašnije s obzirom na to da mi je napomenuto da se sve radi bez totalne anestezije. Bila sam iznenađena kad su rekli da je gotovo. Trajalo je možda oko sat. Takođe, iznenadilo me je koliko su ovde lekari i svi ostali dobro uigrani i koliko je sve to brzo išlo. Nije bilo čekanja – priča nam ona.

Nevenka kaže da je tokom spasavanja njenog života, odnosno operacije, osetila bol dva ili tri puta.

Bol

– I to je sve. Sa druge strane, u poređenju s tim šta je moglo da mi se desi da nisam operisana, to nije ništa. Sada se osećam dobro. Videćemo kako je sve prošlo kada se budem vratila redovnim aktivnostima – završila je Nevenka.

Njen lekar dr Slobodan Ćulafić, interventni neuroradiolog i načelnik Centra za vaskularne bolesti mozga u Institutu „Dedinje“, dodaje da ova pacijentkinja spada u prve dve kojima su urađene intervencije u tom Centru.

Prve dve pacijentkinje, 24sedam/Radmila Briza

Kateterizacija

– Sve je dobro prošlo. Rešavanje takvih problema radimo kroz preponsku arteriju. U pitanju je kateterizacija. Sistemom katetera i mikrokatetera dolazimo do krvnog suda u vratu, kičmenoj moždini ili mozgu. U zavisnosti od toga šta pacijent ima, odnosno da li je to aneurizma ili proširenje krvnog suda, malformcija ili odstupanje u njegovoj građi, moždani udar, stenoza krvnog suda ili njegovo suženje, radimo intervenciju – objašnjava taj doktor.

Odeljenje, 24sedam/Radmila Briza

Prema njegovim rečima, ako je u pitanju aneurizma, onda je „zatvore“.

– Ako je suženje krvnog suda u mozgu, mi ga proširimo i stavimo stent. A ako je malformacija rešimo je, a kada je u pitanju moždani udar, onda izvadimo tromb koji ga je izazvao. Sve intervencije, kod 99 odsto pacijenata, radimo tako da su u budnom stanju. Odnosno, ne uvodimo ih u totalnu anesteziju. Osim ako je u pitanu masovno krvarenje u mozgu, izazavno moždanim udarom, pa oni ne mogu da sarađuju – ističe dr Ćulafić i dodaje da se tokom intervencije razgovara sa pacijentima.

Pročitajte i

– Posle intervencije oni ostaju ovde dva dana, a trećeg idu kući. Savetujemo im da se „normalno“ ponašaju, odnosno da se vrate svojim aktivnostima – kaže on i dodaje da simptomi na koje svako mora da reaguje i javi se lekarima su glavobolje, smetnje u vidu, dupla slika, ako padne kapak, ako imaju smetnje u gutanju ili hodu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike