Otvorili mu grudni koš, zamenili krvne sudove na srcu i vratili ga u život: Ekipa „24sedam“ na teškoj operaciji u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“

22.09.2020

05:00 >> 08:05

0

Autor: Radmila Briza

Hirurški zahvat trajao je oko dva i po sata i protekao je u najboljem redu

Otvorili mu grudni koš, zamenili krvne sudove na srcu i vratili ga u život: Ekipa „24sedam“ na teškoj operaciji u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“
Copyright Foto: 24sedam/Goran Sivački

Skalpel je zaparao kožu posred grudi Z. C. (69) tačno u 11.20. Minimalne šare pravila je tek puštena krv iz tkiva.

On je u dubokoj anesteziji, potpuno nesvestan toga da je počela operacija duga dva i po sata, posle koje će nastaviti svoje zemaljske dane, bez užasavajućeg bola iza grudne kosti.

Foto: 24sedam/Goran Sivački

Lišen normalnog života

A bolelo je, kako navode hirurzi Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, i pri minimalnim pokretima sputavalo, doslovno zaustavljalo normalan život tog čoveka na operacionom stolu.

Prof. dr Miodrag Perić, direktor Klinike za kardiohirurgiju tog instituta, kaže, za „24sedam“, čija je ekipa prva kročila u srce Operacionog bloka tokom epidemije koronavirusa, da je pacijent oboleo od angine pektoris.

Prof. dr Miodrag Perić, Foto:24sedam/Goran Sivački

Procedura

– Radi se takozvani autokoronarni bajpas. Procedura je takva da se istovremeno sa pripremom operacionog polja na grudima uzimaju neophodni krvni sudovi iz grudnog koša, ruke ili noge. Oni će zameniti one propale na srcu – priča direktor Klinike.

Rez na levoj nozi pacijenta i odvajanje krvnog suda potvrđivali su njegove reči. U međuvremenu, ruke hirurga bile su na srcu obolelog.

24sedam/Goran Sivački

Monitori su pratili njegove životne parametre. Bili su dobri. Bočno, u sali, čekala je spremna mašina za takozvani ekstrakorporalni krvotok. Od momenta kada krv pacijenta poteče njenim cevima, ona postaje njegovo srce i njegova pluća, čuvajući mozak – organ koji je najosetljiviji na nedostatak kiseonika.

Premeštanje krvnog suda

Oko 12 časova krvni sud iz noge bio je spreman da započne svoj rad na obolelom srcu. “Zlatne” ruke hirurga zameniće oboleli tim zdravim.

24sedam/Goran Sivački

– Očekujemo početak 1000. operacije od početka godine, baš sad dok ste tu. Mislim da ćemo ovu godinu završiti rezultatom od 1.350 ili 1.400 hirurških intervencija, ako se ponovo ne desi skok broja zaraženih koronavirusom – priča prof. dr Perić, i dodaje da Institut radi na ivici kapaciteta zbog tog virusa.

– Treba obezbediti propisanu epidemiološku distancu između pacijenata i zaposlenih. Zato sada imamo po pet operacija dnevno. Nekada ih je bilo deset – objašnjava naš sagovornik.

Hitne operacije

Operacija se odvija po planu. Stanje pacijenta i dalje je dobro. Sada je njegova krv u mašini. Debele providne cevčice pulsiraju. Održavaju ga u životu.

Dok se intervencija bliži kraju, prof. dr Miljko Ristić, jedan od najboljih srpskih kardiohirurga i savetnik direktora Instituta, dodaje da se sada rade hitne operacije.

Prof. dr Miljko Ristić, Foto: 24sedam/Goran Sivački

– To su infarkti i angine pektoris. Na sto dospevaju pacijenti koji su imali kliničku sliku tih stanja, potvrđenu pregledima i neophodnim analizama – kaže on, i napominje da je ova epidemija poremetila sve tokove života, ne samo u Srbiji, već i u svetu.

– Pre pandemije imali smo 700 zakazanih operacija. Pacijenti su imali svoj red čekanja. Bili su upisani po redu hitnosti u prvu, drugu i treću grupu. Među njima su i oni najugroženiji, koji na operaciju mogu da čekaju najduže 30 dana. Svi ti pacijenti zahtevali su punu našu budnost, najhitniji su bili ispoštovani – navodi prof. dr Ristić.

Uplašeni pacijenti

Prema njegovim rečima, dešavalo da neki od pacijenata, kojima je bila zakazana operacija, nisu hteli da dođu zbog straha od koronavirusa.

– Savetovali smo ih da uzimaju redovnu terpiju i, ako im se pogošta stanje, da zovu Hitnu pomoć da ih ovde doveze. Tako je i bilo u pojedinim slučajevima – opisuje on.

U tom času ekipa hirurga završavala je zahvat. Spretno su se šile rane i zatvarao grudni koš. Pacijent je dobro. Ostaće u bolnici nekoliko dana. Boleće ga i biće prikovan za bolnički krevet. Ali ti dani su neophodan most kojim je morao krenuti kako bi došao na drugu stranu, gde ga čeka bolji život.

I nije ovo bila priča o životu i smrti koji su se sudarili baš u istim grudima, niti o koronavirusu ili promenjenoj realnosti, već o sreći Z. C. da padne šaka baš ovoj vrhunskoj ekipi srpskih hirurga.

Za koji dan i on će, baš kao i svi vi koji ovo čitate, moći da čita neke druge vesti.

 

Zlatne ruke hirurga

Ekipa hirurga koja je pacijentu Z. C. promenila život

  • Dr Petar Milačić
  • Dr Aleksandar Milutinović
  • Dr Marko Anđelković
  • Dr Aleksandra Kaluđerović
  • Dr Aleksandar Mašić

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike