Ovaj karcinom ubije dnevno 13 naših građana: Danas je Međunarodni dan borbe protiv raka

04.02.2021

06:43 >> 06:47

0

Od malignih tumora pluća godišnje u Srbiji oboli više od 6.000, a umre 4.600 osoba, epidemija koronavirusa pogoršala lečenje tih pacijenata

Ovaj karcinom ubije dnevno 13 naših građana: Danas je Međunarodni dan borbe protiv raka
Copyright Profimedia

Danas se оbеlеžаvа Svеtsкi dаn bоrbе prоtiv rака pluća, koji je jedan od najčešćih oboljenja u našoj zemlji. On, zajedno sa ostalim tumorima, u Srbiji godišnje odnese oko 21.000 života, dok se istovremeno u proseku dijagnostikuje oko 40.000 novih slučajeva. Danas, ovaj dan dočekujemo usred pandemije koronavirusa, a stručnjaci upozoravaju da su pacijenti koji se bore sa kancerom – zanemareni!

Međunarodni dan borbe protiv raka prvi put obeležen je 2000. godine, i od tada se svakog 4. februara posebno ističe da borba protiv malignih bolesti podrazumeva angažovanje društva u celini, ali i odgovornost svakog pojedinca za brigu o zdravlju i prevenciji bolesti. Maligne bolesti su jedan od najvećih zdravstvenih problema današnjice zbog velike učestalosti i visoke smrtnosti, odmah posle kardiovaskularnih bolesti.

Pixabay

Karcinom pluća, najčešći je i najsmrtonosniji malignitet u našoj zemlji, a Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po smrtnosti od ove bolesti. Od ovog karcinoma godišnje u Srbiji oboli više od 6.000, a umre 4.600 osoba. U proseku, kod 16 osoba dnevno se dijagnostikuje ova vrsta raka, dok, nažalost, svakodnevno 13 naših građana izgubi bitku sa ovom teškom bolešću.

Zapostavljena preventiva, dijagnostika i lečenje

Prevencija i rano otkrivanje ove bolesti ključni su za lečenje onkoloških pacijenata, međutim danas, usled pandemije koronavirusa, fokus zdravstvenog sistema usmeren je ka kovid pacijentima, kaže za 24sedam prof. dr radiolog – onkolog Slobodan Čikarić.

Savetovalište udruženja “Punim plućima” 

Klinika za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, zajedno sa Udruženjem za borbu protiv raka pluća “Punim Plućima”, krajem 2020. osnovala je nacionalno savetovalište “Poziv Podrške” za pacijente obolele od raka. Cilj savetovališta je da bolje informiše pacijente i pomogne da njihov put, od pojave prvih simptoma, preko brze i tačne dijagnostike, do primanja odgovarajuće terapije i lečenja, bude što kraći i jednostavniji. Pacijenti su u mogućnosti da razgovaraju sa lekarima svakog utorka i četvrtka od 14 do 17 sati pozivom na broj 011/3629 – 270, kao i mobilni broj 065/3629-270.

– Dok su ostali delovi medicinskih disciplina zapostavljeni. To je, na neki način, i logično, jer kovid 19 je akutna bolest, koja, ako se u trenutku ne leči, može da ima smrtne posledice. Karcinom je hronična bolest koja se razvija po nekoliko godina. Ipak, onkološki pacijenti su u manjoj meri tretirani, što će ostaviti velike posledice. Najpre, zapostavljena je preventiva, dijagnostika, a potom i samo lečenje pacijenata obolelih od karcinoma. Te posledice polako će nam dolaziti na naplatu, jer će stizati velliki broj pacijenata sa odmaklom fazom tumora, gde je teško regovati. Inače, ukoliko se ova bolest otkrije na vreme i leči se odgovarajućom terapijom, procenat izlečenja je gotovo 100 odsto – naveo je on.

Profimedia

Problem je, kako kaže, i što je veliki broj lekara zaražen koronavirusom, pa onkološke pacijente skoro da nema ko da leči.

Mnogi lekari inficirani

– Mnogi lekari, kao i uopšte medicinsko osoblje, zaraženi su koronavirusom, pa smanjenjem njihovog broja, smanjuje se i mogućnost lečenja pacijenata koji se bore sa opakim malignim bolestima. Takođe, onkološkim pacijentima sada nedostaju i potrebni aparati, poput magnetne rezonance, rentgena, laboratorije, … sve to otišlo je u službu aktuelnog virusa – poručio je prof. dr Čikarić.

SZO: Po prvi put rak dojke postao najčešći tip karcinoma

Kako su istakli zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije, po prvi put rak dojke predstavlja najčešći rak na svetu.

– Rak pluća bio je najčešći tip u poslednje dve decenije, ali je sada na drugom mestu, ispred kolorektalnog karcinoma, koji je treći po rasprostranjenosti. Procenjeno je da je prošle godine dijagnostikovano 2,3 miliona novih slučajeva raka dojke, što predstavlja 11,7 odsto svih slučajeva raka – navodi se u saopštenju SZO.
Rак dојке nајčеšći је mаligni tumоr u оbоlеvаnju i umirаnju коd žеnа, a u Srbiјi је 2018. gоdinе оd mаlignih tumоrа dојке оbоlеlа 4.561 i umrlа 1.691 žеnа.

Sa njim se složio i prof. dr Vladimir Kovčin internista – onkolog, koji je za naš portal istakao da je poražavajuća činjenica da se u našoj zemlji ne poštuje Zakon o zabrani pušenja.

Pušenje glavni uzrok raka

– Godinama se vodi rasprava po ovom pitanju, ali se ništa značajno ne dešava. Skoro svaki kafić, klub, radno mesto i uopšte zatvoreni prostori dozvoljavaju pušenje, koje je jedno od glavnih izazivača raka pluća. Svake godine otkrijemo oko 4.000 do 5.000 novoobolelih, a većina umre u prvoj fazi bolesti – poručio je on i dodao da je koronavirus vrlo nepovoljno uticao na onkološke pacijente.

Pročitajte još
– Kako na lečenje, tako i na otkrivanje karcinoma. Nekoliko meseci, dok smo bili u vanrednom stanju, klinički centri, koji se bave dijagnostikovanjem ove bolesti, bili su u kovid režimu. Ljudi su se mesecima borili da odu na pregled, kod mnogih je bolest napredovala i javile su se metastaze. A, znamo da šanse za ozdravljenje tada skoro i ne postoje – iskren je prof. dr Kovčin.

Na pitanje da li su pacijenti sa rakom pluća u većoj opasnosti od koronavirusa, prof. dr Kovčin kaže da svakako spadaju u rizičnu grupu.

– Kako su im pluća već oštećena, postoji opasnost od komplikacija, a samim tim i neželjenog ishoda bolesti. Sa druge strane, nisu u većem riziku od zaražavanja – zaključio je on.

Najčešći maligni tumori kod žena:
• rak dojke
• rak debelog creva i rektuma
• rak pluća
• rak grlića materice
Najčešći maligni tumori kod muškaraca:
• rak pluća
• rak debelog creva i rektuma
• rak prostate

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike