Unija poslodavaca: Smanjeni prihodi u 70 odsto preduzeća

01.04.2021

10:21 >> 07:19

0

Ohrabruje najava da skoro 70 odsto preduzetnika neće smanjivati broj zaposlenih, pokazalo je istraživanje Unije poslodavaca

Unija poslodavaca: Smanjeni prihodi u 70 odsto preduzeća
Copyright Foto:24sedam/Goran Sivački

U 2020. godini 70 odsto preduzeća u Srbiji imalo je niže prihode nego godinu dana ranije. Približno četvrtina zadržala je nivo prihoda, a samo četiri odsto firmi je ostvarilo rast, pokazalo je istraživanje koje je realizovala Unija poslodavaca Srbije (UPS), uz podršku Međunarodne organizacije rada.

Anketa, sprovedena među više od 400 preduzeća, potvrdila je da kriza, izazvana virusom kovid 19 i merama za sprečavanje širenja pandemije, nije poštedela nijedan sektor, ali da postoji bitna razlika u položaju određenih privrednih grana, saopštila je UPS. Anketa je sprovedena krajem 2020. i početkom 2021. godine.

Podrška nije prilagođena potrebama

– U sektoru HORECA trećina anketiranih firmi prijavila je pad prihoda veći od 80 odsto, dok je među nisko tehnološkim preduzećima 83 odsto firmi zabeležilo pad prihoda. Mere Vlade Srbije privreda ocenjuje kao izuzetno snažne, po udelu u BDP, i kao nesumnjivu pomoć – navode u Uniji.

Međutim, anketa pokazuje da podrška nije bila prilagođena potrebama pojedinih sektora. Većina ugroženih preduzeća, ističu u Uniji, nije dobila dovoljno pomoći i očigledna je potreba za ciljanim merama, kako bi se delotvornije koristila raspoloživa sredstva.

Mere države očuvale su pojedina radna mesta; Foto:Pixabay/whirligigtop

– Za 37 odsto preduzeća mere Vlade Srbije su bile adekvatne, a osam odsto kaže da su spasile njihova preduzeća. Za 10 odsto ispitanih mere Vlade su potpuno neadekvatne ili nedovoljne, a četvrtina kaže da su mogle biti bolje – pokazalo je istraživanje.

Kako se naglašava, mera podrške koja je najviše iskorišćena je minimalna zarada za zaposlene, a najmanje preduzeća koristilo je kredite Fonda za razvoj ili iz garantne šeme. Tako je više od pola firmi nedostatak finansijskih sredstava pokrivalo je iz svojih rezervi (55 odsto), moratorijum na kredite koristila je trećina preduzeća, a kredite banaka, ili Fonda za razvoj/garantne šeme po 17 odsto. Probleme sa finansijama nije imalo 17 odsto privrednih subjekata.

Trećina veruje u optimistički scenario

– Ohrabrujuće deluje da skoro 70 odsto preduzetnika najavljuje da neće smanjivati broj zaposlenih. Otpuštanja su verovatna kod 15 odsto anketiranih, ali taj nedostatak radnih mesta trebalo bi da nadoknadi onih 16 odsto preduzeća koja veruju da će u narednom periodu imati novo zapošljavanje. Kod velikih firmi čak trećina veruje u takav optimistički scenario – navodi se u saopštenju.

Pročitajte još

Kad je reč o budućnosti, skoro 30 odsto preduzeća smatra će im biti potrebna dodatna podrška kako bi postali ili ostali održivi u svom poslovanju. Ovaj procenat je najveći kod mikro preduzeća (34 odsto), a daleko najmanji kod velikih firmi (samo šest odsto).

– Ovi procenti potvrđuju opšti zaključak da je kriza najviše pogodila mikro i mala preduzeća, a da su velike kompanije potvrdile daleko veću otpornost na udar krize – zaključuju u Uniji.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike