Svetska trgovina: Pšenica slabo ide, niže cene u EU

23.03.2021

12:06

0

Manjak izvoza pšenice je doneo pad cene pšenice na tržištu EU

Svetska trgovina: Pšenica slabo ide, niže cene u EU
Copyright Tanjug/Dušan Aničić

Manjak izvoza pšenice je doneo pad cene pšenice na berzanskom tržištu EU a ni kukuruz nije hit roba. Ove sezone uvezeno je četiri miliona tona manje, ukupno 11,40 miliona tona do sada, javlja Agroinfo.net.

Pšenica je u martu išla po 216 evra po toni a za maj je cena 218,75 evra. Kukuruz je sa 220 evra pao na 215,50 evra za isporuku u junu, a uljana repica sa 517 evra na 513.

Američki uljari očekuju veći profit

Moguća dobra vest za prodavce uljarica – najava da će biti doneta odluka o povećanju udela biljnog ulja na 15 odsto u pogonskom gorivu stvoriće tražnju i doneti više cene.

Situacija u Rusiji nagoveštava manje pšenice ove godine. Zima je blaga samo na jugu države a drugde je setva „na čekanju”. Do sada je posejano 221.000 hektara a prošlog proleća je to bilo 926.000 hektara u isto vreme. Kasni i prva prihrana pšenice i to na polovini zasejanih površina, a svaki dan kašnjenja će doneti manje pšenice u julu 2021. godine.

Svinjetina sve traženija

Problema nemaju samo ratari jer tržište mesa i dalje je nestabilno. Poljska beleži nove slučajeve afričke kuge svinja na granici sa Nemačkom. Od početka 2021. godine je zabeleženo zaraženih 784 grla.

Pročitajte još:

Nemački svinjari, s druge strane, trenutno imaju zaustavljen rast cena svinja zbog “zaključavanja” i zabrane izvoza u Kinu zbog kuge, ali je cena sada bolja. Za kilogram je potrebno platiti 1,50 – 1,60 evra, dok je cena prasadi dostigla 51 evro za komad (težine 25 kilograma). Pre dva meseca je cena bila 24 evra za komad i tražnja stalno raste. To će neminovno doneti dalji rast cene svinjskog mesa tokom sledećih meseci.

Politika podiže cene

Sankcije za državne funkcionere, pojedine kompanije iz Kine su početak nove “ofanzive” iz SAD na Kinu i sluti na novi zaplet u trgovinskim odnosima. Kina nastavlja da kupuje kukuruz i soju iz SAD -a, ali je takođe uvela sankcije nekim zvaničnicima država iz EU i SAD -a i pojedinim kompanijama.

Novi rat ekonomskim sredstvima na pomolu može doneti nove, više cene na svetskom tržištu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agroinfo.net

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike