„Sporan“ porez: Odvaja se taksa za šupu, a za građane koji nisu „pravi“ poljoprivrednici namet se smanjuje

31.10.2020

06:22 >> 16:00

0

Ministarstvo finansija Srbije pripremilo je izmene Zakona o porezima na imovinu kojima se građanima razdvaja porez na pomoćne objekte

„Sporan“ porez: Odvaja se taksa za šupu, a za građane koji nisu „pravi“ poljoprivrednici namet se smanjuje
Copyright Pixabay/Free-Photos

Građani i firme ubuduće će plaćati odvojeno porez na takozvane pomoćne objekte, a oni koji se bave “kućnom” poljoprivredom, a nisu registrovani proizvođači, imaće mogućnost da smanje porez na objekte koje u tu svrhu koriste. Ovo su najveće izmene zakona o porezu na nekretnine koji se priprema.

Upravo su Izmene i dopune Zakona o porezima na imovinu, koje su na javnoj raspravi do 4. novembra, izazvale nedoumice i podigle prašinu u javnosti ovih dana. U medijima su izmene protumačene kao povećanje poreza građanima, odnosno uvođenje naplaćivanja poreza “na šupe i podrume”.

Iz Ministarstva finansija, koje je pokrenulo izmene, saopštenjem su reagovali na medijske napise i negirali da će predloženim izmenama biti povećan porez na pomoćne objekte i objekte namenjene poljoprivrednoj proizvodnji.

Na napise da će od nove godine biti oporezovani podrumi, šupe, bunari, kotlarnice, bazeni, štale, sušare, ribnjaci…, pa čak i nadstrešnice koje pokrivaju površinu veću od deset kvadrata, u Ministartvu kažu da su sve te nepokretnosti i sada predmet oporezivanja. Predloženim zakonskim izmenama će, kažu oni, zapravo biti smanjeni porezi na pomoćne objekte i prošireno poresko oslobođenje za objekte namenjene primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Ministarstvo: Smanjenje, a ne povećanje poreza

– Primenom sadašnje zakonske odredbe nema osnova da obveznici poreza na imovinu koji ne vode poslovne knjige, na primer građani, ostvare poresko oslobođenje za objekte namenjene za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, ako ta lica istovremeno nisu i obveznici poreza na dohodak građana na prihode od poljoprivrede i šumarstva – navodi se u saopštenju.

Za pomoćne objekte u agraru posebni uslovi, Foto:Pixabay/Borko Manigoda

Prema objašnjenju Ministarstva finansija, objekti koji su u funkciji glavnog objekta (osim garaža) razvrstavani su u istu grupu i oporezovani kao objekat u čijoj su funkciji. To znači da se šupa poreski tretira po istoj ceni kao i kuća.

Sada je predloženo da se pomoćni objekti prebace u grupu sa garažama (koje su takođe pomoćni objekti). To bi omogućilo da se poreska osnovica za te objekte utvrđuje primenom prosečnih cena garaža i pomoćnih objekata u istoj zoni, čime bi se, smatraju u Ministarstvu, smanjio poreski teret za te objekte.

– Porez na imovinu je javni prihod lokalnih samouprava na čiju inicijativu su i predložene izmene Zakona o porezu na imovinu – navelo je Ministarstvo finansija.

U javnosti postoji bojazan da će sada svi ti objekti – šupe, podrumi, kotlarnice, mali ambari, senici…, za koje Ministarstvo kaže da se i sada oporezuju, doći pod udar poreznika.

Drugo je pitanje i koliko će se poreza na to plaćati, jer nije svuda prosečna cena garaže baš simbolična. U centrima velikih gradova dobro znaju da cena kvadratnog metra garaže može biti veća od cene kvadrata stana.

Računica Ministarstva, međutim, kaže suprotno, a pare svakako neće ubrati republički budžet, jer porez na imovinu je prihod gradova i opština na kojima se imovina nalazi.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike