Usporila ih i korona: Šta koči legalizaciju i kada ćemo zaustaviti divlju gradnju po Srbiji

17.01.2021

06:57 >> 07:00

0

Podaci do kojih je 24sedam došao pokazuju da je od početka primene zakona iz 2015. doneto 277.880 rešenja o legalizaciji objekata

Usporila ih i korona: Šta koči legalizaciju i kada ćemo zaustaviti divlju gradnju po Srbiji
Copyright Gradnja bespravnih objekata na Vračaru Promo/ Društvo za ulepšavanje Vračara

Ozakonjenje nelegalnih objekata širom Srbije počelo je 2016, u mandatu tadašnje ministarke građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja Zorane Mihajlović, a čitav proces je trebalo da bude gotov do kraja 2019. godine. Međutim, nerešeni imovinsko-pravni odnosi, nedostatak dokumentacije i ljudi na terenu, ali i pandemija koronavirusa, usporili su završetak tog plana.

Podaci do kojih je 24sedam došao pokazuju da je od početka primene zakona iz 2015. doneto ukupno 277.880 rešenja o ozakonjenju.

Teret za lokalne samouprave

– U toku 2020. godine doneta su 16.426 rešenja o legalizaciji objekata. Sva pravnosnažna rešenja o ozakonjenju dostavljaju se organu nadležnom za katastar nepokretnosti radi upisa prava svojine u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima – rekli su u Ministarstvu građevine, infrastrukture i saobraćaja.

Ilustracija/Beoinfo

Kako su dodali, za 2021. godinu još ne postoje podaci o donetim rešenjima o ozakonjenju.

U resornom ministarstvu navode da čitav proces ozakonjenja, koji je trebalo da bude završen do kraja 2019. godine, predstavlja teret lokalnim samoupravama, koje zbog vremenskih i kadrovskih nedostataka, ali i izuzetno velikog broja nelegalizovanih objekata u Srbiji, nisu uspele da blagovremeno završe čitav proces.

– Razlozi koji najviše utiču na brzinu sprovođenja zakona su nerešeni imovinsko-pravni odnosi na zemljištu i objektu, nedostatak planske dokumentacije, kao i prethodna provera geodetskih elaborata kod RGZ-a – naglašavaju u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Ilegalna gradnja na beogradskoj opštini Vračar; Promo/Društvo za ulepšavanje Vračara

Na pitanje kada će konačno legalizacija bespravno podignutih objekata u Srbiji biti završena, oni odgovaraju:

– U bliskoj budućnosti povući ćemo poteze koji će ubrzati proces legalizacije.

Pročitajte još

Zakon po hitnom postupku

Oni podsećaju da građani koji žele da legalizuju kuću, stan ili poslovni prostor, nakon što ispune prethodne uslove za ozakonjenje (u zavisnosti od vrste i namene objekata), treba da dostave izveštaj o zatečenom stanju, čiji je sastavni deo elaborat geodetskih radova, dokumentaciju u skladu sa posebnim propisama kojima je regulisana izgradnja objekata, poresku prijavu i dokaz o uplati takse za ozakonjenje.

Inače, Zakon o ozakonjenju objekata donet je 2015. godine po hitnom postupku, a prve izmene donete su već 2018. godine. Prema tim novim odredbama, nelegalni objekti mogu da se ruše na osnovu konačnog a ne pravosnažnog rešenja suda.

Takođe, izmenama je onemogućeno i da javna preduzeća priključe objekat na javnu infrastrukturu, a one koji to urade čeka kazna i do tri miliona dinara.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike