Šta kaže privreda za novi moratorijum NBS: Spas u poslednji čas, ali potrebno je još nešto

16.12.2020

06:45 >> 08:03

0

Za razliku od prethodnih moratorijuma, ovo odlaganje nije opšte i neće svi dobiti mogućnost da šest meseci ne vraćaju dugove

Šta kaže privreda za novi moratorijum NBS: Spas u poslednji čas, ali potrebno je još nešto
Copyright Pixabay/Raten-Kauf

Novi paket mera Narodne banke Srbije trebalo bi da olakša dužničku omču koju je pandemija kovida 19 zategla oko vrata dobrog dela građana, poljoprivrednika, preduzetnika i firmi. Koliko novi reprogram dugova i grejs period od šest meseci znače za privredu, za 24sedam odgovorili su predstavnici poslodavaca, bankarskih eksperata i ugostitelja.

Da je odluka srpske centralne banke dobra i da se bez dodatnih mera ne može napred, smatra Zoran Drakulić, predsednik srpskog poslovnog kluba “Privrednik“.

Nema novog odlaganja poreza, zasad

Ministar finansija Siniša Mali poručio je da se u ovom trenutku ne razmišlja o novom odlaganju plaćanja poreza i doprinosa.

– S obzirom na privrednu aktivnost, da nemamo “lokdaun“, da imate mogućnost da porez i doprinose platite u 24 rate, mislim da je preuranjeno govoriti o tome – rekao je Mali, ističući da država mora na neki način da se finansira i da moraju da budu isplaćene plate i penzije.

NBS je prethodno takođe odbila “sektorski moratorijum” na kredite koji su tražili hotelijeri.

– Vidite koliko para daje Evropa za spas privrede, pa moramo i mi. Prvi kvartal sledeće godine će biti žestok, a očigledno je da država nema više raspoloživog novca u budžetu pa je dobro i odlaganje kredita. Samo, ta mera neće rešiti probleme, moraće da se primeni još nešto – ističe Drakulić.

On kaže da banke imaju prostora za ovakvo odlaganje, tim pre što se ne radi o novom riziku davanja kredita, već o olakšavanju plaćanja starih, što je u interesu banaka.

– Velika preduzeća će se nekako snaći, ali mala i srednja su veoma pogođena krizom, i ne želimo da tu vidimo velika otpuštanja. Tim pre što vakcina, po svemu sudeći, neće stići do najširih krugova pre druge polovine sledeće godine – naglašava prvi čovek “Privrednika”.

Potrebno je i nešto više

Odlaganje kredita banaka, kao i aktuelni minimalac za zaposlene u preduzećima koji je dala država,  svakako je dobrodošao i izuzetno znači, kaže i Milenko Mijić, predsednik Udruženja ugostitelja Novog Sada (UGONS).

– Radimo sa minimalno iskorišćenim kapacitetima, možda tridesetak odsto u celom sektoru, u kojem neki uopšte ne rade, kao što su klubovi i igraonice, a neki rade polovično, kao kafići i restorani koji rade do pet, i to samo u radnoj nedelji, dok dostave hrane rade dobro. Jasno je da država ima ograničenu količinu para, ali pomoći se može i smanjenjem zakupnine i drugih fiksnih troškova – ističe Mijić.

Novi Sad ubedljivo najviše pomogao ugostiteljima, Tanjug/Jaroslav Pap

On podseća da u januaru stiže naplata odloženih poreza iz 2020, a da se situacija sa prometom neće poboljšati barem do polovine godine.

Kakve su olakšice

Olakšice koje su predviđene odlukama odnose se na reprogram i refinansiranje kredita i obaveza iz finansijskog lizinga, uz odobravanje grejs perioda od šest meseci i odgovarajućeg produženja roka otplate. Rok se pomera tako da mesečne obaveze dužnika ne budu veće od onih iz prvobitnog plana otplate. Tokom počeka banka obračunava kamatu, a dužnik se odlučuje da li će to biti tokom grejs perioda ili nakon njegovog isteka.

– Čekamo januar. Imamo neke najave iz resornih ministarstava da će se smanjiti PDV na hranu i dobiti sektorska pomoć. Nadamo se da je svima jasno da nisu u pitanju samo ugostitelji, jer ne zapošljavamo mi samo kuvare i konobare, već pravimo posao i proizvođačima hrane i pića, pekarima i poslastičarima, dostavljačima… – objašnjava Mijić.

On apeluje i da se privatni rentijeri poslovnog prostora priključe državi u pomoći ugostiteljima, kojima je recimo u Novom Sadu prepolovljena renta u periodu avgust – decembar.

– Moramo svi da istrpimo nešto u ovim teškim vremenima i samo zajedno možemo da ih prebrodimo bez zatvaranja radnji – kaže Mijić.

“Ne samo da mogu, nego im je u interesu”

Na pitanje da li banke “imaju prostora“ da odlože vraćanje kredita, i time smanje svoj prihod u sledećih šest meseci, koji bi bio nadoknađen kasnije, Zoran Grubišić, profesor Bankarske akademije, kaže za 24sedam da tu ne bi trebalo da bude problema.

– Naše banke su krizu dočekale možda i kao prelikvidne i sigurno imaju prostora za primenu ovakve mere NBS. Ono što je dobro jeste to što je ova mera selektivna i više olakšicu ne dobijaju svi, pa ni oni koji su je dobili u ranijim moratorijumima a nisu pogođeni krizom ili su u njoj čak zbog prirode posla profitirali – navodi Grubišić.

Profesor dodaje i da je bankama u interesu da dobri klijenti opstanu i one svakako neće gledati kako da “finansijski zatvore“ ovu godinu, već gledaju “bankarski“ – na duži period.

– Banke bi to sigurno u nekoj meri to uradile i bez odluke NBS, ali svakako je bolje kada se pridruži i regulator i svojim merama obezbedi da takvo odlaganje ne utiče na povećane rezerve i adekvatnost kapitala banaka – zaključuje Grubišić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike