aktuelno

Trgovinski rat sa SAD gura Nemačku u recesiju

21.07.2025

09:21

0

Autor: R.B.

Nemačka u situaciji da prvi put u posleratnoj istoriji i treću godinu uzastopno završi sa privrednim padom

Trgovinski rat sa SAD gura Nemačku u recesiju
Ilustracija - Copyright Profimedia

Carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp najavio za 1. avgust mogle bi nemačku privredu da gurnu u recesiju, upozorio je Joachim Nagel, predsednik Bundesbanke.

Nemačka prvi put u posleratnoj istoriji može treću uzastopnu godinu da završi sa padom bruto domaćeg proizvoda, a pod pretnjom brisanja je i prognoza rasta od 0,7% za iduću godinu, prenosi DPA.

Nagel je na margini sastanka ministara finansija i centralnih bankara Grupe 20 u Durbanu ukazao da domaća preduzeća već trpe neizvesnost zbog pretećeg trgovinskog rata SAD i Evrope.

Istovremeno je naglasio da Evropa u carinskim pregovorima ne treba da traži dogovor o carinama po svaku cenu.

Apelujem na američku stranu da u poigravanju sa carinama ne ode predaleko, rekao je, ocenivši da ekonomska politika može da nanese veliku globalnu štetu i ugrozi "blagostanje svih nas."

Nemačka privreda je poslednje dve godine bila u maloj recesiji, a u prvom kvartalu 2025. zabeležila je neočekivano snažan rast. Međutim, i to se pripisuje užurbanim pripremama za carinski rat, tako da o stvarnom zaokretu još nema reči.

Tramp preti novom carinom od 30 odsto na sav evropski uvoz. Stupanje te mere na snagu zavisi od pregovora SAD i EU.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike