aktuelno

Stan na sat: Novi trend u nekretninama sve popularniji u Beogradu

20.11.2024

09:09

0

Autor: R.B.

Nakon što je svojevremeno "stan na dan" bio hit i u svetu srpskih nekretnina, sada iznajmljivanje i na kraći rok uzima maha

Stan na sat: Novi trend u nekretninama sve popularniji u Beogradu
Ilustracija - Copyright Pixabay

U Beogradu je sve popularnije izdavanje stana na sat, a u oglasima se navodi da je to varijanta namenjena za dnevni odmor onima koji u glavni grad dolaze zbog poslovnih obaveza, ali i za one koji žele da se smeste i odmore nekoliko sati, odvojeni od svakodnevnih obaveza, ili da, možda, uživaju sa izabranom osobom, pišu Novosti.

Stan se iznajmljuje uglavnom na tri sata, a termini se kreću u periodu od 11.00 do 20.00. Cene su raznolike i zavise od lokacije, pa kratak predah u stanu od oko 30 kvadrata na Zvezdari ili Novom Beogradu košta 20 ili 25 evra, u Gospodar Jevremovoj 40, a u Beogradu na vodi 50 evra. To je od 10 do 15 evra jeftinije nego da se stan iznajmljuju na dan.

Jedna firma u prestonici je pre više godina počela da nudi dnevni boravak u svojim apartmanima, a za višu cenu pruža i različite usluge. Kod njih minimalni boravak od tri sata košta 2.000 dinara, a ukoliko korisnik želi i džakuzi, za to zadovoljstvo treba da izdvoji još 1.000 dinara.

Za one koji hoće voljenoj osobi da organizuju iznenađenje, uz doplatu od još jedne "crvene", dakle za 4.000 dinara ili 35 evra, dobijaju "romantik paket", koji uključuje i latice ruža, mirišljave sveće, penušavu kupku, šampanjac i lepo dekorisan apartman. Koliko para, toliko muzike, pa oni koji više vole noć, to će morati više da plate. Celonoćni boravak, koji počinje u 21.00, košta 6.000 dinara, a sa "romantik paketom" cena je 7.000, ili 60 evra.

Tužba zbog zabrane stana na dan

Evropska organizacija za iznajmljivanje kuća za odmor (EHHA), koja zastupa platforme poput "Er-Bi-En-Bi" (Airbnb), podnela je žalbu Evropskoj komisiji protiv španske regije Katalonija zbog odluke koja omogućava gradovima da zabrane kratkoročno iznajmljivanje. U junu je gradonačelnik Barselone Žaum Koljboni predstavio plan prema kojem bi svi objekti za kratkoročno iznajmljivanje morali da prestanu sa radom do 2028. godine. Ta odluka je doneta u cilju smanjenja pritiska na tržište stanova i sprečavanja daljeg rasta kirija za lokalno stanovništvo, prenosi Rojters.

Čitateljka "Novosti" Sofija Janković iz Beograda kaže da je iznajmljivanje stana na sat za nju bila jeftinija varijanta da sa svojim verenikom provede nekoliko sati daleko od uvek prisutne rodbine.

– Za 2.500 dinara smo dobili kompletno opremljen, prijatan stan. To nam je bila prilika da neko vreme provedemo sami, jer inače živimo u kući zajedno sa roditeljima. Naručili smo hranu iz omiljenog restorana i uživali tih nekoliko sati – navodi Jankovićeva.

Kako se navodi u oglasima, zakup smeštaja za dnevni odmor je pogodan za one koji dolaze na neki događaj u Beograd i potrebno im je par časova da predahnu ili da se spreme u stanu i krenu dalje, ali i da se opuste sa dragom osobom. Velika prednost ovog vida izdavanja je, kako se dodaje, što korisnik ima potpunu privatnost, kao i obezbeđen parking, pa svoj kratak boravak neće morati da troši na traženje mesta za parkiranje automobila, već za odmor i opuštanje u prijatnom ambijentu.

Kada je u pitanju iznajmljivanje stana na dan, koji čak postaje zabranjen za tursite u nekim gradovima Evrope, i tu cene zavise od lokacije i strukture nekretnine, a u Beogradu se kreću od 30 do 120 evra, a ima i skupljih.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike