Gorivo nam pojeftinilo, a pre godinu dana bilo je…
Cene goriva su prevrtljive kao i cena nafte na svetskom tržištu ali u odnosu na ono koliko smo plaćali pre godinu dana, ne možemo mnogo da se žalimo
Cena goriva je na srpskim pumpama danas ponovo „okrenula ćurak“, i nakon nekoliko nedelja poskupljenja benzin i dizel ćemo narednih nedelju dana plaćati nekoliko dinara jeftinije.
I pored toga što je benzin BMB95 sada 181 dinara za litar a „običan“ evrodizel 193 dinara, vozač u Srbiji će se svakako žaliti na cenu jer, po običaju, brzo se zaboravilo koliko smo gorivo plaćali prošle godine u ovo doba.
A da nas „sećanje“ bolje služi, pogotovo one od nas koji u svog ljubimca sipaju dizel, znali bi da je tada bilo gotovo dvadeset dinara skuplje nego danas.
Situacija sa cenama energenata danas je u principu mnogo bolja nego što je bila pre godinu dana, kada se svet i dalje s mukom oporavljao od postkovid krize ali u bio uzdrman ratom u Ukrajini i zapadnim sankcijama Rusiji zbog toga. I pored toga što na Bliskom istoku "gori" od ratnog sukoba Izraela i Palestinaca.
Pročitajte još:
Od prošlog oktobra do danas cene benzina su u širem regionu Balkana, od Slovenije i Mađarske do Grčke i Albanije, pale i do 15%. Kod ove vrste goriva, najzadovoljnije mogu da budu naše komšije u Bugarskoj kao i Bosni i Hercegovini, gde sada plaćaju za 23 evrocenta, odnosno 21 evrocent manje nego što su krajem prošlog oktobra.
Na ovo mogu da se mršte vozači u Hrvatskoj i Rumuniji, gde je benzin danas skuplji nego što je bio, doduše samo za dva centa.
Nama u Srbiji koji „sipamo benzin“ može biti i svejedno, ako ne gledamo preko komšijskog plota, jer cena je danas ista kao što je bila pre dvanaest meseci.
Kod dizela je situacija nešto drugačija i sve zemlje u regionu danas imaju jeftinije gorivo. Najviše su se tome obradovali Grci, gde je vozačima sada evrodizel jeftiniji čak 20%, odnosno 39 evrocenti. Ništa manje razloga za zadovoljstvo nemaju ni u Makedoniji ili BiH, gde je cena pala 26 odnosno 29 centi.
Najmanje je cena popustila i to oko 7% u Albaniji (11 centi), i Rumuniji i Sloveniji (po 12 centi), dok je u Srbiji taj „popust“ sada 16 evrocenti (oko 19 dinara). Tu srpski vozači više mogu da se bune zbog toga što im je dizel među najskupljima u regionu, nego zbog kretanja cena, ali to je već pitanje akcizne politike i balansiranja poreskog sistema.
Nafta jeftinija, benzin skuplji
Sa ovakvim pojeftinjenjem ne treba biti nezadovoljan, pogotovo što na prvi pogled nema uporišta u kretanju cena nafte na svetskoj berzi i goriva na repernom tržištu derivata u Mediteranu.
Brent je danas na nivou od oko 75 dolara za barel, dok je prošlog oktobra bio u proseku skuplji od 80, što je oko 6% niže.
Kod dizela na Mediteranu cena se praktično nije ni menjala, ako se gleda oktobar na oktobar, jer je i sada na nivou od 800 dolara za tonu.
Kod benzina je situacija još čudnija, jer se na repernom tržištu danas sa cenom od 533 dolara za tonu kotira za oko 5% više nego pre godinu dana (510 dolara).
Ovo razilaženje cene u lokalu od berzanskog tržišta može se pripisati vremenskom „kašnjenju“ promene na putu od berze do pumpe ali i tome da je u većem delu regiona cena i dalje administrativna a ne tržišna, tj. da je određuje lokalna vlada, držeći se manje ili više propisane „naftne formule“.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari