Plan EU za smanjenje potrošnje gasa danas stupa na snagu: "Stabilizovaćemo cene"

09.08.2022

07:32

0

Zemlje članice EU su 5. avgusta zvanično usvojile plan za vanredne situacije, uprkos protivljenju Poljske i Mađarske

Plan EU za smanjenje potrošnje gasa danas stupa na snagu: "Stabilizovaćemo cene"
Gas - Copyright Profimedia Pixabay

Plan Evropske unije da smanji potrošnju gasa u celom bloku za 15 odsto stupa danas na snagu, nakon objave u zvaničnom administrativnom glasniku EU u ponedeljak.

Zemlje članice EU su 5. avgusta zvanično usvojile plan za vanredne situacije koji se odnosi na smanjenje potrošnje gasa, kako bi uštedele gorivo za zimu zbog neizvesnosti s ruskim isporukama, uprkos protivljenju Poljske i Mađarske finalnoj verziji zakona.

Da "ulože sve svoje napore"

- S obzirom na neposrednu opasnost po bezbednost snabdevanja gasom koju je izazvala ruska vojna agresija na Ukrajinu, ova uredba treba hitno da stupi na snagu - piše u službenom glasniku 27-članog bloka.

Sporazumom se od svih zemalja EU traži da dobrovoljno smanje potrošnju gasa za 15 odsto, pri čemu bi Evropska komisija to mogla da proglasi obavezom u vanrednim okolnostima, mada uz izvesna izuzeća za pojedine zemlje i industrije.

Sve zemlje, osim Mađarske i Poljske, odobrile su sporazum čime je on dobio snagu zakona, objavila je prošle nedelje Češka, koja je trenutni predsedavajući EU.

U uredbi se navodi da će zemlje EU "uložiti sve svoje napore" da smanje potrošnju gasa od avgusta ove do marta iduće godine za "najmanje 15 odsto" u odnosu na njihovu prosečnu potrošnju u pretphodnih pet godina.

AP Photo Michael Probst
 

Ako Evropska komisija uoči "ozbiljnu nestašicu gasa" ili se pojavi izuzetno velika potražnja za gasom, može zatražiti od zemalja EU objavu opšte opasnosti u bloku. Time bi smanjenje potrošnje gasa postalo obavezujuće, uz ograničene izuzetke.

Najmanje 15 zemalja za usvajanje

Mađarska, koja je u pregovorima o kupovini dodatnih količina gasa iz Rusije, bila jedina zemlja koja se usprotivila sporazumu prošle nedelje, dovodeći u pitanje legitimitet pravila EU koja utiču na energetsku bezbednost zemlje.

Poljska je takođe bila protiv konačnog zakona, mada je u načelu podržala sporazum. Varšava je ocenila da nedostaje pravni osnov za taj zakon i da bi odluke koje se tiču energetskog miksa zemalja članica trebalo da se donose uz jednoglasno odobrenje svih država EU.

Profimedia
Koliko je EU složna...

Njihovo protivljenje ipak nije sprečilo usvajanje plana, kojem je bila potrebna podrška najmanje 15 zemalja da bi postao zakon.

Preživeti jesen i zimu...

Pre početka vojne operacije u Ukrajini, Rusija je obezbeđivala 40 posto ukupnih potreba EU za gasom. Moskva je od tada smanjila dotok gasa u Evropu, što je otežalo zemljama bloka da popune skladišta uoči zime i podstaklo opštu jagmu za kupovinom neruskog goriva i za preduzimanjem mera za ograničavanje potrošnje gasa.

Klaus Miler, šef nemačkog regulatora energetske mreže Bundesnecagenture, pozdravio je plan Evropske unije za vanredne situacije sa gasom.

- Ako sve zemlje u Evropi štede gas, to može da stabilizuje cenu možda čak i da je smanji i da doprinese tome da obezbedimo dovoljno gasa da preživimo jesen i zimu - rekao je Miler za nemački javni servis ZDF, prenosi Rojters.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike