Revolucija u građevinarstvu: Štampane kuće gotove za 15 sati

22.10.2020

15:18 >> 15:50

0

Prve kuće na ovaj način biće podignute u Čačku

Revolucija u građevinarstvu: Štampane kuće gotove za 15 sati
Copyright Printskrin/TV Prva

Sa razvojem modernih tehnologija u 21. veku gradnja stambenih objekata zidanjem i postavljanjem blokova postaje prošlost. Primer za to je Nikola Rakić iz Švajcarske, koji se vratio u Srbiju i trenutno radi na osposobljavanju specijalne 3D mašine koja će štampati kuće i to za svega 15 sati.

Prve kuće na ovaj način biće podignute u Čačku, što će predstavljati svojevrsnu revoluciju u građevinarstvu u našoj zemlji.
Iskopavanje rupe, zatim postavljanje temelja, težak rad na mešalici i onda blok po blok, tako se grade kuće u Srbiji.

Duško Damjanović do sada je napravio na desetine stambenih objekata i za dobar rezultat, po njemu, najvažnija je snaga i spretnost radnika.

Razvoj CMC mašine

– Fizikalac naš, koji radi na mešalici, dogoni blokove tamo, on treba da bude i više od toga, ali od 200 do 300 blokova mora da nagna na temelj, pa drugi fizički radnik da “dobaci” možda više od dva do tri kubika gotovog betona na temelje tamo, a mi to treba da ugradimo – priča ovaj majstor.

– Nije ni lak posao, a nije ni težak, zavisi kakav je majstor, kakvi su ljudi, jesu li raspoloženi, ambiciozni, vredni… Najbitnije je druženje – kaže još jedan majstor.

Težak fizički rad građevinaca odlazi u istoriju…. Foto: 24sedam/Goran Sivački

Međutim, ako pitate Nikolu Rakića, građenje kuća na ovakav način moglo bi uskoro postati prošlost. Ovaj “srpski zet” koji je u Čačak stigao iz Švajcarske, trenutno radi na razvoju i unapređenju najveće CMC mašine na Balkanu, koja će funkcionisati na principima 3D štampača, a štampaće, ni manje ni više, kuće.

– Temelj se lije na standardan način, tradicionalni. Mi onda dolazimo i postavljamo mašinu na lice mesta. u zavisnosti od veličine objekta, zavisiće i visina, odnosno veličina mašine. Ona se onda spaja sa našom mešalicom, koju isto razvijamo i unosi se u naš softver 3D model samog objekta, koji se onda očitava u tom G-kodu, to će biti ili Cad ili BIM softver i onda mašina počne da radi – objašnjava Rakić.

Inovacija u okviru Naučno-tehnološkog parka

Mašina omogućava štampanje objekata od betona po zadatom nacrtu, a posebna mešalica će praviti smesu za gradnju koja je sama po sebi termoizolacionog karaktera.

– Mašina se rasklapa u roku od tri do četiri sata, zavisi koja je veličina mašine i spakuje se u modulima. Moduli su između dva i po i četiri metra visine, spakuje se u kamion i ide na mesto zidanja – navodi Rakić.

Nikola svoj inovativni poduhvat realizuje u okviru Naučno-tehnološkog parka u Čačku, a prve štamane kuće naručene su upravo u gradu na Moravi.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: TV Prva

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike