NALED-ovih 100 preporuka: Sprovedena svaka osma olakšica privredi

23.02.2021

08:41 >> 15:38

0

Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) predstavila je svoju 13. Sivu knjigu sa 100 preporuka za regulatornu reformu

NALED-ovih 100 preporuka: Sprovedena svaka osma olakšica privredi
notar javni beležnik pečat - Copyright Profimedia

U NALED-ovih 100 preporuka nalazi se i 15 najznačajnijih preporuka označenih tzv. kovid-19 bedžom, za otklanjanje administrativnih prepreka i ublažavanje negativnih efekata pandemije.

– Siva knjiga NALED-a svake godine donosi 100 preporuka za unapređenje ili eliminisanje birokratskih procedura koje otežavaju život i rad građanima i privredi u Srbiji i od prošlog izdanja, Vlada i resorne institucije sproveli su 13 preporuka, dve u potpunosti, a 11 delimično – rekao je Tanjugu Ivan Radak iz NALED-a.

Uspeli da uradimo dve fascinantne stvari

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je Srbija uspela u ovom teškom periodu koje je obeležila pandemija kovida-19 da uradi dve fascinantne stvari – da ima najmanji pad BDP u Evropi u 2020. i da smo trenutno drugi u Evropi po broju vakcinisanih, a prvi po broju revakcinisanih odnosno ukupno zaštićenih građana.

– To je neka nova Srbija, to je zaista nešto što nismo mogli ni da zamislimo do pre samo par godina kada govorimo o Srbiji, da smo prvi ili drugi u ovako nekim stvarima, osim da to nije sport ili matematika, fizika ili nekada muzika – rekla je Brnabić na predstavljanju 13. izdanja Sive knjige NALED-a, i dodala da to vladi daje vetar u leđa za dalje reforme, kao i da se ti uspesi nisu desili slučajno.

Napominje da je prošlu godinu obeležila pandemija kovida-19 i da nije bilo realno očekivati veće rezultate, ali da bi u 2021. malo trebalo  pojačati tempo reformi, kao i da bude više potpunih umesto polovičnih rešenja.

Ipak, u NALED-u navode da izuzimajući reformski vrlo aktivnu 2019. godinu, rezultat u 2020. nije slabiji od prosečnog za proteklih 12 godina.

Kroz „Sivu knjigu“ je u proteklih 12 izdanja prošlo ukupno 268 preporuka, od čega je Vlada u potpunosti ili delimično sprovela 131 preporuku.

Od tog broja, u potpunosti su rešene 72 preporuke (27 odsto), a delimično 59 preporuka (22 odsto), što znači da je gotovo polovina pronašla put do zakonodavca.

– To su preporuke usmerene na pojedinačna ministarstva. Najviše je naravno opterećeno Ministarstvo finansija koje najviše i brine o poslovnom okruženju, ali poslednjih godina sve više raste broj preporuka koje se istovremeno odnose na više ministarstava. Dakle, biće potrebno da ministarstva mnogo više komuniciraju i zajedno  rešavaju neke komplikovane birokratske procedure”, istakao je Radak.

Šta je dobro sprovedeno, a šta tek treba da bude

Prošle godine je, na primer, donet Zakon o fiskalizaciji koji će tu oblast unaprediti kroz proširenje obuhvata fiskalizacije i kroz digitalizaciju, kaže Radak.

– Za građane je dosta dobra vest da im sada rešenja iz katastra stižu u elektronske sandučiće tako da ne moraju više da idu na šaltere. Takođe, uveden je sistem elektronskih javnih nabavki koji bi trebalo tu oblast da podigne na viši nivo po pitanju transparentnosti. Sudske takse mogu da se plate bez  donošenja uplatnice – naveo je Radak.

Foto:Pixabay/Martinelle

On ističe da 13. Siva knjiga donosi 15 preporuka za sa “kovid-19 bedžom”, a to su: smanjenje opterećenja zarada, uvođenje kategorije mikro preduzeća  u uredbu o pravilima za dodelu državne pomoći, smanjenje stope  PDV-a na repromaterijal za proizvodnju lekova, integrisanje sistema  privatnih i državnih pružalaca zdravstvenih usluga, unapređenje plana mreže zdravstvenih ustanova i centralizovane javne nabavke i uspostavljanje elektronskog zdravstvenog kartona.

Takođe, treba optimizovati i digitalizovati proceduru dobijanja dozvole za lek, omogućiti ostvarivanje prava na zdravstveno osiguranje bez prethodnog staža, urediti nestandardne oblike radnog angažovanja, preciznije urediti rad van prostorija poslodavca, proširiti pojednostavljenu prijavu sezonskih radnika, uvesti obavezu izdavanja lične karte sa čipom i ugradnju kvalifikovanog elektronskog potpisa.

Srbija može da bude među prvih 10

Potpredsednica vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je da Srbija može da bude među prvih 10 zemalja na Duing biznis listi Svetske banke, ako je već uspela da zauzme deveto mesto u svetu po izdavanju građevinskih dozvola. Ona je rekla da je sigurna da će naredne godine u Sivoj knjizi biti manje preporuka za regulatornu reformu koje treba sprovesti. Podseća da je 2020. godina bila veoma teška, ali da je i pored toga Vlada Srbije donela Akcioni plan za dalje poboljšanje Srbije na DB listi u za period od 2021. do 2023. godine. Ona je naglasila da nijedan investitor iz Srbije nije otišao tokom prethodne godine i da to govori o uslovima poslovanja u našoj zemlji.

Među 15 preporuka sa “kovid-19 bedžom” je i to da treba omogućiti  ostvarivanje prava iz penzionog i zdravstvenog osiguranja za zaposlene kod nerezidenata, omogućiti efikasnije dobijanje dozvola za kretanje teretnih vozila i omogućiti punu primenu elektronske dostave u procedurama javne uprave.

Radak ističe da bi sprovođenje tih preporuka, takođe, predupredilo neke eventualno nove krizne situacije.

Reforme u Srbiji nisu stale uprkos pandemiji

Reforme u Srbiji, uprkos pandemiji korona virusa, nisu stale i institucije u Srbiji su uspele da sprovedu 13 preporuka Sive knjige, dve u potpunosti i 11 delimično, rekao je danas predsednik Izvršnog odbora NALED-a Dejan Ðokić na predstavljanju 13. Sive knjige.

Najviše preporuka NALED-a je, kaže Ðokić, usvojilom Ministarstvo finansija koje je brojne procedure prenelo u digitalni svet.

– Stupio je na snagu novi zakon i uspostavljen portal elektronskih javnih nabavki. Nakon višegodišnjeg zalaganja NALED-a, usvojen je i Zakon o fiskalizaciji koji predstsvlja značajan pomak u pravcu njene digitalizacije i u završnoj fazi je uvođenje sistema eFaktura – naveo je Ðokić.

Pročitajte još:

On kaže da je statistici potpuno realizovanih preporuka Sive knjige doprinelo i Ministartsvo građevinarstva u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom i to kroz uvođenje elektronske dostave rešenja katastra u eSandučiće građana na portal eUprave.

– Ovo rešenje će doneti značajne birokratske olakšice za oko 500.000 građana koji svake godine prometuju nepokretnosti – rekao je Ðokić.

Otpočeo je, kaže, i rad na proširenju veoma uspešnog sistema elektrosnke prijave sezonskih i povremenih radnika u poljoprivredi na sektore pomoći u kući, turizma i građevinasrtva, što je značajan korak u borbi protiv rada na crno.

Iz NALED-a navode da preporuke za „Sivu knjigu“ nominuju privrednici i lokalne samouprave, kao i organizacije civilnog društva, akademska i stručna javnost koju okuplja NALED, dakle brojni fakulteti i eksperti za određene oblasti.

Prioritet

„Siva knjiga“ sadrži i 10 preporuka koje su označene kao prioritetne, kao što su: dalje smanjenje poreza i doprinosa na zarade, što je veliki problem sa kojim se privreda suočava i koji generiše sivu ekonomiju, zatim, treba uspostaviti javni elektronski registar neporeskih nameta, uvesti bezgotovinsko plaćanje taksi i naknada bez dokazivanja uplate, uspostaviti elektronski zdravstveni karton, proširiti pojednostavljenu prijavu sezonskih radnika na građevinarstvo, turizam, ugostiteljstvo i kućne poslove. Takođe, potrebno je ukinuti naknadu za konverziju zemljišta u pravo svojine, uvesti onlajn registar poljoprivrednih gazdinstava i podsticaja (eAgrar), omogućiti izdavanje objedinjenog uverenja o plaćenim porezima, uporediti sistem prečišćavanja i kontrole otpadnih voda i ukinuti suvišnu birokratiju u deviznom poslovanju.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike