Na Fruškoj gori prave jedinstven med na svetu, a sad svi u Evropi žele da ga probaju

02.10.2020

17:47 >> 11:07

0

Jedan je od četiri meda i od samo šezdesetak proizvoda koji nosi na sebi domaću oznaku geografskog porekla, a mogao bi da bude prvi koji će poneti žig EU.

Na Fruškoj gori prave jedinstven med na svetu, a sad svi u Evropi žele da ga probaju
Copyright Printscreen/Youtube Agro TV

Fruškogorski lipov med jedinstven je u svetu. Jedan je od četiri meda od samo šezdesetak proizvoda koji nosi na sebi domaću oznaku geografskog porekla, a mogao bi da bude prvi koji će poneti oznaku EU.

A da bi se neki med mogao nazvati „fruškogorski lipov med“, on mora da ima najmanje 60 odsto polena ove biljke u sebi, i to sa obronaka tog gorja.

U nekim uzorcima, ovaj procenat ide i više od 90 odsto, što ga čini jedinstvenim u svetu. Medna ispaša radi se samo na teritoriji Nacionalnog parka Fruška gora, a vrcanje meda obavlja se isključivo na mestu lipove paše, prenosi Agro TV.

 

Dogodine sa znakom EU

Fruškogorski lipov med, pirotski kačkavalj i ariljska malina prvi su proizvodi iz Srbije koji konkurišu za dobijanje evropske oznake zaštićenog geografskog porekla, a u Ministarstvu poljoprivrede očekuju da će ti proizvodi dobiti potvrdu kvaliteta u EU krajem naredne godine, kao i da će to otvoriti vrata i drugim srpskim proizvodima na evropsko tržište.

Prema rečima pčelara sa Fruške gore, prosek procenta polena lipe ide iznad 80 odsto. To je, kako ističu, daleko od onog što se u svetu postiže i prodaje pod „med“.

Ovakav lipov med, samim tim, jeste premium brend, međutim, put do kupca nije ni malo lak. Neki od proizvođaca, zbog toga su osnovali zadrugu, kako bi uspeli da ga organizovano pakuju i plasiraju na tržište. Pčelari očekuju da će sa ovogodišnjim prinosom uspeti da pokrenu rad ovog pogona, kako bi se pokazali čitavom svetu.

– Odlazili smo u inostranstvo na sajmove i manifestacije, pa smo cenu našeg meda podizali mnogo iznad ostalih proizvoda koji su se tu nalazili. Kupce je zanimala ta cena, raspitivali se i kad su ga probali odmah su se bili odlučili i da ga kupe. Želimo da postanemo poznati. Lipov med ima potencijale i to je brend za koji treba da se zna. Kao što ljudi znaju za manuka med sa Novog Zelanda, tako bi trebalo i ovo da znaju. Radimo na tome da očuvamo brend i da ga podignemo na viši nivo. Ali je prava reč da ga očuvamo – ispričao je za Agro TV Đorđe Mrkić, pčelar sa Fruške gore.

Kako kaže Mrkić, u Srbiji ima šezdesetak zaštićenih oznaka geografskog porekla, urađene elaborate, dobijena je zaštita, ali svega 12 proizvoda je i sertifikovano.

– Neko registruje oznaku i nikad ne krene u proizvodnju. Nas je muka naterala da se ujedinimo i osnujemo savez proizvođača, kako bi bili vidljivi kroz državu i institutucije – ističe Mrkić.

Sada srpska a ubuduće i evropska: Oznaka kontrolisanog geografskog porekla Printscreen/Youtube, AgroTV

 

Kako do cene od 24 evra

Koliko je značajna sertifikacija, najbolje može da objasni Dragan Aranđus, koordinator za sertifikaciju.

– Sertifikacija lipovog meda značajna je za proizvodnju, plasman i prodaju meda na našem i na svetskom tržištu. Kvalitet proizvodnje takvog meda je na svetskom nivou, ali fali plasman. Domaće tržište nije dovoljno edukovano, treba više znanja da se spoznaju pravi proizvodi, sa svim svojim kvalitetima koje nudi ovaj med – kaže Aranđus.

A onda na red dolazi pitanje cene, koja za kvalitetan med ne može biti mala, ona na koju smo navikli ispred teglica sumnjivog meda na rafovima supermarketa.

Rej, za ovaj med ispaša mora da bude isključivo na lipi sa Fruške gore. Koliko se o tome vodi računa govori nam Radomir Lazić, pčelar.

Strogo kontrolisana proizvodnja: Pčelar Radomir LazićPrintscreen/Youtube, AgroTV

– Strogo se vodi računa da se kontroliše mesto i broj postavljanja košnica, kako bi, ujedno, bili i humani prema pčelama. Moramo im dati maksimalno dobre uslove da mogu da rade i da nam donesu med sa tačno određenog područja – objašnjava Lazić.

Zbgo toga je kod nekih proizvođača med sertifikovan, a to to podrazumeva kontrolu na pet nivoa, zbog čega je njegova cena na tržištu veća.

Na primer, sertifikacija podrazumeva da se med pakuje na teritoriji Fruške Gore, i tako se osigurava od zloupotreba nesavesnih pčelara koji bi mogli da prenesu svoje košnice na suncokretovu pašu pre nego što med sazri i izvrca se.

Na Sajmu pčelara Vojvodine 2017 godine, Mrkić je poredio domaću cenu vrhunskog meda od 1.200 dinara za kilogram, a njegova cena na sjamovima u Torinu i Štutgartu bila je 20 do 24 evra  za kilogram.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agro TV

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike