Kako to da je piletina „džabe“ i ko tu sve gubi?

20.11.2020

15:05

0

Tržište pilećeg mesa je ozbiljno poremećeno, lanac do kupca je predug a cene se dampinguju

Kako to da je piletina „džabe“ i ko tu sve gubi?
Copyright Pixabay/ Andreas Göllner

Cene u živinarstvu su toliko dampingovane, da nikome nije jasno kako proizvođači opstaju, a još je došlo do poskupljenja kukuruza, soje i suncokreta. Međutim, to nije jedini problem zbog koga ova grana poljoprivrede postaje sve više neisplativa, piše beogradska „Politika“.

Živinari upozoravaju da trgovci prodaju piletinu ispod nabavne cene, ali da oni nisu jedini.

– Cene pilećeg mesa često idu i ispod 200 dinara. Bila je nedavno od 149 do 169 dinara u prodajnim lancima. To nije ekonomska, održiva cena i sada, posle poskupljenja hrane, pitamo se kako će izaći na kraj u toj opštoj međusobnoj konkurenciji da se meso uopšte i proda – izjavio je za beogradski dnevnik Rade Škorić, predsednik Zajednice živinara Srbije.

Kako Škorić objašnjava, najveći problem je to što se praktično ne zna ko u ovom sektoru gubi novac, jer je u lancu proizvodnje živinskog mesa sve veći broj učesnika.

Imamo posebno proizvođače pilića, tovljače, a tu se sada pojavljuje i industrija stočne hrane koja ulazi u tov da bi prodala svoje proizvode i na kraju klanice.

Tek onda dolaze trgovine koje upravo ovo koriste. Njima, kako Škorić kaže, nije u interesu da piletina bude jeftina jer su manje i marže, ali je već jasno da je cena pilećeg mesa „mamac” za privlačenje kupaca da dođu u radnje i kupe ostalu robu.

Gaje piliće da “utope” svoje

On dalje navodi da dobar deo proizvodnje pilećeg mesa više ne drže samo živinarske firme.

– Oko 30 do 40 odsto ukupnog tržišta čine fabrike stočne hrane koje se bave tovom da bi prodale svoju hranu. Oni gube zbog pada proizvodnje svinja i govedarstva i sada se okreću tovu piliće. Ali, problem je što nemaju tržište, klanice, hladnjače… I na kraju prodaju po biloj kojoj ceni da bi „utopili” krajnji proizvod – objašnjava Škorić.

Pročitajte još:

Neustrašive žene srpskog biznisa: Zmajevi i u livnici i u IT-ju

Na red stigla i Petrohemija? Ozbiljna prilika i za Srbiju i za Rusiju

On dodaje da se ovako nešto događalo i ranije, ali sporadično, a da od 2019. fabrike stočne hrane praktično počinju da dominiraju i nekontrolisano ulažu u taj posao.

– Cene su izuzetno niske. Realno bi bilo da piletina, bez poskupljenja žitarica, na tržištu košta 250 do 270 dinara. I to bi bilo jeftino. Regularna cena piletine 2017. bila je 319 dinara. To zbog veće konkurencije i ogromne ponude nemamo već godinu i po dana. Sve to u lošu poziciju dovodi firme koje se isključivo bave živinarstvom, ulaze u kredite, gubitke pa i u stečaj. U tom sektoru više nema para – kaže Rade Škorić.

U kom trenutku bi piletina mogla da poskupi nije izvesno, budući da je ponuda velika a sve ozbiljne farme imaju i unutrašnje zalihe sirovina koje nabavljaju kad su cene niske. Sada se te zalihe tope ili nestaju

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Politika

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike