Jabuka dobro stoji, ali biće muke da se proda

31.08.2021

07:37 >> 08:32

0

Voćari za dve do tri sedmice kreću u berbu jabuka, a za nešto bolji rod nego prošle godine uzgajivače tek čekaju prodajne muke

Jabuka dobro stoji, ali biće muke da se proda
Copyright Pixabay

Berba jabuka se približila, a ove sezone malo kasni zbog hladnog proleća. Suša i visoke temperature tokom leta nisu naudile jabukama jer na plantažama voćari masovno primenjuju zalivanje i novu tehnologiju, piše novosadski „Dnevnik“.

Zbog toga će ove sezone rod biti od 530.000 do 540.000 tona jabuka, procenjuje stručnjak za voćarstvo profesor Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. A veći rod srpskim voćarima, nažalost, donosi i veće muke da prodaju svoje blago.

Svuda dobro rodilo

– I u svetu će biti više jabuka nego prošle godine. U Evropskoj uniji ovog voća biće za deset odsto više nego u berbi prošle godine, 11,1 milion tona, a samo iz Poljske stiže 4,1 milion tona. U Rusiji će ove godine biti 1,4 miliona tona jabuka, što je za 200.000 tona više nego prošle sezone, dok će u Kini u novoj berbi biti 43 miliona tona jabuka. Povećanje u prinosima biće kod mnogih sorti: gala, ajdared, jonagold, crveni delišes… – kaže Keserović.

Zbog tešnjeg tržišta Keserović kaže da voćari ne treba da imaju dileme oko prodaje novog roda van granice naše zemlje ako kupci nude 30 evrocenti i iznad toga za kilogram jabuka na veliko.

– Ukoliko cena bude iznad 30-35 evrocenti, sve treba odmah prodavati – kazao je prof. dr Keserović, i naveo da jabuke sorte gala, čija je berba u toku, imaju sada odličnu cenu na veliko jer je kilogram od 50 do 55 evrocenti.

Ovaj savet „zlata vredi“, jer jer je prošle sezone ostalo dosta neprodatih jabuka, zbog čega voćari nisu dobro finansijski prošli. Na kraju su jabuke prodavali za industrijsku preradu budzašto, za samo šest do osam dinara po kilogramu.

– Za to nisu krivi samo proizvođači već i izmenjeni Pravilnik o evidenciji izvoznika voća i povrća koji previđa uslove koje više ne mogu da ispune izvoznici koji su se bavili izvozom i transportom voća u inostranstvo – ističe Keserović.

Da podsetimo, taj dokument je zbog strogih kriterijuima izbacio iz posla mnoge veletrgovce, a oni malobrojni, koji su ispunjavali uslove iz Pravilnika, fizički nisu uspevali da odgovore potrebama prodavaca, zbog čega su voćari morali dugo da čekaju na transport.

“Nemogući” uslovi

Pravilnikom o evidenciji izvoza voća i povrća u Rusiju predviđeno je da izvoznik ima u vlasništvu ili zakupu skladište sa kontrolisanom atmosferom, i to najmanjeg kapaciteta za krupno voće od 500 tona, odnosno 200 tona za sitno voće kao što su borovnica, malina, a tolikog kapaciteta i za povrće.
Izvoznik u vlasništvu ili zakupu mora imati i prostor za klasiranje ili pakovanje, prostor za fitosanitarni pregled sa osvetljenjem većim od 600 luksa, zaposleno odgovorno lice za zaštitu bilja, sopstvenu ili ugovorenu proizvodnju.

To je još u junu potvrdio za 24sedam Nikola Kotarac, direktor poznate zemljoradničke zadruge “Voćar Slankamen“ iz Novog Slankamena kod Inđije.

– Mi u hladnjačama imamo čak 1.000 tona jabuke, i to prve klase, koja nema kupca ni na domaćem ni na stranom tržištu. Cena joj je 45 dinara, pa vi vidite da li je to skupo i da li se proizvođaču isplati. A to što je cena u trgovinama ili na pijaci od 100 do 150 dinara pitanje je za državu, a ne za seljaka – rekao je tada Kotarac, prvi čovek zadruge iz koje se do izmene pravilnika uspešno plasirala srpska jabuka na zahtevno rusko tržište.

O novoj sezoni u “Polino agraru” u Jasku u Sremu su uzdržani. Rod jabuka je rekordan, ali je pred proizvođačima teška godina jer jabuke treba prodati.

Pročitajte još:

– Svuda su ove godine jabuke dobro rodile, biće ih puno i biće potrebno dosta truda oko plasmana van Srbije. Mi smo uspeli lanjski rod da prodamo u Rusiju, Hrvatsku i Sloveniju, ali ima dosta voćara koji nisu u tome uspeli – kaže Andreja Stanarević iz “Polino agrara”.

On je kazao da bi voćarima odgovaralo da kilogram novih jabuka košta 50 dinara na veliko, odnosno 42 evrocenta.

– Gala je imala odličnu cenu sve doskoro, ali kako berba ove sorte napreduje, vrednost novog roda se spušta – navodi Stanarević.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Dnevnik

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike