„Home plus“ odlazi u stečaj? Šta će biti s narudžbinama?

19.11.2020

12:46 >> 08:52

0

Poznatom trgovinskom lancu preti stečaj, a prodajni objekti u pojedinim tržnim centrima već su zatvoreni

„Home plus“ odlazi u stečaj? Šta će biti s narudžbinama?
Copyright Pixabay/StockSnap

Poverilac je predao zahtev Privrednom sudu za otvaranje stečajnog postupka, a računi ove kompanije su u blokadi, pišu „Večernje novosti“.

Stečajni postupak bi trebalo da pokrene sud, ukoliko kompanija ne da neki predlog reorganizacije s kojim bi se složili poverioci.

Svi potrošači koji su kupili proizvode u ovoj kompaniji i čekaju njihovu isporuku, najverovatnije će ostati i bez robe i bez novca, piše beogradski dnevnik.

U Nacionalnoj organizaciji za zaštitu potrošača Srbije ističu da je ova situacija veoma nepovoljna za kupce, jer kod stečaja postoji veliki broj poverilaca koji prvo treba da se namiri, pa tek onda na red dolaze potrošači, a na kraju, dodali bismo, radnici kompanije.

Mladen Alfirović iz NOPS-a kaže da će u problemu biti svi koji su u prethodnom periodu naručili robu, jer mogu da ostanu i bez proizvoda i bez novca.

– I kupci koji su u reklamacionom postupku takođe su u nezavidnoj situaciji, jer je pod znakom pitanja šta će biti s robom na koju su se žalili i predali je trgovcu na rešenje problema – rekao je on.

Za neku od kućnih potrepština rok isporuke je bio i 30 dana.

Šta sad da rade kupci?

Oni bi za svoj novac, bilo da je roba plaćena u kešu ili čekovima, trebalo da pišu izjavu o potraživanjima, ali to je sada nemoguće , pošto stečaj nije proglašen.

– Mora da se čeka rešenje Privrednog suda o pokretanju stečajnog postupka. Posle toga sledi dodela stečajnog upravnika, a zatim se podnosi prijava potraživanja, što može da uradi svaki potrošač, i to je zasad jedina opcija – kaže Marko Dragić, pravni savetnik pri NOPS.

Pročitajte još

EKSKLUZIVNO Jorgovanka Tabaković: Nećemo prodati Poštansku štedionicu, uvek ću se zalagati za to da imamo što više domaćih banaka

Bolje da u svojoj zemlji gajim ovce nego da budem rob u inostranstvu

Prema podacima APR, kompanija nije objavila finansijski izveštaj za 2019. godinu, dok je za za 2018. prijavljen profit od 824.000 dinara, gotovo četiri puta manji nego godinu dana ranije, a čak 60 puta manji nego 2016. godine. Od proleća 2017. godine kompanija je promenila ime iz “Houm centar” u “Houm plus”.

Prema pisanjima beogradskih medija, „Houm plus“ ima dugovanja i prema dobavljačima i prema tržnim centrima u kojima je iznajmljivala veliki poslovni prostor.

Kompanija, čiji je vlasnik do pre dve godine bio Branislav Stojaković, posluje na ovdašnjem tržištu dvadeset godina. Stojaković je poznat i kao nekadašnji vlasnik „Eurosalona“.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike