Grend slem u poljoprivredi: Šta je pravi "sport za seljake“ i zašto svi bikovi nemaju dve tone (FOTO+VIDEO)

21.09.2021

18:22 >> 21:28

0

Sa srpskog grend slema u uzgajanju stoke 24sedam vam otkriva zašto u stvari srpski stočari prave bikove od tonu i po ili dve

Grend slem u poljoprivredi: Šta je pravi "sport za seljake“ i zašto svi bikovi nemaju dve tone (FOTO+VIDEO)
Copyright Pobednik 88. Sajma: Bik Miško, 24sedam/Danilo Krša

Gotovo dve tone kostiju i mišića, koliko obično ima pobednik jedne od tradicionalno najvećih atrakcija novosadskog Poljoprivrednog sajma, takmičenja “najveći bik u Srbiji“, daleko je i od uobičajenog i od poželjnog, pod normalnim okolnostima. Ali ničega “normalnog“ i “običnog“ i nema u ovom sportu, kako jedan od najboljih srpskih “selektora“ Radenko Jeremić  za 24sedam opisuje ovu zanimaciju.

– To za nas odgajivače jeste sport, ništa drugo. Nema tu ni ekonomije ni zarade, samo trošak, jer takav bik pojede više od deset kilograma koncentrata dnevno. Ali moramo se nečim i zanimati i nadgornjavati sa konkurencijom. Samo taj osećaj da vam nešto veliko raste pred očima i kada pobedite na Sajmu dovoljna je nagrada za sav uložen trud i ne mali novac – kaže nam Jeremić, čiji je bik Veliša ove godine bio “drugi“, jer je šampiona iz 2019. godine, Mališu, u međuvremenu prodao.

Radenko Jeremić sa ovogodišnjim vice-šampionom, Foto: 24sedam/Danilo Krša

Sad velika cena, ali muka nije ništa manja

Na farmi Jeremića danas ima više od 400 bikova, a počelo se osamdesetih, sa četiri-pet grla. Prodati takve količine za meso ili rasplod, i pritom nešto zaraditi, nije mala stvar, a i država ne pomaže baš kako bi trebalo.

– Sada je cena u redu, meso se traži i možeš da ga prodaš kako hoćeš. Ali nije tako bilo poslednjih godina i pitanje je da li će biti sledeće. To unosi veliku nesigurnost kod proizvođača, ali nesigurnost nosi i neredovne subvencije. Meni sad država duguje 11 miliona dinara za podsticaje i to se nakupilo u više od dve godine – objašnjava Jeremić.

Izložbe grla generalno, ali i bikova, nisu tako retke u Srbiji i regionu, a Poljoprivredni sajam u Novom Sadu svakako je “grend slem“ među njima. Na aktuelnom 88. međunarodnom sajmu poljoprivrede, koji se održava od 18. do 24. septembra, najteži bik je Miško, simentalac čiji je vlasnik Dušan Pribaković iz Aleksandrovca. Tri godine star bik ima 1.980 kilograma, a vlasnik traži gde da ga udomi, jer ne bi da ga daje u klanicu.

Zaboravilo se na lepotu

U ovom “sportu za seljake“ suvlasnik uzgajivačnice bikova “Braća Jeremić“ iz Salaša Crnobarskog u Mačvi kaže da u poslednje vreme preovlađuje samo težina, a da se premalo, kako bi se to sportski reklo, daje na “umetnički dojam“.

Pročitajte još:

– Sad svi gledaju samo na težinu, mada dosta tih bikova ima masu, ali jednostavno nisu lepi. A lepog bika je teško odgojiti, a izabrati kao june još teže. Možeš da imaš znanja o uzgoju koliko god hoćeš ali mora da te posluži malo i sreća – objašnjava on.

Profesor Denis Kučević, sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, potvrđuje za 24sedam da je odluka o tome da li će praviti bika za klanicu ili megabika za izložbu prvenstveno na samom uzgajivaču, jer težina “normalnog“ bika je od 500 do 600 kilograma.

Ono što za Srbiju jeste bitno, na stranu takmičenja i izložbe, jeste to što je genetski potencijal srpskih krava i bikova dobar i što srpski uzgajivači znaju kako se pravi kvalitet. Samo malo da im se pripomogne.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike