Ništa od srpskog bitkoina: Kriptovaluta "Lazar" nezakonita ili samo neželjena?

07.07.2021

17:45 >> 18:02

0

Pojava prve srpske kriptovalute Lazar dočekana je na nož iz Narodne banke Srbije, mada vlasnik tvrdi da je sve legalno

Ništa od srpskog bitkoina: Kriptovaluta "Lazar" nezakonita ili samo neželjena?
Copyright Foto:Pixabay/WorldSpectrum

Da li je Vladimir Pavićević, broker i magistar ekonomskih nauka iz Jagodine, pionir srpskog tržišta izdavanja kriptovaluta ili tek prvi neuspeli pokušaj, još je rano reći jer njegova digitalna valuta “Lazar“ još nije ni ugledala svetlo dana, a već je prokažena kao propala i ilegalna.

Na najavu izdavanja prve srpske kriptovalute burno su reagovali mediji i društvene mreže, ali i regulator tog novog tržišta, Narodna banka Srbije (NBS).

– Nisam upoznat sa detaljima ali već kada sam video reakciju NBS, u glavi sam “precrtao“ tu valutu. Sve mi to deluje kao dosta naivan pokušaj izdavanja kriptovalute. Digitalnu valutu je tehnički vrlo jednostavno izdati, softveri postoje i može se uraditi bukvalno za dan, ali dizajnirati je tako da bude tehnički dobra, da ima upotrebnu vrednost i da je zanimljiva za veliki krug investitora je neverovatno teško – kaže za 24sedam Aleksandar Matanović, stručnjak za kriptovalute i blokčejn tehnologiju i osnivač kriptomenjačnice ECD.

Oštra reakcija NBS

U reakciji na “prospekt“ srpske kriptovalute iz NBS su nam praktično, ali ne i formalno, rekli da pomenuti “Lazar“ nije legalan, to jest da nije izdat, odnosno oglašen, u skladu sa zakonom.

Čemu srpska kriptovaluta!?

Matanović kaže da u svetu postoji 10.000 kriptovaluta.

– Ne vidim poentu u tome da se prave lokalno, bilo srpska, bilo koja druga, osim ako je ne pravi država kao alternativnu valutu klasičnoj. Digitalna imovina nema lokalne granice, a time ne bi trebalo da ima ni lokalne kupce, već da bude interesantna celom svetu – ističe Matanović.

Građani, odnosno potencijalni investitori u digitalnu valutu, su upozoreni, kako ističu u NBS, “da je najsigurniji put za ulaganje sredstava i da neće biti žrtve prevare onda kada je uz digitalnu imovinu objavljen i beli papir koji je odobrio nadzorni organ, uz prikaz svih relevantnih informacija koje su od značaja za donošenje pravilne odluke jer u takvom belom papiru nije moguće sakriti informacije koje su od značaja za ulaganje“.

A samom izdavaocu je “priprećeno“ kaznom do pet miliona dinara zbog oglašavanja inicijalne ponude virtuelne valute za koju nije odobren beli papir, odnosno za koju je izdat suprotno odredbama Zakona o digitalnoj imovini.

Šta nudi “Lazar“

I za, sada već možda nesuđenog, izdavaoca i za NBS ceo proces je novina, jer izdavanje digitalnih valuta, ali i legalna trgovina njima u Srbiji, postala je moguća, odnosno legalna, tek od 30. juna ove godine.

U taj “pionirski poduhvat“ za srpske uslove, Pavićević je ušao nudeći “Digitalnu Valutu Lazar“ (DVL) ukupne vrednosti 7,7 miliona dinara (65.254 evra), od čega je za prodaju na tržištu bilo previđeno tri miliona dinara, 2,2 miliona dinara vrednosti za rudarenje, a 2,5 miliona za podelu novim korisnicima bez naknade (Lazareva česma). Inicijalni kurs jednog “Lazara“ određen je na 0,001 dinara.

Građani, odnosno investitori su trebali da se jave do 14. jula na neki od predviđenih oglasa u štampanim izdanjima i na internetu, spreme iznos između 10.000 i 100.000 dinara i prijavom na mejl adresu izdavaoca, upišu se za kupovinu “Lazara“. Izdavalac se obavezuje da investitorima otvori tzv. digitalni novčanik.

Oni koji kupe “Lazar“, morali bi da budu spremni na čekanje, jer ne bi mogli da ga prodaju, čak i kada bi bilo drugih kupaca. Naravno, njime ništa u Srbiji ne bi mogli ni da kupe, ali to je ovdašnja sudbina i drugih kriptovaluta, čak i najpoznatijih, kao bitkoina i etera. Valuta bi, tako, bila samo investiciona, to jest na njoj bi se teorijski moglo zaraditi od prodaje, kada joj vremenom poraste cena.

Kako je napomenuto, sekundarno trgovanje (slobodna prodaja) sa ovom digitalnom imovinom u Srbiji biće moguća, kao i sa svakom drugom, kada se konstituišu i počnu sa radom pružaoci usluga povezani sa digitalnom imovinom, prema odredbama Zakona o digitalnoj imovini.

Na ovu inicijalnu ponudu reagovala je NBS, na šta je posle reagovao i sam Pavićević, pa je 24sedam tražio dodatno objašnjenje iz centralne banke.

Pročitajte još:

Naime, na prvu napomenu NBS da nije odobrila tzv. beli papir za izdavanje “Lazara“, Pavičević se pozvao na odredbe Zakona po kojima u ovom slučaju to nije ni potrebno. Taj famozni beli papir je dokument koji sadrži podatke o izdavaocu digitalne imovine, samoj digitalnoj imovini i rizicima povezanim s digitalnom imovinom, a koji omogućava investitorima da donesu “informisanu investicionu odluku“ (član 2).

Pavićević se oglasio tvrdnjom da u njegovom slučaju nije ni potrebno da NBS odobri beli papir, “jer član 16. stav 4 Zakona kaže da može tako ako je ukupna vrednost digitalne imovine koju tokom perioda od 12 meseci izdaje jedan izdavalac manja od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti”.

Ni odobrenje nije garancija

U objašnjenju NBS ističe se da čak i kada se beli papir uredno prijavi NBS i odobri, to ne znači da je Narodna banka odobrila i “svrsishodnost izdavanja virtuelne valute na koju se taj beli papir odnosi, niti da je potvrdila prikazane finansijske i tehničke informacije, ali se inicijalna ponuda virtuelne valute za koju je odobren beli papir može oglašavati u Republici Srbiji u skladu sa Zakonom“.

NBS se s tim slaže, ako je izdavalac istakao da “beli papir nije odobren“. Međutim, NBS upozorava i da “nije dovoljno podvesti izdavanje virtuelne valute pod određeni izuzetak, a zatim oglašavati izdavanje tih virtuelnih valuta nepoštovanjem bilo kakvih pravila i dovođenjem u zabludu potencijalnih investitora, kao i bez prethodnog utvrđivanja da li se određeno izdavanje virtuelne valute zaista može podvesti pod taj izuzetak“.

Famozni beli papir

U članu 20. Zakona o digitalnoj imovini navodi se da je izdavalac dužan da obezbedi da beli papir sadrži sve informacije o izdavaocu i inicijalnoj ponudi koja omogućava kupcima/investitorima da donesu informisanu odluku koja se odnosi na kupovinu/ulaganje u digitalnu imovinu i razumeju rizike vezane za inicijalnu ponudu i digitalnu imovinu koja se nudi.

Beli papir obavezno sadrži sledeće podatke i informacije:

  • podatke o izdavaocu, uključujući i glavne učesnike u dizajniranju i razvoju digitalne imovine;
  • detaljan opis razloga za inicijalnu ponudu i namene sredstava prikupljenih inicijalnom ponudom;
  • podatke o digitalnoj imovini koja se nudi, uključujući detaljan opis prava i obaveza koji proističu iz digitalne imovine, podatke o sekundarnom trgovanju digitalnom imovinom, kao i podatke o količini (broju jedinica) digitalne imovine koja se nudi, odnosno o načinu određivanja količine digitalne imovine koja se nudi;
  • detaljan opis uslova inicijalne ponude, uključujući i detaljan opis svih posebnih uslova inicijalne ponude koji važe za različite kategorije sticalaca, posebno u pogledu digitalne imovine koju stiču izdavalac i sa njim povezana lica, i prag uspešnosti (ako postoji);
  • opis rizika vezanih za izdavaoca, digitalnu imovinu, inicijalnu ponudu digitalne imovine i sprovođenje projekta koji se odnosi na tu imovinu;
  • detaljan opis tehničkih procedura na osnovu kojih se vrši izdavanje digitalne imovine;
  • detaljan opis procedura i tehnologije koji se primenjuju radi očuvanja sigurnosti novčanih sredstava i digitalne imovine prikupljene putem inicijalne ponude;
  • opis procedura koje obezbeđuju ispunjenje obaveza u vezi sa sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma;
  • primenjivi propisi i nadležnost sudova;
  • izjave odgovornih osoba
  •  

    Beli papir obavezno sadrži i upozorenje o rizicima karakterističnim za kupovinu/ulaganje u digitalnu imovinu koja je predmet inicijalne ponude.

    Bližu sadržinu i dodatne elemente belog papira propisuje nadzorni organ.

    Na kraju, NBS upozorava građane da ne ulažu novac u digitalnu imovinu koja ne ispunjava zakonom propisane uslove, jer postoji znatan rizik da će pri tom ulaganju izgubiti celokupna uložena sredstva.

    Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

    Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

    Najčitanije Vesti

    Ostale vesti iz rubrike