aktuelno

Biće viška nafte, cena ne može naviše

14.11.2024

14:07

0

Autor: R.B.

Do veće ponude od tražnje dolazi i u slučaju da OPEK nastavi sa srezanom ponudom, kažu iz IEA

Biće viška nafte, cena ne može naviše
Tanker nafta - Copyright 24sedam/Profimedia

Međunarodna agencija za energiju (IEA) je danas u svom novembarskom mesečnom izveštaju prognozirala da će ponuda nafte na svetskom tržištu u 2025. premašiti potražnju za milion barela dnevno (bpd).

Kako se navodi, suficit će nastati čak i u slučaju da zemlje kartela OPEK+ nastave sa dobrovoljnim ograničenjima proizvodnje nafte, prenosi Rojters.

Agencija sa sedištem u Parizu smatra da će rast potražnje za naftom u sledećoj godini iznositi 990.000 bpd, dok će države koje nisu članice OPEK plus proizvesti 1,5 miliona bpd i tako stvoriti suficit.

Značajan rast proizvodnje nafte se očekuje u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi. Gvajani i Argentini, navodi se u izveštaju.

Suficit na tržištu je pre svega posledica slabije potražnje za naftom u Kini i postepenog prelaska razvijenog dela sveta na tehnologije koje su ekološki prihvatljivije u odnosu na fosilna goriva.

Međunarodna agencija za energiju je istovremeno podigla procenu rasta potražnje za naftom u 2024. i to za 60.000 bpd na 920.000 bpd.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je u svom novembarskom mesečnom izveštaju, objavljenom ove nedelje, ponovo snizila prognozu globalnog rasta potražnje za naftom na 1,8 miliona bdp u 2024. i na 1,5 miliona bpd 2025. godini.

Prognoza Međunarodne agencije za energiju se dakle znatno razlikuje u količinama od najnovije procene naftnog kartela OPEK, ali obe organizacije očekuju pad svetske potražnje za naftom.

OPEK ponovo smanjio prognozu tražnje

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je u u utorak objavljenom novembarskom mesečnom izveštaju ponovo snizila prognozu globalnog rasta potražnje za naftom u 2024. i 2025. godini.

Biće viška nafte, cena ne može naviše Screenshot: ICE berza
Cena nafte u poslednje dve godine

 

To je četvrta zaredom revizija naniže, i naftni kartel sada očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 1,82 miliona barela dnevno, što predstavlja pad u odnosu na oktobarsku procenu rasta potražnje za 1,93 miliona barela dnevno.

Cena bi mogla i na 30$

Analitičari istraživačke kompanije OPIS objavili su u sredu da bi cena nafte u 2025. godini mogla da padne na 30 do 40 dolara po barelu ako zemlje naftnog kartela OPEK odustanu od ograničenja proizvodnje nafte. Tržišni udeo zemalja OPEK je već primetno opao poslednjih godina, naveo je analitičar pomenute kompanije Tom Kloza. Stručnjaci primećuju da pobeda Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima povećava šanse za zaoštravanje ekonomskih odnosa SAD i Kine, što bi moglo da dovede i do pada cena nafte.

Revidirani rast svetske potražnje je pre svega posledica slabije tražnje za energentima u Kini, ali i u Indiji i na drugim tržištima Azije i Afrike.

Kako se navodi, OPEK predviđa da će rast kineske tražnje za naftom ove godine dostići 450.00 bpd, što predstavlja pad u odnosu na oktobarsku procenu rasta potražnje za 580.000 bpd.

Pomenuti rast potražnje je i dalje iznad istorijskog proseka rasta tražnje za 1,4 miliona bpd koji je viđen pre pandemije virusa korona, objavio je naftni kartel sa sedištem u Beču.

OPEK je takođe blago korigovao naniže prognozu rasta potražnje za naftom u 2025. i to sa  1,64 miliona bpd na 1,54 miliona bdp.

U prognozi se istovremeno dodaje da će svetski ekonomski rast u ovoj godini iznositi 3,1 odsto i blago pasti na tri odsto u 2025.

Sjedinjene Američke Države prema predviđanjima očekuje privredni rast od 2,7 odsto u 2024. i 2,1 odsto u 2025, dok će evrozona morati da se zadovolji skromnijim rastom za 0,8 odsto ove godine i za 1,2 odsto sledeće godine.

Kina će ove godine zabeležiti rast BDP za 4,9 odsto u 2024. i za 4,7 odsto sledeće godine, a Indija za 6,8 odsto ove godine i za 6,3 odsto u 2025, tvrdi OPEK na svojoj veb stranici.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike