Srećna Nova: Šta će sve poskupeti od 1. januara

31.12.2020

06:49 >> 07:00

0

Stižu uvećani računi za struju, vodu, TV pretplatu, a očekuju nas i veće cene poreza na imovinu, goriva, cigareta, PCR testa...

Srećna Nova: Šta će sve poskupeti od 1. januara
Copyright Foto: Pixabay/Profimedia/24sedam

Nova godina se bliži, a u ovim vanrednim okolnostima većina građana sačekaće je skromno, u svojim domovima, sa najbližim članovima porodice. Već sutradan, od 1. januara, prebiraće se koliko su se istrošili pred praznike, ali i koji računi će im dodatno istanjiti novčanike.

Naime, seriju poskupljenja koja očekuje građane već prvog dana Nove godine “predvode“ novi, i to uvećani računi za struju, vodu i TV pretplatu.

I struja i još dve naknade

Kada se radi o struji, poskupljenje se očekuje od 1. februara i to za domaćinstva i male kupce u iznosu od 3,4 odsto. Ipak, pre toga, u obračunu za januar, pored stare cene za utrošene kilovate, naći će se novi iznos naknade kojim će se podmirivati proizvođači obnovljivih izvora energije. Osnov za to je uredba koju je nedavno donela Vlada Srbije o uvećanju posebne naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2021, odnosno izdvajanja za obnovljive izvore energije. Tako će sa sadašnjih 0,093 dinara po kilovatu utrošene struje ona iznositi 0,437 dinara.

Jednostavnije rečeno, primera radi, potrošač koji je u novembru po osnovu podsticaja za povlašćene proizvođače električne energije, što je posebno definisana stavka u računu, za utrošenih 798 kilovata struje platio 74 dinara, u januaru će za istu tu potrošnju platiti 348 dinara, što je čak četiri i po puta više.

Račun za struju prvo veći u januaru, pa dodatno i u februaru; Profimedia/Pixabay

Na istom računu, sa strujom dobija se i viša TV taksa, odnosno pretplata za Javni medijski servis. Poskupljenje tu nije veliko, sa 255 dinara na 299 dinara.

I račun za vodu tanji novčanik

Beograđane, kao i neke druge građane Srbije, recimo Kragujevčane, od 1. januara dočekaće i poskupljenje vode. Cena za isporučenu vodu i odvođenje otpadnih voda za sve kategorije potrošača u Beogradu biće veća za pet odsto. Kragujevčani bi “sve dali” za takvo poskupljenje, jer kod njih cena vode skače čak 35 odsto.

Pročitajte još

U JKP Beogradski vodovod i kanalizacija tvrde da će sa osnovnom cenom od 59,46 dinara za vodu, odnosno 24,04 dinara za kanalizaciju, “prosečno četvoročlano domaćinstvo“ dobiti uvećan mesečni račun za oko 135 dinara (55 dinara voda ili 80 dinara voda i kanalizacija). Međutim, ako se budu menjale i usputne naknade, poput one za “pogonsku spremnost vodovodnog sistema“, “korišćenje vodnog dobra“, cena za porodicu koja živi u stambenoj zgradi mogla bi da sa PDV-om od 10 odsto bude veća i za 150 dinara.

Uvećava se i porez na imovinu

U Beogradu je gradska uprava, a slično se desilo i u Novom Sadu, Kragujevcu i u nekim drugim opštinama po Srbiji, utvrdila nove prosečne cene kvadrata nekretnina prema prometu u ovoj godini. Poreska stopa, dakle, nije menjana, ali na osnovu veće prosečne cene i porez na imovinu bi za 2021. godinu mogao biti veći. Tako će u Beogradu u ekstra zoni on skočiti za oko šest odsto, kao i za nešto manji procenat u prvoj zoni.

Zbog rasta cene nekretnina, i porez na imovinu veći u 2021; Pixabay/24sedam/Katarina Mihajlović

Veći trošak za pušače

I dok kod vode (još) nema takse, ali je zato ima kod cigareta i goriva, i to poprilične. Kod cigareta nova tarifa važi od 1. januara, a i onu za gorivo možemo očekivati da će skočiti možda već krajem meseca, kao prošle godine. Za uobičajenih deset dinara biće skuplja paklica cigareta jer se po akciznom kalendaru nastavlja približavanje Srbije poreskom opterećenju duvanskih proizvoda kakvo ima EU.

Specifične akciza uvećana je za 1,5 dinara po paklici, pa će se država “ugraditi“ u proizvođačku cenu 76,75 dinara, umesto dosadašnjih 74,5 dinara. Na sve to se dodaje i PDV, pa na kraju trošak za duvanske zavisnike izađe na najmanje 270 dinara, do čak 400 dinara po paklici.

Gorivo pod znakom pitanja

Najverovatnije će i benzin biti skuplji; Profimedia

“Debelu“ akcizu, a samim tim i dobar iznos PDV-a, građani Srbije plaćaju i za benzin ili dizel. Za razliku od struje i cigareta, ovde se država nije još odlučila na povećanje akciza, koje se usklađuju sa inflacijom, pa to da li će gorivo poskupeti zavisi prevashodno od svetskog tržišta, odnosno od cene nafte i dolara.

Pročitajte još

Po svemu sudeći, s obzirom na kretanje cene „brent“ nafte, koja je poslednjih dana decembra otišla na oko 52 dolara po barelu, očekuje se da i gorivo u Srbiji bude skuplje.

I PCR test poskupljuje

Ukoliko građani žele da na lični zahtev obave PCR testiranje na koronavirus, to će moći da urade u gotovo svim domovima zdravlja, institutima i zavodima za javno zdravlje Srbije, ali po većoj ceni.

Naime, testiranje na lični zahtev koje je koštalo 6.000 dinara, od 1. januara iznosiće 9.000 dinara, što je rast od čak 50 odsto.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike