Gas pošteđen borbi u Ukrajini: Na transport i cenu ne utiče vojni sukob

04.03.2022

15:44

0

Srbija je obezbedila dovoljno gasa a njegov dolazak u zemlju nije ugrožen situacijom u Ukrajini jer se koristi druga ruta, kažu iz „Srbijagasa“

Gas pošteđen borbi u Ukrajini: Na transport i cenu ne utiče vojni sukob
gasovod - Copyright Profimedia

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas Tanjugu da je obezbeđeno dovoljno gasa, te da na njegov transport do Srbije ne utiče sukob Rusije i Ukrajine.

- Bezbedni smo u principu sa snabdevanjem gasa. Uglavnom se količine dostavljaju Balkanskim tokom - rekao je on.

Ocenio je da Srbija za sada nema problem i objasnio da su rute koje dovode gas na Turski tok, a kasnije na Balkanski tok, daleko od sukoba u Ukrajini, i nisu naslonjene na pravce koji su išli preko te zemlje.

- Tehnički ne bi trebalo da imamo ikakav problem. Normalno, za svaki slučaj mi određene količine možemo nabaviti od trgovaca iz Mađarske i MOL-a“ kao proizvođača  rekao je on.

U skladištu Banatski Dvor je 120 miliona kubika u vlasništvu „Srbijagasa“, a 165 miliona u vlasništvu ruskog „Gasprom eksporta“.

- Kada to sve saberemo otprilike pet miliona kubnih metara gasa dnevno, i uz neku supstituciju ukoliko bi došlo do potpunog prekida za koju smo sada spremni, jer je Vlada

Srbije nabavila određene količine mazuta, mi možemo da izdržimo od 60 do 90 dana - rekao je on.

Dodao je da je značajno da je elektroenergetski sistem stabilan, kao i sistem snabdevanja gasom, te da sistemi daljinskog grejanja rade bez problema.

Cena ostaje na ledu

- Srbijagas ima dovoljno novca na računu, koji je većim delom obezbedilo Ministarstvo finansija, a nešto i „Srbijagas“ iz kredita ili tekuće likvidnosti. Uredba koju je donela Vlada Srbije je i konačna potvrda da podizanja cene gasa do kraja grejne sezone sigurno neće biti", rekao je on Tanjugu.

TE-TO Pančevo kreće po planu

Potvrdio je i da su obezbeđene dovoljne količine gasa za početak rada TE- TO Pančevo što je najavljeno za početak marta.

- Predvideli smo količine gasa za TE TO Pančevo, i isporučićemo im ga. U ostalom i sada je se od gasa proizvodi oko 90 megavata u Novom Sadu, može se podići na 200 megavata ukoliko bude trebalo – rekao je on.

Dodao je da će gasa biti dovoljno pored postrojenja u Pančevu i Novom Sadu, ako bude bilo potrebno i za termoelektrane toplane u Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu.
- Ali, nadam se da to neće biti potrebno - rekao je on.

Govoreći o ceni Bajatović je objasnio da je ona sada za građane i industriju bazirana na nivou do 300 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.

- Pošto ima još više od 30 distributera, namerno neću da kažem kolika je cena, jer je negde dinar ili dva viša, a negde manja. Ne bi trebalo da pređe 36 dinara u sistemu Srbijagasa, odnosno 34 dinara. Kod nekih distributera je nešto više, a kod nas je trenutno to najjeftinije", rekao je on.

Bajatović je objasnio da Uredba u praksi znači da će razliku u uvoznoj ceni, između nabavne i prodajne, na neki način platiti ili država Srbija ili „Srbijagas“ putem nekakvog zaduženja, izdavanja obveznica ili na drugi način.

- To ćemo videti kada se sve ovo završi i mi podnesemo račun državi Srbiji i vidimo kolika je razlika u novcu - rekao je on i dodao da će to rešavati buduća Vlada Srbije, buduća garnitura u Ministarstvo finansija i „Srbijagas“.

Koliko će se plaćati Rusima

Bajatović je ponovio da se u drugoj polovini godine očekuje novi ugovor sa „Gaspromom“ sa cenom, kako je rekao, u principu nižom 30 odsto od berzanske cene, a očekuje da budu i nešto veće količine gasa.

- Očekujemo da ove godine potrošnja gasa u Srbiji pređe magičnu cifru od tri milijarde kubika, odnosno dostigne 3,2 milijarde - rekao je on.

Naglasio je da će se srpska strana potruditi da u ugovoru sa Gaspromom najveći deo cene bude vezan za naftnu formulu (cenu nafte na berzi), a deo će sigurno biti vezan za referentnu berzu gasa, na insistiranje „Gasproma“.

Govoreći o uticaju ratnog sukoba na cene gasa i nafte pre svega, on je istakao da to uvek, kao i sankcije, iskomplikuje situaciju.

- Čim pada poverenje kod proizvođača i snabdevača, to znači visoke cene energenata. Dobro je što mi za sada imamo novca. Održali smo što Vlada Srbije, što Srbijagas, nivo društvenog proizvoda. Znači puniće se budžet, rašće standard. Dok budemo mogli da održimo radna mesta i proizvodnju, dobro je za sve nas - rekao je on.

Bajatović je rekao da se nada će uskoro početi da radi „HIP Azotara“ u Pančevu koja proizvodi veštačka đubriva na bazi amonijaka, i dodao da se radi na tom pitanju.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike