Evropa pohvaljuje: Srbiji sledi revolucija ulaganja u obnovljivu energiju

14.04.2021

10:54 >> 11:59

0

Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač pohvalio nov zakon čije usvajanje se uskoro očekuje

Evropa pohvaljuje: Srbiji sledi revolucija ulaganja u obnovljivu energiju
Copyright Profimedia

Na konferenciji o solarnoj energiji u Srbiji, u organizaciji portala Balkan Green Energy News, Kopač je rekao da se ceo svet usmerava ka obnovljivim izvorima energije, a da je u tom pogledu region Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, zaostajao u prethodnom periodu.

To će se, kaže, sada u Srbiji menjati sa novim zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije koji je, navodi, moderan.

– Sa optimističnim pogledom u budućnost, čestitam Srbiji na brzim koracima. Nadam se da ćemo za godinu dana već slaviti prva dostignuća na osnovu novog zakona – rekao je Kopač.

Potencijal 3.600 megavata, a sad imamo 21

Povodom potencijala Srbije u oblasti obnovljivih izvora energije, Kopač je naveo da Srbija sada ima 21 megavat sat instaliran, u 2019. godini u solaru se instaliralo 11 megavata, a da ima potencijal za 3.582 megavata.

Naveo je da je samo u 2020. na svetu bilo  ugrađenih 127 gigavata solarnih elektrana, a da je taj rast omogućen velikim padom cena tehnologije.

– Cena tehnologije pada u EU, pa i u mnogim drugim zemljama. Glavni generator novih investicija u obnovljive izvore energije su cene za emisiju ugljen dioksida što se u Srbiji još ne oporezuje. To oprezivanje, koje je predložila Energetska zajednica treba da u regionu počne odmah, ali na postepeni način, jer države regiona ne mogu da ga uvedu preko noći. I to je potencijal za energetsku tranziciju unutar zemalja regiona, jer svi ti prihodi idu u nacionalni fond – rekao je Kopač.

Procena je da ako bi cena takse na emisiju ugljen dioksida bila 25 evra po toni, Srbija bi godišnje sakupila 750 miliona evra samo iz energetskog sektora i sav taj novac mogao bi biti usmeren u mere za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije.

Napomenuo je da je kroz oporezivanje cene emisije ugljen dioksida kompletna Evropa finansirala svoju tehnološku tranziciju u energetskom sektoru. On je rekao da se Srbija obavezala da uvede oporezivanje emisije ugljen dioksida.

– Nema tu nekoga roka, ali to će se pre ili kasnije desiti – zaključuje Kopač.

Investitori zainteresovani

Učesnici konferencije su istakli da postoji veliko interesovanje investitora iz čitavog sveta za ulaganje i u solarnu energiju i uopšte u obnovljivije izvore energije u Srbiji.

Procenjuje se, kako je rečeno, da će se u narednih pet do deset godina dogoditi svojevrstan solarni bum i procvat solarne energije u Srbiji, koji će uključiti i strane i domaće investicije.

Odlazeća regionalna direktorka Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Žužana Hargitai je rekla da će EBRD nastaviti da ulaže u potencijale u oblati solarne enegije u Srbiji.

Pročitajte još:

Navela je da je novi zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije veliki korak napred i da je ulaganje u obnovljive izvore energije vitalno za ekonomiju.

Direktorka za Srbiju kompanije CWP Global, Maja Turković, kaže da je taj predloženi zakon jedan od najasavremenijih zakona u Evropi. Navela je da u novom investicionom ciklusu Srbija može da izgradi 1.000 megavata solara u narednoj deceniji, po projektima koji već postoje.

Bendikt Ortman iz Odbora za strategiju Solar Power Europe izrazio je zadovoljstvo što Srbija snažno i brzo razvija sistem obnovljivih izvora energije. Napomenuo je da u tom poslu mogu da budu značajna iskustva velikih međunarodnih igrača, te da postoji zainteresovanost stranih investitora za ulaganja u toj oblasti u Srbiji i razvoj solarne energije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike