Domaći kiseli kupus s tezge slađi nego sa rafa

14.11.2020

15:40 >> 15:31

0

Ako ne kiselite svoj kupus, lako ga je pronaći u prodavnicama ali svakako je slađi s pijace, domaći

Domaći kiseli kupus s tezge slađi nego sa rafa
Copyright Pixabay/jacqueline macou

Srpske zelene pijace, pa tako i one po Novom Sadu,  ovih su dana pune kupusa, svežeg i ukiseljenog. Za „futoški“ u glavici treba dati između 30 i 40 dinara, a za ribanu 50. Vredni proizvođači imaju već i ukiseljen, koji prodaju od 80 do 100 dinara za pola kilograma, javlja novosadski „Dnevnik“.

Kao i sa kupusom, i sad ostalom zimnicom računica izgleda jednostavna. Da je uvek jeftinije sam praviti kaže svako ko u cenu nije uračunao ni struju ni trud.

Ako imate pet sati vremena

Miljana Tešanović iz Vršca ima svoj vočnjak iz kojeg pravi pekmeze, slatka i kompote. U voćnjaku su, kaže, još mlade sadnice kajsija, krušaka, jabuka…

– Svake godine pravim sve više tegli zimnice jer voće pristiže, i. što je najvažnije, sve se proda za nekoliko meseci. U preradu ide samo zdravo voće, a pekmez bez četiri do pet sati kuvanja nije pravi pekmez.– navodi Miljana.

Dodaje da teglu pekmeza od kajsija prodaje za 350 dinara, kompot nešto jeftinije – 300, a toliko traži i za malu teglu slatkog.

Za sve one domaćice i domaćine koji nisu tokom leta hteli da stoje pored vrelog šporeta i više sati mešaju pekmez, slatko i kuvaju ajvar i paradajz, sve to će moći kupiti u domaćoj radinosti po prihvatljivim cenama.

Velike razlike u cenama između tih proizvoda, istih artikala kupljenih u velikim supermarketima, a nastalih u velikim industrijskim sistemima nema, pa ni zimnica iz špajza nije ni jeftinija ni skuplja, jer  se za nju moralo kupiti voće i povrće.

Kad se sve preračuna, nema velike razlike u ceni, a ni u kvalitetu nije znatna jer proizvođači koji prave zimnicu na veliko trude se da hrana bude prihvatljivog ukusa, bez mnogo šećera, soli i sirćeta da bi mušterije zadržali i za dogodine, pridobile nove i stvorili „brend“.

Proizvođače povezuje to što svi imaju svoje voće i povrće pa su cene gotovih proizvoda zato i prihvatljive za svačiji džep.

U velikim supermartekima u toku su akcije pa se već od 200 dinara može kupiti tegla krastavaca, paprika, cvekle, pola litra paradajza može se naći i za 50 dinara, a litar je od 100 dinara do 130. Pekmezi su nešto skuplji, od 300 dinara pa naviše. Po tim cenama potrošačima zimnicu nude mahom u tom poslu mladi poljoprivredni preduzetnici.

Pročitajte još:

Obmana ili ipak dobra zarada: Vrednost bitkoina opet “leti u nebo”!

Radikalno transparentan: Šefu fenomenalnih „Rimac automobila“ plata samo 5.000 evra

Branislav Sekulić iz Malog Iđoša ima kooperante i zimnicu izvozi u desetak zemalja.

– Pravim ajvar, posebno kisele i pečene paprike, paradajz za kuvanje i sok, pekmeze od raznog vrsta voća, kiselu salatu od paprika, krastavaca, turšiju.  Svake godine dupliram proizvodnju pa je i meni i kooperantima u Malom Iđošu dobro. Ajvar je 350 dinara, džemovi od 300 dinara pa naviše a sok od paradajza 250 dinara– navodi Sekulić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Dnevnik

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike