Najaromatičniji spoj Srbije i Francuske: Tragom vina u Francuskom institutu (FOTO)
Izložba "Tragom vina", posvećena Negotinskim pimnicama, pokazuje značajan delić najslavnijeg dela srpske vinske istorije
Kakve neraskidive veze imaju vrlo dobra srpska i u svetu mnogo čuvenija francuska vina, može se ovih dana videti u Francuskom institutu u Beogradu, u ovom hramu francuske kulture u Srbiji otvorena je sinoć izložba o Negotinskim pimnicama, "Tragom vina".
– Francuska je zemlja nadaleko poznata po svojim vinima, ali je tokom istorije bilo i problema vezanih za vinsku proizvodnju. Sredinom 19. veka francuske vinograde uništio je insekt filoksera i tada je Francuska morala da potraži druga tržišta sa kojih će kupovati vina. Tragajući za kvalitetom nalik francuskom, stiglo se do Negotinske krajine i tada je počela saradnja naša dva naroda koja traje i danas – istakao je otvarajući izložbu, Pjer Košar, ambasador Francuske u Srbiji.
Ali, Francuzi tada nisu samo kupovali vino iz Srbije, već su pomogli negotinskim vinarima donoseći nova znanja i iskustva. Iz te saradnje nastale su pimnice, kućice u kojima se pripremalo i čuvalo vino, specifične za Negotinsku krajinu.
Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji i domaćin izložbe, ukazao je na fantastičan pejsaž Negotinske krajine i teroar koji daj vrhunska vina ali nije samo to što tamo može oduševiti i probirljive Francuze i evropske turiste.
Pročitajte još:
– Osim da probaju vina, pozivam sve one koji nisu bili i posetili Negotinsku krajinu da odu tamo, budući da je priroda fantastična i da osim prirode koja je izuzetno lepa sa Dunavom koji se kreće ka Rumuniji i Bugarskoj, obiđu i i veličanstvene spomenike, od tvrđeve u Kaldovu nadalje, koji su dorlim delom zahvaljujući akcijama Giza, restaurirani i sada izgledaju reprezantativno – istakao je Pjere.
Do originalnog sjaja uz pomoć EU
Jedan deo Negotinskih pimnica nedavno je obnovljen kroz projekat "EU za kulturno nasleđe i turizam".
– Kulturno nasleđe čini nas bližim i gradi mostove među nama. Evropska unija je posvećena očuvanju i promociji kulturnog nasleđa Srbije, koje je deo našeg zajedničkog, evropskog nasleđa – rekla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Ona je dodala da je kroz projekat "EU za kulturno nasleđe i turizam", Evropska unija u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom i Ministarstvom turizma i omladine, uložila 22 miliona evra.
Kroz projekat "EU za kulturno nasleđe i turizam" podržano je osam opština u istočnoj Srbiji i opština Topola u Šumadiji. Veliki infrastrukturni radovi u Rajačkim pimnicama trenutno su u završnoj fazi, a u njima se svake godine povodom berbe grožđa održava festival "Dan vina i lepog raspoloženja".
– U okviru ovog projekta uloženo oko 3,6 miliona evra za izgradnju infrastrukture u Negotinskim pimnica i to je dobar podsticaj i ohrabrenje za privatnike koji se bave vinom. Očekujem da će u budućnosti doći do ekspanzije vinskog turizma u Negotinskoj krajini – rekao je Uroš Kandić državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine.
Ovogodišnji festival u Rajačkim pimnicama "Dan vina i lepog raspoloženja" biće održan 12. oktobra u selu Rajac pored Negotina.
A tamo možee probati i nešto što ni Francuzi nemaju.
– Pozivam vas u Negotin da probate vina nastala od starih autohtonih sorti - tamjanike, začinka, bagrine i skadarke i da uživate u vinarijama i ambijentu pimnica, kao i da posetite Muzej Krajine, Mokranjčevu kuću i Muzej Hajduk Veljka – istakla je Vesna Stanković, direktorka Muzeja Krajine iz Negotina.
Izložba "Tragom vina" biće otvorena do 6. oktobra i deo je kampanje Evropska nedelja mogućnosti koja se održava od 23. do 27. septembra u Evropskoj kući u Beogradu (ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine).
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari