Briga o životnoj sredini: Ostvarićemo plan da se do kraja godine sa divljih deponija odnese 8.000 kubika otpada

11.09.2021

10:37 >> 12:22

0

Danas je očišcena deponija u Krnjači

Briga o životnoj sredini: Ostvarićemo plan da se do kraja godine sa divljih deponija odnese 8.000 kubika otpada
Copyright Beoinfo

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić učestovao je danas u akciji čišćenja divlje deponije u Krnjači zajedno sa predstavnicima Sekretarijata za zaštitu životne sredine i radnicima JKP “Gradska čistoća”.

Vesić je tom prilikom rekao da se na teritoriji grada Beograda danas čisti šest divljih deponija.

Pročitajte još

– Čistićemo i sutra, to radimo svakog vikenda i sa ove divlje deponije u Krnjači, Reva1, odnećemo oko sto kubika građevinskog i komunalnog otpada – rekao je Vesić.

On je podsetio da je planom grada Beograda za 2021. godinu predviđeno da se odnese oko 8.000 kubika otpada sa različitih lokacija.

– Od 2014. godine mi smo odneli oko 90.000 kubika otpada sa divljih deponija, ali nažalost kad god očistimo neku divlju deponiju ona se ponovo pojavi jer njih stvaramo mi Beograđanke i Beograđane. Zato moramo da radimo više na podizanju svesti građana – naglasio je Vesić.

Beoinfo

Osim što čistimo deponije mi moramo da poradimo na promeni zakonskih propisa kako divlje deponije više ne bi nastajale, naveo je on.

– Zato je Grad Beograd predložio izmenu Zakona o planiranju i izgradnji u kome pre dobijanja upotrebne dozvole investitor mora da pokaže dokaz o kretanju građevinskog otpada. Takođe ćemo tražiti izmenu zakona da onima koji kamionima ostavljaju otpad i prave divlje deponije, ti kamioni budu oduzeti – rekao je Vesić.

On je naglasio da je u Beogradu dosta urađeno kada je u pitanju zaštita životne sredine.

– U septembru počinje izgradnja fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom selu koja pokriva 1,5 miliona ljudi, kroz kineski aranžman radimo dve fabrike za preradu otpadnih voda, u Ostružnici i Obrenovcu. Ostaje nam da uradimo još dve, u Batajnici i Grockoj. Na taj način rešavamo probleme koji se nisu rešavali decenijama – rekao je zamenik gradonačelnika i podsetio da u Savu i Dunav svake godine sipamo količinu fekalija koja je jednaka zapremini 60.000 olimpijskih bazena.

Beoinfo

Vesić je rekao da će u oktobru biti raspisan tender za izgradnju kanalizacije na levoj obali Dunava, a nedaleko se radi i fabrika za preradu otpadnih voda koja će svu tu kanalizaciju u čistom obliku vraćati u Dunav.

– Ovo je pravo vreme da rešavamo ove probleme, sada kada smo ekonomski snažni i imamo novca za to. Ovu zemlju smo nasledili i treba da je ostavimo potomcima – rekao je Vesić.

Gradska sekretarka za zaštitu životne sredine Ivana Vilotijević je rekla da danas, povodom Svetskog dana čišćenja, i Beograd zajedno sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine i JKP “Gradska čistoća” učestvuju o ovoj akciji.

Pročitajte još

– Ovo je javna svojina Grada Beograda i ono što možemo je da sa svojih javnih parcela uklonimo otpad koji se u tom trenutku tu nalazi što nije moguće ukoliko se nalazi na privatnim parcelama. Za čišćenje divljih deponija Grad je u poslednjih šest godina izdvojio iz budžeta blizu 130 miliona dinara – rekla je Vilotijević.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike