Ulični kodeks - za šta sve građani mogu biti kažnjeni

22.07.2021

07:30 >> 10:09

0

Reporteri 24sedam su istražili da li su ovakve radnje na javnim površinama dozvoljene

Ulični kodeks - za šta sve građani mogu biti kažnjeni
Copyright 24sedam/Pixabay

Sapunica koja se sliva kroz pojedine parkove i niz asfalt novobeogradskih blokova uobičajena je slika letnjih aktivnosti građana, poput pranja tepiha ili automobila, međutim, mnogi Beograđani ne znaju da za te radnje mogu da dobiju novčane kazne u visini od 10.000 dinara.

Lepo i sunčano vreme, koje je odavno stiglo u prestonicu, najviše glavobolje zadaje građanima koji žive u stanovima, bez garaže i terase. Pored problema sa slobodnim parking-mestom, muku muče se i sa svakodnevnim obavezama, kao što je prostiranje veša i pranje i trešenje tepiha.

Reporteri 24sedam istražili su da li su ovakve radnje na javnim površinama dozvoljene, kao i da li komunalni milicajac ima pravo da stanaru napiše kaznu.

Kako su objasnili u Sekretarijatu za poslove komunalne milicije, pranje tepiha ili vozila na javnoj površini nije dozvoljeno.

Profimedia

– U skladu sa odredbama Odluke o održavanju čistoće, nije dozvoljeno izlivati otpadne vode, sadržaj iz septičkih jama ili drugu nečistoću na javne površine ili na te površine bacati ili na njima držati smeće, zemlju, građevinski materijal i slično. Takođe, prati putnička, teretna i druga motorna vozila na ulicama i drugim javnim površinama nije dozvoljeno – navode za 24sedam u Sekretarijatu.

Bacanje otpadaka kroz prozor

U skladu sa odredbama Odluke o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama u Beogradu, zabranjeno je kroz prozore, vrata, balkone i lođe bacati bilo kakve predmete, kućno smeće, ostatke hrane, prosipati vodu, tresti posteljinu, stolnjake, krpe i druge slične predmete.

Pročitajte još

– Komunalna milicija postupa i primenjuje svoja ovlašćenja u slučajevima kada se na licu mesta zatekne kršenje odredaba navedenih odluka, pri čemu napominjemo da za nepoštovanje propisanih zabrana milicionar izdaje prekršajni nalog kojim se izriče novčana kazna u iznosu utvrđenom kaznenim odredbama – istakli su u Sekretarijatu.

Pljuvanje, testerisanje, bacanje opušaka…

Pixabay

Radi održavanja i zaštite čistoće, na javnim površinama nije dozvoljeno bacati papir, opuške i druge otpatke, pljuvati ili na drugi način stvarati nečistoću, kao i rasturati reklamne listiće i objave.

Pred zimu pojedini građani neretko odlaze u beogradske oaze, poput Bajfordove i Zvezdarske šume, kako bi nabavili drva za potpalu, što je takođe zabranjeno. Shodno tome, nije dozvoljeno ni testerisanje na javnim površinama, kao ni razbijanje uglja ili drugih materijala.

Pixabay

– Popravljanje ili servisiranje motornih vozila ili čamaca nije dozvoljeno, kao ni istovar i utovar iz vozila na mestima na kojima se nalaze ulični hidranti, šahtovi ili slivnici. Komunalni milicajac može da sankcioniše i građane koji obavljaju zanatske radove na javnim površinama, kao i one koji bacaju smeće iz vozila – objasnili su za 24sedam u Sekretarijatu.

Kako navode, biće kažnjeni i oni građani koji prebiraju i prikupljaju otpatke iz smeća koje je odloženo u plastične kese i kontejnere, kao i oni koji budu bacali u kontejnere otpad i materije opasne po život i zdravlje ljudi.

Pročitajte još

Zabranjeno je i paljenje vatre na javnoj površini.

Kolike su kazne?

Na osnovu Odluke o održavanju čistoće javnih površina, ukoliko fizičko lice prekrši neke od navedenih radnji, iz svog džepa će morati da izvadi 10.000 dinara, dok će novčanik pravnih lica biti oštećen za čak 150.000.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike