RAT NA BLISKOM ISTOKU Krenula odmazda nakon Trampove osvete za obaranje helikoptera Apač! Bez vode 20.000 Iranaca
Pratite uz 24sedam dešavanja na Bliskom istoku
Iranske snage dronom su oborile američki jurišni helikopter "apač" iznad Orumuskog moreuza. Dok Donald Tramp preti da će američka vojska uzvratiti, šef iranske diplomatije ističe da je taj strateški plovni put hiljade milja daleko od SAD. Vrh IDF-a kaže da je pre Trampovog zahteva za obustavom napada planiran "težak i dubok" udarac Iranu.
*UŽIVO*
Tramp: Možda nastavimo napade na iransku infrastrukturu, Teheran isuviše odugovlačio
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će možda narediti da vojska Sjedinjenih Američkih Država ponovo pokrene napade na iranske elektrane i mostove, istakavši da je Iran isuviše odugovlačio u pregovorima sa SAD.
"Možda budem nastavio. Imali su šansu da potpišu sporazum i prežive", rekao je Tramp, prenosi Foks njuz. Tramp je ranije danas rekao da je iranska strana u pregovorima sa SAD isuviše odugovlačila, i umesto da postigne dogovor koji bi bio dobar za nju, sada će "morati da plati".
Teheran: Diplomatski napori SAD i Irana zapeli zbog kršenja primirja
Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei izjavio je da diplomatski napori sa Sjedinjenim Američkim Država ne mogu da napreduju ukoliko se kršenje primirja nastavi.
"Nakon sinoćnih događaja, moramo ponovo da procenimo diplomatski put sa Vašingtonom. Svaki diplomatski proces zahteva minimalno stabilno okruženje", rekao je on.
Bagei je optužio Vašington da potkopava diplomatiju kroz "kontradiktorne poruke, promenu sava i ponovljena kršenja primirja", i dodao da Izrael takođe šteti proces kroz ponovljena kršenja primirja u Libanu.
Morteza Nikoubazl/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da su napadi Izraela na Siriju i Liban "dostigli tačku gde prete i Turskoj".
"Vidimo zlonamerne inicijative koje vodi Izrael i na Mediteranu. Tamo niko ne treba da se upušta u avanture. Naš odgovor će biti jasan, snažan ako se prava Turaka i kiparskih Turaka naruše u istočnom Mediteranu. Izraelska agresija predstavlja pretnju celom svetu i mora da se zaustavi", rekao je Erdogan. Američka vojska izvela je napade u Iranu nakon što su iranske snage oborile helikopter "Apač" u blizini Ormuskog moreuza.
Najmanje 20.000 Iranaca bez pijaće vode posle napada na rezervoare vode
Najmanje 20.000 stanovnika na jugu Irana ostalo je bez pristupa pijaćoj vodi nakon što su u napadima pogođena dva rezervoara za vodosnabdevanje, prenela je iranska novinska agencija Tasnim, pozivajući se na lokalne zvaničnike.
Prema rečima direktora Kompanije za vodovod i kanalizaciju provincije Hormozgan Abdola Hamida Hamzepura, raketama su pogođena dva betonska rezervoara u okrugu Bamani, ukupnog kapaciteta 2.500 kubnih metara, koja su u potpunosti stavljena van funkcije.
Oštećeni rezervoari snabdevali su pijaćom vodom grad Kuhestak i još deset okolnih sela. Zbog prekida vodosnabdevanja, lokalne vlasti pokrenule su hitne mere kako bi obezbedile vodu stanovništvu.
Tanjug/AP Photo/Osamah Abdulrahman
Kako navodi Tasnim, u toku je dopremanje vode cisternama, kao i postavljanje privremenih sistema za pumpanje vode.
Materijalna šteta na vodovodnoj infrastrukturi procenjena je na oko 140 milijardi tomana, odnosno približno 795.000 dolara.
Za sada nije poznato ko je izveo napad. Američka televizijska mreža Si-En-En saopštila je da je zatražila komentar od Centralne komande oružanih snaga SAD (CENTCOM), ali odgovor još nije stigao.
Eksplozije kod ostrva Kešm, uzrok još nepoznat
Iranska agencija Mer javlja da su se čule eksplozije u blizini ostrva Kešm, a uzrok navodne eksplozije nije jasan, prenosi Tajms ov Izrael.
U izveštaju napominje da bi eksplozija mogla biti posledica aktivnosti ili incidenta u Ormuskom moreuzu.
Tramp: Pitanje je da li Netanjahu želi da nastavi političku karijeru
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je "otvoreno pitanje" da li izraelski premijer Benjamin Netanjahu (76) želi da nastavi svoju političku karijeru. Tramp je za ABC njuz, na pitanje da li će Netanjahu učestvovati na predstojećim izborima u Izraelu, odgovorio da to ne zna i da se "pita da li Bibi uopšte želi da nastavi".
Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
"Imao je neverovatnu karijeru. Da li želi da nastavi? Jer, znate, on je premijer iz ratnih vremena. Vrlo brzo ćemo pobediti u ovom ratu, na ovaj ili onaj način, a on je premijer iz ratnih vremena. Otvoreno je pitanje da li će se Netanjahu ponovo kandidovati", kazao je Tramp.
Hezbolah izveo više napada raketama i dronovima na izraelske trupe na jugu Libana
Libanski militantni pokret Hezbolah saopštio je danas da je izveo više napada dronovima i raketama na izraelske trupe (IDF), oklopna vozila i komandne punktove širom južnog Libana. Prema saopštenju u kojem se detaljno opisuju operacije koje su trajale od ponedeljka uveče do utorka, Hezbolah je naveo da su njegove snage više puta ciljale kampove izraelskih vojnika i oklopnih vozila u libanskim gradovima Bijada, Rašaf, El-Kavza i Kantara, prenosi Al Džazira.
Hezbolah je, takođe, izvestio da je koristio raketu zemlja-vazduh da bi odbio izraelski dron Hermes 450 iznad Iklim al-Tufe i da je lansirao eskadrilu eksplozivnih dronova na pomorsku lokaciju Ras an-Nakura na krajnjem jugozapadu Libana. (kraj) aj/bma
Dodatne rubrike:
Teheran: Nanesena velika šteta bazama i imovini SAD u regionu
Iransko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je najnovije američke napade na Iran "jasnim kršenjem“ suvereniteta zemlje i upozorilo zemlje Bliskog istoka koje su domaćini američkim trupama da bi mogle biti meta ako Iran ponovo bude napadnut.
“(Iranske oružane snage) nanele su veliku štetu američkim bazama i imovini u regionu koji su poslužili kao izvor ovih napada“, navodi se u saopštenju ministarstva, dodajući da Iran „neće oklevati da cilja izvor napada“.
Iran je u sredu pokrenuo napade na mete u Bahreinu, Kuvajtu i Jordanu, nakon što su SAD napale iranske lokacije u blizini Ormuskog moreuza, što je, kako je navedeno, odmazda za obaranje vojnog helikoptera Apač.
Nije jasno da li su neki američki objekti u regionu pretrpeli štetu u najnovijim napadima, ali je protivvazdušna odbrana aktivirana u sve tri zemlje.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči obavio je telefonske razgovore sa svojim kolegama u Saudijskoj Arabiji i Turskoj nakon američkih napada, saopštilo je ministarstvo u posebnom saopštenju.
Tanjug/AP Photo/Ohad Zwigenberg)
Teheran odgovorio udarima na američke ciljeve u Bahreinu, Kuvajtu i Jordanu
Teheran je tokom noći izveo raketne i bespilotne napade na više ciljeva povezanih sa američkim vojnim prisustvom u zemljama Persijskog zaliva, uključujući baze u Bahrein i Kuvajt, kao i objekte u Jordan.
Napadi su usledili nakon američkih vazdušnih udara na iranske vojne položaje u blizini Hormuški moreuz.
Prema prvim informacijama, većina projektila i dronova je presretnuta protivvazdušnom odbranom.
Iranska Revolucionarna garda saopštila je da je gađala više vojnih ciljeva kao odgovor na američke akcije, dok Vašington navodi da je reč o ozbiljnoj eskalaciji sukoba.
Centralna komanda SAD: Precizno pogođeni položaji iranske PVO, radari i kontrolne stanice
Američka vojska je završila napade u samoodbrani protiv Irana kao odgovor na obaranje američkog helikoptera Apač, saopštila je Centralna komanda SAD.
“Gađana je iranska protivvazdušna odbrana, zemaljske kontrolne stanice i radarske lokacije za nadzor u blizini Ormuskog moreuza preciznom municijom iz borbenih aviona američkog vazduhoplovstva i mornarice“, saopštio je CENTCOM na platformi Iks.
Američka vojska je saopštila da napadi predstavljaju “proporcionalan odgovor“ na nedavne napade na američke snage i međunarodne brodove u regionalnim vodama
Tramp: Iran oborio helikopter
Predsednik SAD Donald Tramp objavio je da je Iran oborio američki helikopter tipa "apač“ dok je patrolirao iznad Ormuskog moreuza dodavši da će vojska odgovoriti.
Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su dva člana posade bezbedno i da su spasena.
Profimedia
Kako navode američki mediji, "apač" je pogođen je iranskim dronom, tipa "šahed“.
Prethodno je Tramp izjavio da bi u narednih nekoliko dana mogao da predstavi predlog sporazuma sa Iranom, navodeći da pregovori "idu veoma dobro".
Iranski šef diplomatije Abas Arakči kaže da su oružane snage te zemlje u stalnoj pripravnosti zbog mogućeg narušavanja teritorijalnog integriteta Irana i poručio da bi strane vojne snage u blizini iranske teritorije trebalo što pre da napuste region.
Osvrnuvši se na navode o obaranju "apača", Arakči je naglasio da Ormuski moreuz nije deo međunarodnih voda, da nadležnost nad njim dele Iran i Oman i da se nalazi na hiljade milja udaljenosti od obale SAD.
Načelnik Generalštaba Odbrambenih snaga Izraela general-potpukovnik Ejal Zamir kaže da je IDF planirao da zada "značajniji i teži udarac" režimu u Teheranu pre nego što su na zahtev Trampa obe strane obustavile udare.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari