Apokalipsa u Francuskoj! Vetar udara 160 na sat, pola miliona bez struje - broje se mrtvi! (FOTO/VIDEO)
Udar vetra jači od 160 kilometara na sat oborio stabla, blokirao puteve i železnicu
Oluja Nils pogodila je jugozapad Francuske vetrom jačim od 160 kilometara na sat, izazvala masovne prekide u snabdevanju električnom energijom i potpuni poremećaj drumskog i železničkog saobraćaja. Jedna osoba je poginula, a više od 550.000 potrošača i dalje je bez struje.
Najteže su pogođeni regioni Land, Žironda i Lot-et-Garon, dok je Savoja pod crvenim upozorenjem zbog opasnosti od lavina.
Prema podacima operatera Enedis, u jutarnjim satima bez električne energije ostalo je oko 900.000 domaćinstava. Do popodneva je snabdevanje obnovljeno za oko 350.000 korisnika, ali je u 17 časova bez napajanja i dalje bilo približno 550.000 potrošača.
Oluja je odnela i jedan ljudski život. Vozač kamiona stradao je kada je grana pala na njegovo vozilo u blizini Daka. U više departmana prijavljeno je i nekoliko povređenih osoba.
Železnički saobraćaj je ozbiljno poremećen. Kompanija SNCF saopštila je da su brojne linije obustavljene ili skraćene. Vozovi ka Daksu, Bajoni, Biaricu i Andeji zaustavljeni su u Bordou, dok je saobraćaj u Lot-et-Garonu potpuno obustavljen do daljeg. Problemi su zabeleženi i u regionima Oksitanija, Bretanja, Centralna dolina Loare i Overnja.
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Tanjug/AP Photo/Yohan Bonnet
Pogledaj galeriju
Na autoputevima su zatvorene pojedine deonice, uključujući delove A64 i A9, gde je više od 2.000 kamiona zadržano zbog jakog vetra i bezbednosnih mera. U departmanu Od poplavljeno je oko dvadeset puteva, dok su u Landu mnoge saobraćajnice blokirane oborenim stablima.
Na Korzici je uveden narandžasti alarm za vetar. Avio-kompanija Er Korsika otkazala je više letova iz Figarija i Kalvija, dok su pojedine pomorske linije potpuno obustavljene. Otkazano je i više od 130 školskih autobuskih linija.
Meteorološka služba Meteo Frans najavila je da bi nivo upozorenja za vetar u Pirinejima-Oriental mogao biti podignut na crveni. Ukupno 27 departmana ostaje pod narandžastim alarmom zbog poplava, lavina ili podizanja nivoa mora.
Oluja se kreće ka području Golfe du Lion i Korzici, dok nadležne službe rade na sanaciji štete i normalizaciji snabdevanja električnom energijom. Potpuna stabilizacija očekuje se tek narednih dana.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Komentari