aktuelno

Predsednik Argentine tražio da se pokrene istraga protiv njega lično: Ne može sebi da oprosti grešku

18.02.2025

13:55

0

Autor: Vladimir Tanacković

Zbog prevare je 40.000 Argentinaca izgubilo četiri milijarde dolara

Predsednik Argentine tražio da se pokrene istraga protiv njega lično: Ne može sebi da oprosti grešku
Copyright Tanjug/AP Photo/Natacha Pisarenko, File

Predsednik Argentine Havijer Milej zatražio je u ponedeljak od Kancelarije za borbu protiv korupcije da ispita moguće nepravilnosti u radu članova vlade, uključujući i njega samog, u vezi sa lažnom kriptovalutom koju je promovisao na mreži Iks.

Odluka o pokretanju istrage usledila je nakon što su četiri političara podnela tužbu protiv Mileja, optužujući ga za umešanost u "megaprevaru" povezanu sa kriptovalutom Libra.

Prema navodima španskog medijskog javnog servisa RTVE, zbog ove prevare 40.000 Argentinaca izgubilo je ukupno četiri milijarde dolara.

Prošlog petka predsednik je promovisao kriptovalutu $LIBRA, tvrdeći da bi ona mogla da "podstakne rast argentinske ekonomije". Međutim, ubrzo je obrisao objavu na mreži Iks, izveštava RTVE.

Libra funkcioniše putem blokčejn tehnologije, koja omogućava transakcije bez posrednika. Ipak, pojedini ekonomisti su upozorili da bi moglo biti reči o prevari, jer je "80 odsto tokena koncentrisano u samo pet novčanika".

Reč je o takozvanom "mim novčiću", vrsti kriptovalute koja nastaje iz zabave ili internet trendova, a karakteriše je izostanak stvarne ekonomske vrednosti.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike