
Obelodanjen Trampov tajni plan za Rusiju i Ukrajinu: U njemu su dva datuma, a navode se i uslovi za prekid vatre
Prvo će se čuti ruski i američki lider, a tek onda će se pitati ukrajinski predsednik

U prvoj polovini februara predviđen je prvi telefonski razgovor između Vladimira Putina i Donalda Trampa, piše britanski tabloid "Dejli mejl". Takođe, planirano je da u istom periodu ruski predsednik razgovara telefonom s ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.
Između kraja februara i početka marta postoji mogućnost održavanja sastanka Putina i Zelenskog, uz potencijalno prisustvo Donalda Trampa. Tokom tog susreta, kako se navodi, trebalo bi da budu definisani ključni elementi mirovnog sporazuma, uključujući dogovor o prekidu neprijateljstava.
Plan predviđa da primirje stupi na snagu 20. aprila, čime bi se zaustavilo dalje napredovanje ruskih trupa. Pored toga, ukrajinske snage bile bi obavezne da se povuku iz Kurske oblasti, gde su prošlog avgusta izvele kontranapad.
Jedan od najvažnijih aspekata predloga odnosi se na zabranu ulaska Ukrajine u NATO, uz obavezu Kijeva da prizna suverenitet Rusije nad određenim teritorijama, prenosi "Dejli mejl".
Navodno, mirovni dogovori bili bi objavljeni 9. maja, a istovremeno bi Ukrajina ukinula ratno stanje i mobilizaciju, dok bi bili zakazani predsednički i parlamentarni izbori.
Kako izveštava "Dejli mejl", Trampov plan uključuje sledeće tačke:

- formiranje demilitarizovane zone u Ukrajini koju bi obezbeđivale evropske snage, uz moguće prisustvo britanskih trupa, dok bi SAD izbegle direktnu ulogu;
- zabranu ulaska Ukrajine u NATO, uz dozvolu za nastavak evropskih integracija i pridruživanje EU;
- priznanje Kijeva da su Donbas i teritorije koje su glasale na referendumu da uđu u RF deo Rusije.
Pitanje obnove Ukrajine jedan je od zanimljivijih elemenata plana. Prema navodima "Dejli mejla", Evropska unija bi tokom naredne decenije morala da izdvoji 486 milijardi dolara za obnovu zemlje.
Iako detalji izneti u izveštaju deluju povoljno za Moskvu, neki aspekti plana nisu u skladu s ruskim interesima. Ključno je pitanje ko bi kontrolisao demilitarizovanu zonu i da li bi Evropska unija bila spremna da preuzme tako veliki finansijski teret.
Trenutno nema zvanične potvrde autentičnosti plana, a postavlja se pitanje koliko verovati britanskim tabloidima.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari