Ruska flota se povlači iz Sirije? Satelitski snimci zabeležili neočekivane prizore (FOTO)
Verovatno je da su brodovi premešteni u baze na severozapadu Rusije ili u Kalinjingrad
Rusija je počela povlačenje svojih brodova iz vojne baze u sirijskoj luci Tartus, što je odgovor na novu pobunu terorističkih snaga protiv sirijskog predsednika Bašara Al Asada, prenosi američki portal Njuzvik.
Ove vesti odjeknule su nakon što je ranije ove godine većina Crnomorske flote premeštena iz Sevastopolja, baze na Krimu.
Tartus, kao ključna ruska pomorska baza na Sredozemnom moru, ima strateški značaj već više od 50 godina. Njena važnost se dodatno istakla od početka ruskog sukoba s Ukrajinom 24. februara 2022.
Prema navodima Naval News-a, luka Tartus je nedavno bila domaćin dve fregate klase "Gorškov", jedne fregate klase "Grigorovič", dva pomoćna broda i jedne podmornice klase "Unapređeni Kilo".
Ipak, analitičar MT Anderson objavio je satelitske snimke snimljene 30. novembra i 1. decembra, koji pokazuju da su svi pomenuti brodovi napustili luku.
Zbog Konvencije iz Montrea, koja reguliše prolazak vojnih brodova kroz turske moreuze, Rusiji je onemogućeno premeštanje ratnih brodova između Crnog i Sredozemnog mora.
Prema analizi Instituta za proučavanje rata (ISW), verovatno je da su brodovi premešteni u baze na severozapadu Rusije ili u Kalinjingrad na Baltičkom moru.
Do povlačenja brodova iz Tartusa došlo je nakon što je Moskva u julu odlučila da deo Crnomorske flote premesti iz Sevastopolja u Novorosijsk zbog napada ukrajinskih dronova.
Sličan potez zabeležen je i u oktobru, kada su brodovi napustili luku na Krimu, što je potvrdio ruski zvaničnik iz Zaporožja.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari