Napeto pred drugi krug izbora u Rumuniji: Jedan kandidat deli Trampovu viziju, drugi optužuje Ruse za mešanje
Isti stav imaju jedino o slanju vojnika u Ukrajinu
Kalin Đeorđesku, nezavisni desničarski predsednički kandidat u Rumuniji, i Elena Laskoni, predstavnica Unije spasimo Rumuniju (USR), našli su se u žiži političke debate pred drugi krug predsedničkih izbora zakazan za 8. decembar.
Đeorđesku, koji je u prvom krugu osvojio najviše glasova, istakao je da se zalaže za neutralan pristup Rumunije prema sukobu u Ukrajini, naglašavajući da zemlja "nema razloga da se meša u sukob koji nije njen" i da je njegova strategija usmerena isključivo na mir.
- Imam samo strategiju mira, interes da rumunski narod živi u miru, sa stabilnošću i sigurnošću -izjavio je Đeorđesku, naglašavajući da se "poistovećuje sa stavovima o miru" novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
- Želja sistema je da uvuče Rumuniju u rat. Imam samo strategiju mira, samo interes da rumunski narod živi u miru, da ima stabilnost i sigurnost u svemu što radi. Mogu da garantujem da će, ako me izglasa rumunski narod, mir biti na prvom mestu i nijedna dlaka se neće pomeriti sa glave nijednog građanina Rumunije - kazao je Đeorđesku.
Takođe je rekao da trajni mir zahteva "jaku vojsku" i odbacio optužbe da je ekstremista ili antisemita, uprkos povezivanju s Aleksandrom Duginom, ideologom ruskog predsednika Vladimira Putina.
S druge strane, Laskoni je oštro odbacila tvrdnje da podržava angažovanje rumunskih vojnika u Ukrajini, nazivajući te glasine "agresivnom negativnom kampanjom".
Naglasila je važnost ostanka Rumunije u NATO-u i ulaganja u savremenu bezbednosnu opremu.
- Nijedan vojnik iz NATO-a se ne bori na frontu u Ukrajini. Upravo zato moramo ostati u NATO i jačati se - kazala je ona, ukazavši na sličnosti u Đeorđeskuovoj kampanji i ruskim metodama uticaja, ističući informacije iz rumunskih obaveštajnih dokumenata o mogućoj povezanosti Đeorđeskuove Tiktok kampanje sa operacijama uticaja koje je sprovodio Kremlj.
U tim dokumentima se sugeriše da su ekstremističke grupe i influenseri promovisali Đeorđeskuovu kandidaturu, iako direktna umešanost Rusije nije potvrđena.
Dok se pristupi kandidata prema bezbednosnoj politici i međunarodnim odnosima oštro razlikuju, njihov politički obračun u drugom krugu izbora predstavlja prekretnicu za budućnost Rumunije.
Đeorđesku je u prvom krugu predsedničkih izbora 24. novembra dobio najviše glasova, a drugi krug glasanja biće održan u nedelju, 8. decembra.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari