Borelj pozvao članice EU da uhapse Netanjahua: Ne možete da aplaudirate kad Sud ide protiv Putina, a ovde da ćutite
Prema rečima visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, ako ne ispoštuju odluku, to će se smatrati primerom dvostrukih standarda i igrati naruku kritičarima bloka
Države članice Evropske unije moraju obratiti pažnju na Međunarodni krivični sud (MKS) i uhapsiti izraelskog premijera Benjamina Netanjahua ako on kroči na njihovu teritoriju, insistirao je šef spoljne politike bloka Žozep Borelj, tvrdeći da bi neuspeh u tome potkopao kredibilitet EU.
Prošlog četvrtka MKS sa sedištem u Hagu izdao je naloge za hapšenje Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i komandanta Hamasa Ibrahima Al Masrija, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti koji su povezani sa tekućim sukobom u Gazi.
Iako Izrael nije potpisnik Rimskog statuta koji reguliše MKS, sud ima jurisdikciju nad Zapadnom obalom i Gazom i 123 zemlje širom sveta, uključujući sve države EU.
Govoreći uoči sastanka ministara spoljnih poslova G7 u italijanskom gradu Fjuđi u utorak Borelj je naglasio da su "sve zemlje članice Evropske unije potpisale Rimsku konvenciju". On je tvrdio da odluke MKS-a "nisu nešto što može da se bira".
- Ne možete da aplaudirate kada Sud ide protiv Putina i da ćutite kad ide protiv Netanjahua - kazao je Borelj.
Prema rečima visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, ukoliko države članice ne ispoštuju odluku suda, to će se smatrati primerom dvostrukih standarda i igrati naruku kritičarima bloka.
Ranije je Borelj takođe insistirao na svom "pravu da kritikuje odluke izraelske vlade, bilo da se radi o Netanjahuu ili nekom drugom, a da ne bude optužen za antisemitizam".
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je u petak da Berlin ispituje posledice odluke suda. Međutim, portparol kancelara Olafa Šolca Štefen Hebestrejt primetio je da je malo verovatno da će se Nemačka povinovati s obzirom na njenu "istorijsku odgovornost" prema Izraelu.
Portparol francuskog ministarstva spoljnih poslova Kristof Lemoan odbio je da da konačan odgovor, opisujući naloge MKS-a kao "složeno pravno pitanje".
Holandija, Švajcarska, Irska, Italija, Švedska, Belgija i Norveška sve su rekle da će poštovati svoje obaveze prema Rimskom statutu.
U međuvremenu, mađarski premijer Viktor Orban osudio je presudu Suda i pozvao izraelskog premijera u posetu.
Odluka MKS-a je takođe izazvala oštre kritike Izraela i njegovog ključnog saveznika SAD.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari