aktuelno

Satelitski snimci pokazali šta Severna Koreja dobija od Rusije u zamenu za vojnike: Zapadne sankcije više ne vrede (FOTO)

22.11.2024

12:55

0

Autor: Vladimir Tanacković

Moskva i Pjongjang su našli zajednički jezik

Satelitski snimci pokazali šta Severna Koreja dobija od Rusije u zamenu za vojnike: Zapadne sankcije više ne vrede (FOTO)
Copyright Profimedia

Prema analizi neprofitne grupe Open Source Centre iz Velike Britanije, Rusija je od marta 2024. isporučila Severnoj Koreji više od milion barela nafte, što krši sankcije Ujedinjenih nacija.

Kako prenosi BBC, nafta je verovatno oblik plaćanja za oružje i vojnike koje je Pjongjang poslao Rusiji da podrži njen rat u Ukrajini.

Satelitski snimci otkrivaju da su severnokorejski tankeri tokom osam meseci dolazili 43 puta do ruskog terminala na Dalekom istoku - prazni su pristizali, a odlazili puni.

UN je ograničio Severnoj Koreji godišnji uvoz rafinirane nafte na 500.000 barela, dok njene potrebe premašuju devet miliona, što ju je prisililo na ilegalne nabavke.

- Kim Džong Un pruža Putinu slamku spasa, a Rusija čini isto za Severnu Koreju - izjavio je Džo Bern iz Centra Open Source. Ova isporuka obezbeđuje Severnoj Koreji stabilnost koju nije imala od uvođenja sankcija 2017. godine.

Satelitski snimci pokazali šta Severna Koreja dobija od Rusije u zamenu za vojnike: Zapadne sankcije više ne vrede (FOTO)Profimedia
Ruski brod u severnokorejskoj luci

Eksperti tvrde da su ovi transferi posledica sve bližih veza Moskve i Pjongjanga.

- Ovo je nafta za projektile, oružje i vojnike - istakao je Hju Grifits, bivši član UN panela za sankcije.

Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami upozorava da ruska zavisnost od Severne Koreje ugrožava bezbednost na više globalnih frontova. Istovremeno, stručnjaci navode da Severna Koreja koristi naftu za vojsku, proizvodnju municije i transport elitne klase, dok većina stanovništva zavisi od uglja.

- Milion barela je malo za Rusiju, ali ključno za Severnu Koreju, posebno ako dolazi kao kompenzacija za oružje - ocenjuje doktor Go Mjong Hjun, stručnjak iz Južne Koreje.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike