Da li bi glasanje Kolegijuma izbornika moglo da promeni ishod izbora u SAD? Sve zavisi od broja "nevernih elektora"
I ranije se dešavalo da se pojedini pobune, ali nikad u dovoljnom broju da bi išta promenili
Donald Tramp, koji je osvojio više od 300 glasova Kolegijuma izbornika od potrebnih 270 na izborima u SAD, proglašen je za izabranog predsednika, ali još mnogo toga treba da se desi pre njegove inauguracije.
Sada je sledeća faza procesa potvrda rezultata, što se odvija tako što elektori svake savezne države predaju svoje glasove u ime naroda.
Imenovani izbornici sastaju se da glasaju za predsednika i potpredsednika SAD, ali bi moglo da se desi da se pobune. Šta se u tom slučaju dešava?
Da li su elektori ikada glasali za nekog drugog kandidata?
Da.
"Neverni elektor" je onaj koji glasa za nekog drugog, a ne za kandidata kojeg su izabrali građani njegove države ili se uzdržava od glasanja.
U istoriji SAD bilo je 157 nevernih birača koji su išli protiv volje birača svojih država.
Od te grupe, 71 elektor nije mogao da izabere kandidata jer je umro između dana izbora i dana zasedanja Kolegijuma izbornika.
Prvi neverni elektor bio je Semjuel Majls iz Pensilvanije koji je 1796. godine dao svoj glas Tomasu Džefersonu, iako je izbor njegove države bio Džon Adams.
Nedavno je na izborima 2016. sedam elektora odbilo da glasa za kandidata kojeg su birači favorizovali: dva su odbila da glasaju za republikanskog kandidata Donalda Trampa, a pet je odbilo da podrži demokratu Hilari Klinton.
Da li bi elektori mogli da promene ishod trke?
Ne.
Vrhovni sud SAD je 6. jula 2020. presudio da "država može da prisili elektora da podrži kandidata svoje stranke i izbor naorda te države za predsednika" i da "elektori nisu slobodni ljudi, nego su dužni da glasaju za kandidata kojeg su građani države izabrali".
Da li su "neverni elektori" ikada promenili ishod izbora?
U svakom prethodnom slučaju broj pobunjenih elektora bio je premali da bi uticao na ishod predsedničkih izbora.
Nacionalni ustavnopravni centar opisuje dva slučaja u kojima su neverni elektori zamalo promenili potpredsednika.
Nakon izbora 1832. godine 30 elektora Martina Van Burena promenilo je mišljenje, ali je on ipak bio izabran.
Ričardu Mentoru Džonsonu zamalo je uskraćena druga najviša funkcija masovnom pobunom izbornika 1836. godine, ali ga je Senat imenovao prema pravilima 12. amandmana.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari