Mnogo buke ni oko čega: Gde su ukrajinski avioni F-16?
Kijev ih čuva i ne koristi ih za napade, navodno da bi ih sačuvao
Skoro dva meseca nakon što je prva ukrajinska grupa zapadnih borbenih aviona stigla u Ukrajinu, avioni F-16, proizvedeni u SAD, uglavnom su ostali ispod radara.
Poslednjih dana nepotvrđeni izveštaji su tvrdili da je ukrajinski F-16 uništio jedan od ruskih borbenih aviona Su-34.
Uprkos pompi koja je obeležila let F-16 na ukrajinskom nebu, posle toga se relativno malo pričalo o prvih nekoliko aviona koji su sada u ukrajinskim rukama.
Ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis nagovestio je krajem jula da su avioni stigli. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zvanično je nekoliko dana kasnije potvrdio da avione koriste kijevske vazdušne snage. On nije rekao koliko je aviona isporučeno i koliko njih je operativno, ali prema procenama, poslednjih meseci stiglo ih je desetak.
Danska i Holandija potvrdile su da su poslale početne serije F-16 u Ukrajinu. Više aviona iz dve zemlje stići će u narednih nekoliko meseci, rekli su zvaničnici. Norveška i Belgija su takođe obećale F-16 Ukrajini.
Ukrajina je izgubila najmanje jedan F-16, koji se srušio krajem avgusta. Pilot, koga je Kijev imenovao kao potpukovnika Aleksija Mesa, poginuo je dok je "odbijao masivan ruski kombinovani vazdušni i raketni napad", saopštile su ukrajinske vazduhoplovne snage.
Načelnik ukrajinske vojske general Oleksandr Sirski rekao je da je Mes oborio dve rakete i da je napadao jureći treću krstareću raketu, koristeći ugrađeno oružje.
- Nažalost, izgubili smo jednog od njih - rekla je danska premijerka Mete Frederiksen krajem avgusta, misleći na avione F-16 koje je donirala Danska.
Sakupljaju prašinu na zemlji
Međutim, retko se javno pominjalo da F-16 deluju protiv ruskih snaga, iako je šef holandske vojske general Oto Ajkelšajm rekao da avioni koje je Holandija isporučila krajem avgusta rade dobar posao.
Trenutna ukrajinska flota F-16 "možda nije toliko brojna i konkurentna" kada se suprotstavi ruskim avionima, "ali to je samo početak", rekao je bivši ukrajinski ministar odbrane Andrij Zagorodnjuk.
- Ako želimo da se Ukrajina efikasno suprotstavi Rusiji, mora da ima na raspolaganju konkurentne borbene avione. Ne možemo da razvijemo nikakvu strategiju ili plan kampanje za borbu protiv Rusije bez vazdušnih snaga - rekao je Zagorodnjuk.
- Ključni element u ovom pitanju je da Ukrajina prelazi na NATO oružje i, shodno tome, doktrine i koncepte NATO-a - rekao je Zagorodnjuk u ponedeljak za američki portal Njuzvik.
- Još je rano za avione - dodao je penzionisani maršal vazduhoplovstva Greg Bagvel, bivši viši komandant Kraljevskog vazduhoplovstva Ujedinjenog Kraljevstva.
Ukrajina je verovatno usvojila "oprezan pristup", napomenuo je Bagvel, dodajući da je to "razumljivo jer znaju da će biti meta".
Visoki ukrajinski komandant rekao je u junu da će Kijev neke od svojih aviona F-16 držati van zemlje kako bi izbegao ruske napade na letelice četvrte generacije. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov saopštio je da su ruskim vojnicima ponuđene nagrade za uklanjanje F-16.
Velike, ali neiskorišćene mogućnosti
Ukrajinski F-16 su poslednjih nedelja uglavnom korišćeni za protivvazdušnu odbranu.
- F-16 će dati relativno nespektakularan, ali veoma koristan doprinos operacijama - posebno u oblasti protivvazdušne odbrane - rekao je Dejvid Džordan, viši predavač studija odbrane i kodirektor Frimenovog instituta za vazduh i svemir na Kings koledžu u Londonu.
- Za Ukrajinu ima smisla da koristi svojih nekoliko F-16 za protivvazdušnu odbranu, hvatanje ukoštac sa napadima dronovima i raketama, dok čeka na dalje isporuke i navikava ukrajinsko osoblje na avione. Ovo nije bojažljivo, nego veoma razumno dok čekate da se veličina sile poveća - rekao je Džordan.
Posebno problematična za Ukrajinu je kampanja klizećih bombi Moskve, koja lansira veoma destruktivne bombe izvan dometa ukrajinske protivvazdušne odbrane.
Zelenski je početkom oktobra rekao da je Rusija za samo nedelju dana upotrebila više od 900 vođenih vazdušnih bombi protiv Ukrajine. Kijev bi mogao da iskoristi F-16 da napadne ruske avione koji lansiraju ove bombe.
Ukrajina možda koristi svoje sovjetske avione, poput Su-24, Su-25 i MiG-29, za ofanzivne operacije, dok se avioni F-16 zasada uglavnom čuvaju, rekao je Džordan. On je rekao da mogu da se pokrenu pri udaru dugog dometa, ali da ipak ima smisla da Ukrajina sačuva svoje F-16 i da zapadni avioni preuzmu kontrolu kasnije.
Korišćenje F-16 za protivvazdušnu odbranu pomaže u smanjenju pritiska na oskudne ukrajinske zalihe kopnenih sistema protivvazdušne odbrane, dodao je Džejms Blek, zamenik direktora za istraživanje odbrane i bezbednosti u evropskom ogranku istraživačkog centra RAND.
Oružje koje lansira F-16, kao što je raketa vazduh-vazduh kratkog dometa AIM-9Ks Sidewinder ili napredne rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa AIM-120, "možda bi bilo isplativije za upotrebu protiv određenih dolaznih meta", rekao je Blek.
- To znači da bi F-16 mogao da obezbedi fleksibilno i ekonomično novo oruđe za mrežu protivvazdušne odbrane Ukrajine - dodao je on.
Avioni F-16 su najznačajnija pomoć zapadnih pristalica Kijeva, a SAD su dale zeleno svetlo za isporuku ovih aviona u avgustu 2023. Za umorne i desetkovane ukrajinske vazduhoplovne snage, ovi avioni su mala uteha u borbi protiv nadmoćnije i veće ruske flote.
Međutim, baš kao što su ruski zvaničnici i naglašavali, F-16 neće promeniti ništa na bojnom polju, naročito zato što je veoma mali broj ovih borbenih aviona dostavljen.
- Mali broj aviona neće odmah napraviti ogromnu razliku, čak i ako imaju brojno vođeno oružje, i oni se moraju koristiti razborito. Iz onoga što smo do sada videli, to je ono što ukrajinsko vazduhoplovstvo radi - rekao je Džordan.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari