Da li su severnokorejski vojnici zaista u Rusiji? Šta to donosi Putinu, a šta Kim Džong Unu
Poslednjih meseci Moskva i Pjongjang su produbili svoje vojno partnerstvo, što je zabirnulo Kijev i Seul, pa i Vašington
Sve je više obaveštajnih podataka da se Severna Koreja sprema za direktnu ulogu u ruskom ratu u Ukrajini, što je potez koji bi mogao da pokrene niz akcija daleko izvan linija fronta rata koji besni u Evropi.
I Ukrajina i Južna Koreja su tvrdile da su severnokorejske trupe poslate u Rusiju na obuku sa ciljem da budu raspoređene u Ukrajinu, a u sredu je Pentagon potvrdio da su vojnici Pjongjanga tamo, istakavši da ne zna sa kojim ciljem.
Rusija i Severna Koreja su demantovale te izveštaje, dok je Južna Koreja nagovestila da bi bilo kakvo raspoređivanje moglo da dovede do toga da se ponovo proceni nivo vojne podrške koju daje Ukrajini.
Poslednjih meseci Moskva i Pjongjang su produbili svoje vojno partnerstvo, što je zabirnulo Kijev i Seul, pa i Vašington.
Da li su Severnokorejci u Ukrajini?
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski više puta je upozoravao da se severnokorejske trupe pridružuju ratu Rusije, rekavši na prošlonedeljnom samitu NATO-a da se priprema "10.000" vojnika i tehničkog osoblja.
U utorak uveče rekao je da Ukrajina ima obaveštajne podatke o tome da Rusija "obučava dve vojne jedinice iz Severne Koreje" u kojima su možda "dve brigade od po 6.000 ljudi". Zelenski je takođe kazao novinarima da je Ukrajina uočila severnokorejske "oficire i tehničko osoblje na privremeno okupiranim teritorijama" i da veruje da Rusija "sprema grupu" za ulazak u Ukrajinu.
Izvor iz ukrajinskih obaveštajnih službi ranije je rekao za CNN da mali broj Severnokorejaca sarađuje sa ruskom vojskom, uglavnom da bi pomogli u inženjeringu i razmenili informacije o upotrebi severnokorejske municije.
U međuvremenu, južnokorejska špijunska agencija, Nacionalna obaveštajna služba (NIS), saopštila je u petak da je Severna Koreja poslala 1.500 vojnika, uključujući borce specijalnih snaga, u Rusiju na obuku.
Činilo se da su ti izveštaji potkrepljeni kada su severnokorejski vojnici snimljeni kako primaju uniforme i opremu na poligonu na Dalekom istoku Rusije. Drugi video koji kruži društvenim mrežama prikazuje trupe kako stižu na poligon Sergejevka blizu granice Rusije sa Kinom.
Kakvi su odnosi Severne Koreje sa Rusijom?
Rusija i Severna Koreja ojačale su svoje prijateljske veze od pokretanja specijalne vojne operacije u Ukrajini.
U junu su dve zemlje potpisale značajan odbrambeni pakt i obavezale se da će koristiti sva raspoloživa sredstva za pružanje hitne vojne pomoći u slučaju da neka od njih bude napadnuta.
Više vlada je optužilo Pjongjang da isporučuje oružje Moskvi za rat u Ukrajini, što su obe zemlje negirale.
Isporuke oružja, koje uključuju hiljade tona municije, pomogle su Rusiji da popuni zalihe u ratu. U međuvremenu, veruje se da je Severna Koreja, koja je bez novca, dobila hranu i druge potrepštine u zamenu.
Pjongjang takođe nastoji da unapredi svoje svemirske, raketne i nuklearne programe.
Kakva je reakcija sveta?
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je navode da je osoblje Severne Koreje poslato da pomogne Rusiji kao "još jednu prevaru".
Na direktno pitanje novinara u ponedeljak da li Moskva šalje severnokorejske trupe da se bore u Ukrajini, Peskov je rekao da je Severna Koreja "blizak sused" i da dve države "razvijaju odnose u svim oblastima".
- Ova saradnja nije usmerena protiv trećih zemalja - rekao je on.
Severna Koreja je te tvrdnje nazvala "neosnovanim, stereotipnim glasinama" tokom sastanka Generalne skupštine UN u ponedeljak.
Ali Seul ovo ne shvata olako. Ministarstvo spoljnih poslova u ponedeljak je ruskog ambasadora pozvalo na "hitno povlačenje severnokorejskih trupa".
Prvi zamenik ministra spoljnih poslova Južne Koreje Kim Hong Kjun upozorio je da navodno raspoređivanje predstavlja kršenje rezolucije Saveta bezbednosti UN. Kancelarija za nacionalnu bezbednost održala je hitan sastanak kako bi razgovarala o mogućem odgovoru Južne Koreje.
Posle sastanka Kim Tae Hjo, prvi zamenik direktora za nacionalnu bezbednost, rekao je da će vlada primeniti "fazne kontramere" u skladu sa "napretkom vojne saradnje između Rusije i Severne Koreje".
Nejasno je koje će to mere biti, ali zvaničnik južnokorejske vlade je rekao da pripremaju "diplomatske, ekonomske i vojne mere".
Kako je Severna Koreja u "preliminarnoj fazi raspoređivanja trupa u Rusiju", Južna Koreja procenjuje da li će preći na "stvarno učešće u borbi", dodao je vladin zvaničnik.
- Razvijamo scenarije kako bismo razumeli potencijalne uticaje koje bi akcije Severne Koreje i Rusije mogle da imaju na nas - rekao je vladin zvaničnik.
Seul, jedan od najvećih svetskih dobavljača oružja, pružio je humanitarnu i finansijsku pomoć Ukrajini, a pridružio se i zapadnim sankcijama protiv Moskve, ali nije direktno obezbedio smrtonosno oružje Kijevu zbog kontrole izvoza oružja u zemlje koje su u ratu.
Ulozi su veliki. Severna i Južna Koreja su razdvojene jednom od najmilitarizovanijih granica na svetu i ostaju tehnički u stanju rata. Odnosi između njih dve pogoršali su se poslednjih godina uz porast ratoborne retorike sa obe strane demilitarizovane zone.
I britanski ministar odbrane Džon Hili rekao je u utorak u parlamentu da je "sada velika verovatnoća da je počelo prebacivanje stotina borbenih trupa iz Severne Koreje u Rusiju".
Šta znači potencijalni ulazak severnokorejskih vojnika u Rusiju?
Svaka intervencija Severne Koreje mogla bi da bude prekretnica. Izolovani i strogo sankcionisani režim decenijama nije preuzeo ulogu u velikom međunarodnom sukobu na drugom kraju sveta.
Država ima jednu od najvećih armija na svetu, sa 1,2 miliona vojnika, ali mnogim njenim trupama nedostaje borbeno iskustvo.
Analitičari kažu da bi severnokorejski režim imao mnogo da dobije od raspoređivanja trupa, uključujući da obezbedi iskustvo svojim snagama na bojnom polju i tehničku obuku. Aranžman bi takođe mogao da pomogne Severnoj Koreji da dobije stvarne obaveštajne podatke o funkcionisanju svog naoružanja.
- Trupe specijalnih snaga vratiće se sa živim iskustvom na bojnom polju, iskustvom infiltracije protiv protivnika. To ih čini opasnijim - rekao je Karl Šuster, bivši direktor operacija u Zajedničkom obaveštajnom centru američke Pacifičke komande.
- Mislim da Kim obezbeđuje trupe kako bi stekao resurse koji su mu potrebni da održi režim i naučene lekcije koje bi mogao da primeni ako misli da dolazi do sukoba na poluostrvu - dodao je on.
Čun In Bum, bivši general-potpukovnik vojske Južne Koreje, rekao je za CNN da će Rusi "dobiti pojačanje u ljudstvu koje im trenutno nedostaje", a Severnokorejci "novac, tehnologiju" i iskustvo.
Analitičari kažu da su to specijalne "elitne" snage, a ne konvencionalne trupe.
- Ako tamo uspeju, dobiće ne samo borbeno iskustvo iz prve ruke, već i međunarodno priznanje. Dakle, ovo bi mogao biti zaista ozbiljan problem za ceo svet - rekao je Čun.
- Šta ako Severnokorejcima to pređu u naviku? Šta ako postanu baza za snabdevanje dobro obučenim vojnicima? Potencijal ovog raspoređivanja trebalo bi da bude veoma zabrinjavajuć - zaključio je on.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari