Sedmica u svetu: Upad u Rusiju iz Ukrajine, Bliski istok na ivici i divljanje u Bangladešu i Britaniji
Amerika je nastvila da prati predizborna prepucavanja, avion je odveo u smrt 61 osobu u Brazilu, a separatista je podigao Španiju na noge
U nedelji za nama (5-11. avgusta) Rusija je iznenada napadnuta kada su u Kursku oblast upali Ukrajinci, Bliski istok je bio ispunjen tenzijom, a u Bangladešu i Britaniji su divljali protesti. Amerika je nastvila da prati predizborna prepucavanja, avion je odveo u smrt 61 osobu u Brazilu, a separatista je podigao Španiju na noge.
Upad u Rusiju iz Ukrajine i čačkanje Belorusije
Bivši glavni operativni direktor Američke agencije za međunarodni razvoj Maks Primorac izneo je u svojoj kolumni za Volstrit žurnal tvrdnju da Sjedinjene Države i Evropska unija neće finansirati obnovu Ukrajine nakon završetka sukoba, Francuski uvoz tečnog prirodnog gasa iz Rusije se više nego udvostručio u prvoj polovini ove godine, iako se EU obavezala da će prestati da koristi rusko gorivo do 2027. godine, a Niger je prekinuo diplomatske odnose sa Ukrajinom zbog agresije Kijeva protiv Malija.
Ovu sedmicu u borbama na istoku Evrope obeležio je napad Oružanih snaga Ukrajine u ruskoj Kurskoj oblasti koji je počeo u utorak, a koji je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova nazvala još jednim terorističkim napadom protiv civilnog stanovništva, Rusi su tvrdili da su osujetili pokušaj prodora u Kursku oblast, ali su borbe nastavljene i narednih dana, a Putin je izdao naređenje da se hitno pomogne stanovnicima ove oblasti, obećavši im i novčanu nadoknadu.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski produžio je vanredno stanje i opštu mobilizaciju, najmanje 16 osoba povređeno je u napadima ukrajinskih dronova i granatiranju Belgorodske oblasti, nakon čega je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio da bi "specijalna vojna operacija trebalo da dobije otvoreno eksteritorijalni karakter" i da "uključuje, između ostalog, zauzimanje Kijeva", a u Kurskoj oblasti u Rusiji uvedena je u petak vanredna situacija na federalnom nivou.
Objavljeni su snimci brutalnih borbi u Kurskoj oblasti, Rusi su poslali pojačanje u tu oblast, a Medvedev je, nakon članka jednog zapadnog medija o tome da je nemačka vojna tehnika korišćena na ruskoj teritoriji, poručio da će Moskva učiniti sve što je moguće da se najnoviji ruski tenkovi nađu na trgu ispred Rajhstaga u centru Berlina.
Moskva je obavestila Međunarodnu agenciju za nuklearnu energiju (IAEA) da su napadi Kijeva opasnost ne samo za kursku nuklearku, već za globalnu atomsku industriju, američki list "Politiko" pisao je da su zapadne zemlje dale zeleno svetlo ukrajinskim oružanim snagama za napad na Kursku oblast, otkriveno je zbog čega su Ukrajinci napali baš tu oblast, a Moskva je pokrenula antiterorističku operaciju.
Pričalo se o razdoru u vrhu Ukrajine, jer je Zelenski izjavljivao da bi da pregovara sa Rusijom, ali se ispostavilo da njegov kabinet ne bi, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da su Oružane snage Ukrajine narušile vazdušni prostor Belorusije tokom noći u petak na subotu i da su PVO snage uništile nekoliko ciljeva iznad beloruske teritorije, da bi kasnije poslao pojačanje na granicu sa ovom zemljom.
Bliski istok na ivici
Australijska vlada podigla je nivo pretnje od terorizma sa "moguće" na "verovatnu", navodeći zabrinutost zbog sve većeg širenja ekstremnih ideologija među mladima i tenzija u australijskom društvu zbog rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, Izrael i Hezbolah su nastavili sa intenzivnim borbama, a Iran je poručio da ne želi eskalaciju tenzija u regionu Bliskog istoka, ali da veruje da treba da "kazni" Izrael da bi se sprečila dalja nestabilnost.
Iran je preko Mađarske upozorio Izrael o svojoj nameri za napad, palestinski predsednik Mahmud Abas izjavio je da je cilj ubistva političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea bio da se produži i proširi sukob u Gazi, a visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj upozorio je da je Bliski istok na "ivici rata nepoznatih razmera".
Bivši američki obaveštajac Skot Riter primetio je da saradnja Teherana i Moskve u poslednje vreme značajno ojačala i da ako Izrael ipak odluči da započne rat velikih razmera, mora da ima u vidu da će Rusija u njega ući na strani Irana, Iran je isporučio Hezbolahu i drugim iranskim proksi snagama elektromagnetno naoružanje koje može da onesposobi komunikacione sisteme i radare, a i novi predsednik Irana obećao je osvetu Izraelu.
Hezbolah je pojačao napade na Izrael, Hamas je u utorak imenovao Jahju Sinvara za novog političkog lidera, nedelju dana nakon ubistva njegovog prethodnika Ismaila Hanijea, a izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac pozvao je na njegovu ''brzu eliminaciju''.
Sjedinjene Američke Države su prebacile deset borbenih aviona "F/A-18" u vojnu bazu na Bliskom istoku radi pomoći Izraelu u odbrani od mogućeg napada iz Irana, palestinski predsednik Mahmud Abas izjavio je da rezolucija izraelskog parlamenta koja se protivi uspostavljanju palestinske države na Zapadnoj obali krši međunarodno pravo i sve ranije potpisane sporazume i protivreči principu dve države, a Izraelska vojska (IDF) i obaveštajna služba Šin Bet ubili su u četvrtak visokog zvaničnika palestinske militantne grupe Hamas u Pojasu Gaze Naela Sakhla.
Vršilac dužnosti ministra spoljnih poslova Ali Bageri Kani rekao je da Iran očekuje da ga druge muslimanske zemlje podrže u "legitimnom pravu" da uzvrati Izraelu za ubistvo političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea na njegovom tlu, pojavio se snimak u kom se vide izraelski vojnici koji seksualno zlostavljaju Palestinca u zatvoru, a najavljena je i poseta Moskvi predsednika Palestine Mahmuda Abasa.
Bezbednosni zvaničnik Hamasa Samer al-Haj ubijen je u petak u izraelskom vazdušnom napadu kod grada Sidona, u Libanu, više od 100 Palestinaca je ubijeno, a desetine ranjeno u izraelskom napadu na školu u Gazi u kojoj su smešteni raseljeni, posle čega su svet obišli stravični prizori, zvaničnica Ujedinjenih nacija nazvala je akcije Izraela u Pojasu Gaze genocidom, a kako je Izrael mesecima unapred isplanirao eskalaciju sukoba na Bliskom istoku možete pročitati u analizi portala 24sedam.
Brazil u žalosti
Putnički avion srušio se u brazilskoj državi Sao Paolo i sa sobom u smrt odveo 61 osobu koja je bila u njemu. Ubrzo su se pojavili stravični snimci sa mesta pada i svedočenja uplašenih meštana, a pričalo se i o mogućem uzroku pada.
Predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva proglasio je trodnevnu žalost zbog avionske nesreće, a ispostavilo se da je 10 putnika pukom srećom preživelo jer su promašili let.
Predsednici i potpredsednici
Kamala Haris je zvanično izabrana za kandidata demokrata na američkim izborima 2024. godine, a nedugo zatim izabrala je kandidata za potpredsednika - guvernera Minesote Tima Volca.
Na izbornom skupu u Detroitu Haris se suočila s propalestinskim protestom, pojavila se fotografija Tima Volca posle hapšenja, a republikanski predsednički kandidat Donald Tramp izjavio je da je Kamala gora od Bajdena, kao i da bi Jevreji koji glasaju za nju "trebalo da odu na pregled glave".
Zakazana je i prva debata između njih dvoje, Tramp je otkrio u kakvom stanju mu je uvo posle atentata i izjavio je da je Demokratska stranka prevarila Džoa Bajdena i oduzela mu predsedničku funkciju, a bivši predsednik je preživeo još jednu dramu kada je njegov avion bio primoran da preusmeri sletanje u Bilings, u Montani, zbog mehaničkih problema na letelici.
Bangladeš do grla u krvi
Nemiri koji su se proširili Bangladešom doveli su do crne brojke od više od 300 mrtvih, nakon čega je premijerka Šeik Hasina pobegla iz zemlje, a najmanje 24 osobe su stradale, dok je nekoliko povređeno nakon što su neidentifikovani izgrednici u utorak zapalili rezidencijalni hotel u četvrti Džesor.
Nakon što je premijerka podnela ostavku i pobegla iz zemlje, desilo se veliko bekstvo iz zatvora u Šerpuru, prilikom kog je više od 500 zatvorenika izašlo na slobodu, dobitnik Nobelove nagrade za mir Muhamed Junus izabran je za privremenog premijera, a ko stoji iza nemira u Bangladešu i kome oni koriste možete pročitati u analizi portala 24sedam.
Divlja Britanija
Više od 150 ljudi uhapšeno je u neredima u Velikoj Britaniji proteklog vikenda koji su počeli posle ubistva nožem tri devojčice u Sautportu, britanska policija spremila je 6.000 policajaca u strahu od nereda, a ko stoji iza protesta u Engleskoj možete pročitati u analizi portala 24sedam.
Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš
Karles Pudždemon, katalonski lider separatista, pojavio se u četvrtak u Barseloni pred okupljenim pristalicama, gde je održao kratak govor, nakon čega je nestao. Kasnije se ispostavilo da je prevario špansku policiju koja je zatvorila Barselonu i uspeo da pobegne iz Španije, da bi već u petak uveče potvrdio da se ponovo nalazi u Belgiji.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari