Odrastala u senci oca, pa ga se odrekla: Šta sve znamo o Marin le Pen koja ima šanse da se nađe u drugom krugu sa Makronom?

09.04.2022

19:25

0

Poslednjih nedelja rejting joj je porastao

Odrastala u senci oca, pa ga se odrekla: Šta sve znamo o Marin le Pen koja ima šanse da se nađe u drugom krugu sa Makronom?
le-penovi - Copyright AP Photo/Claude Paris

Pre tri meseca, činilo se da je uspon Erika Zemura bacio Marin le Pen u zasenak.

Nje imala više šta da ponudi uz pomoć svoje partije koja se nalazi pred bankrotom.

Nacionalni front i dalje je funkcionisao poput porodice, iako se Le Penova otarasila svog oca, osnivača stranke.

Brojni mediji su opisali Le Penovu kao nekog ko pripada prošlosti, dok je Zemur, koji gleda ka budućnosti, privukao čak i njenu sestričinu Marion Marešal, kao i nekadašnje pristalice Nikolasa Sarkozija.

Međutim, pred sam početak predsedničkih izbora, koji se održavaju u nedelju, Le Penova, prema anketama, ima podršku od 23 odsto, nasuprot 26 odsto aktuelnog lidera Emanuela Makrona. Rejting joj je porastao za dva poena, dok je Makronu opao za četiri za samo deset dana. 

Profimedia
Zemur

Prema određenim procenama, u prvom krugu bi mogla da osvoji 48,5 odsto glasova, a Makron 51,5 procenata.

Međutim, njena politika se u međuvremenu nije menjala da bi mogao lako da se objasni ovaj povratak u žižu javnosti.

I dalje se zalaže za smanjivanje imigracije u Francusku za 75 odsto i za stvaranje diskriminacije između francuskih državljana i stranaca kada je reč o pristupu poslovima u državnoj službi, ali i u privatnom sektoru. Ipak, odustala je od izlaska Francuske iz EU i napuštanja evra.

Osim toga, želi da zabrani naturalizaciju dece stranaca, iako su rođena u Francuskoj, ali je odustala od zabrane dvojnog državljanstva.

Ranije se zalagala i za smrtnu kaznu i za izlazak iz NATO-a. Kada je počela ukrajinska kriza, ublažila je stav rekavši da bi Francuska mogla da se povuče iz integrisane komande Alijanse.

AP Photo/Francois Mori
Pekres

Kada je reč o stavovima prema islamu, Le Penova sada zvuči blaže nego mnogi njeni protivnici ili prethodnici poput Sarkozija ili Fransoa Olanda. Zemur je istakao da se islam, a ne samo islamizam, protivi vrednostima Republike, pa je kasnije na jednom mitingu pokušao da se izvuče rekavši da nema problem sa asimiliranim islamom u Francuskoj. Čak je i Valeri Pekres pokazala oštriji stav: "Krajnje je vreme da prestanemo da negiramo vezu između terorizma i imigracije."

Prema određenim analizama, građani Le Penovu vide kao smireniju i sa mnogo manjim egom u odnosu na Zemura. Kada je priznala da ju je povredio odlazak njene sestričine (u drugu partiju), ljudi su je videli kao ljudsko biće.

U ovim danima borbe sa profesionalnim političarima, Le Penova izgleda kao da uliva poverenje, makar određenoj grupi birača.

Istovremeno, pomogao joj je dosta i Makron, koji je mnoge birače načinio nezadovoljnim posle pet godina vladavine. Njegova pobeda se zasnivala na dekonstrukciji levice i desnice, izabrao je ljude sa obe strane, čime se predstavio kao neko ne pripada nijednoj strani spektra. Međutim, dosad se nije suočavao s posledicama svojih odluka, a njegov mandat su obeležili brojni, ponekad veoma nasilni, protesti "žutih prsluka", koji su smatrali da ih niko ne predstavlja u zemlji slabih sindikata i partija.

AP Photo/Francois Mori
Makron

Poslednih nedelja, Makron pokušava da se nametne kao mirotvorac između Ukrajine i Rusije. Ipak, glasači su u početku osetili da je to bilo korisno i neophodno, ali je entuzijazam splasnuo jer predsedniku zameraju što se nije ozbiljnio uhvatio ukoštac sa potezima Vladimira Putina, tačnije, što nije mogao da ih predvidi.

U senci oca

Marion An Perin le Pen rođena je u avgustu 1968. godine u Neji na Seni, departmanu u pariskom regionu, kao najmlađa od tri sestre.

Detinjstvo joj je bilo obojeno političkom karijerom njenog oca Žan-Mari le Pena, koji je uvek bio poznat po prilično kontroverznim stavovima, a 1976. godine je čak bio i meta bombaškog napada, kada je oštećena zgrada u kojoj su živeli.

- Te noći sam otišla na spavanje, kao i mnoge devojčice mojih godina. Međutim, kada sam se probudila, nisam više bila devojčica kao mnoge druge - napisala je u autobiografiji.

Inače, njeni roditelji su vodili boemski način života, zabavljali bi se satima, ili bi provodili po nekoliko nedelja na krstarenjima, a ćerke bi ostavljali bebisiterkama. Kada je Marin imala 15 godina, majka je otišla od kuće.

AP Photo/Olivier Boitet, FILE
Le Pen sa ćerkama

- Kada je došla iz škole, videla je da majčinih stvari više nema. Shvativši da je otišla sa drugim muškarcem, Marin je bila očajna, prestala je da jede... - opisao je svojevremeno Olivije Bomon u knjizi o porodici Le Pen.

Majku će videti ponovo tek za 15 godina, a za to vreme je rasla pod snažnim uticajem oca i njegovih političkih stavova. Upravo zbog specifičnog detinjstva, morala je da drži gard, a drugari iz odeljenja se nisu mnogo družili sa njom, tvrdi Bomon.

Iako je posle studija prava kratko radila kao advokat u Parizu, od 1992. do 1998. godine, najpoznatija je upravo po članstvu u partiji koju je osnovao stariji Le Pen.

Godine 1998. postala je deo administrativnog aparata Nacionalnog fronta, desničarske stranke koju je Žan-Mari osnovao 1972, a koja je predstavljala opoziciju francuskim mejnstrim konzervativnim partijama. Bila je direktor pravnih poslova Nacionalnog fronta sve do 2003. godine, kada je postala potpredsednik stranke. Sledeće godine se uspešno kandidovala za mesto u Evropskom parlamentu, gde se naposletku pridružila ocu. Tokom godina, njena popularnost, ali i uticaj unutar stranke, rasli su, pa je tako rukovodila očevom predsedničkom kampanjom 2007. godine.

Međutim, kako je izlazila iz očeve senke, tako se postavila kao značajna francuska politička figura, ali iako je zadržala određene desničarske stavove, distancirala se od stranačkih najekstremnijih stavova.

AP Photo/Lionel Cironneau, File
 

Tradicionalni evroskepticizam zamenila je francuskim nacionalizmom, a iako je zadržala antimigrantsku politiku, kritikovala je antisemitizam koji je obeležavao Nacionalni front u prošlosti. Zahvaljujući političkom talentu i dobrim javnim nastupima, preuzela je vođstvo nad strankom 2011, a već naredne godine je učestvovala na predsedničkim izborima, pored Nikole Sarkozija i Fransoa Olanda. Završila je na trećem mestu u prvom krugu, sa osvojenih više od 18 odsto glasova. Iako to nije bilo dovoljno za drugi krug, bio je to veoma dobar rezultat za Nacionalni front, bolji nego što je njen otac postigao 2002. protiv Žaka Širaka.

Popularnost joj je rasla, pa se Nacionalni front učvrstio kao alternativa dvema najjačim partijama u Francuskoj, pogotovo u jeku ekonomske krize kada je jačala kritika EU. Smatrala je da je EU više prepreka nego dobit. Ubrzo je postala vodeći glas evroskepticizma u Evropi.

Porodični raskol 

Međutim, usledila je svađa sa ocem Žan-Mari le Penom.

Kriza u Nacionalnom frontu izbila je u aprilu 2015, kada je Žan-Mari le Pen ponovio svoje ranije izjave da su nacističke gasne komore samo običan "detalj u istoriji" i branio Filipa Petena, ratnog lidera koji je kolaborirao sa nacističkom Nemačkom tokom okupacije Francuske. Izbačen je iz partije koju je vodio skoro 40 godina, mada ga je sud posle vratio na mesto počasnog predsednika.

Upitan da li Žan-Mari le Pen i dalje ima podršku unutar partije, tadašnji zamenik Le Penove se nasmejao i rekao da članstvo stoji jedinstveno iza aktuelne predsednice stranke.

Žan-Mari le Pen optužio je ćerku za korišćenje prljave taktike.

- Prljavo je ubiti svog sopstvenog oca, pa, nije ga ubila direktno, učinila je to preko svoje desne ruke - kazao je Le Pen dan nakon što ga je izvršni odbor isključio iz članstva Fronta.

AP Photo/Thibault Camus
 

- Ona je telefonom komandovala streljačkim odredom. Nije želela da bude uključena direktno jer bi izgledala kao hulja - kazao je tada Le Pen francuskom radiju RTL.

U međuvremenu, krajem 2015. godine Islamska država je izvela stravičan teroristički napad u Parizu kada je poginulo 130 ljudi, a više od 350 ranjeno. Le Penova je za to okrivila Olandovu imigracionu politiku, a rastuće neprijateljstvo prema islamu pomoglo je Nacionalnom frontu na regionalnim izborima.

Naredne godine Le Penova je pohvalila odluku Velike Britanije da napusti EU i čestitala je Donaldu Trampu na pobedi na američkim predsedničkim izborima. Godine 2017. izgubila je od Makrona na predsedničkim izborima. Iako je Makron ubedljivo vodio, Le Penova je istakla da će Nacionalni front biti zvanična opoziciona partija vladajućoj stranci. Međutim, kasnije su osvojili svega osam mesta u parlamentu. Kako je i sama osvojila mesto, morala je da se odrekne mesta u Evropskom parlamentu koje je držala od 2004. Samo dve nedelje nakon toga, protiv nje je pokrenuta istraga zbog zloupotrebe fondova tokom službovanja u EP. Navodno, zloupotrebila je oko pet miliona evra "evropskog novca" za poslove svoje partije.

Smatra se da je Le Penova više demokratski nastrojena od svog nacionalistički orijentisanog oca, pa se tako zalagala za istopolne brakove, pravo na abortus iili ukidanje smrtne kazne.

Zalaže se za ekonomski nacionalizam i energetsku diverzifikaciju, za razliku od privatizacije javnih preduzeća. Protivi se globalizaciji, koju krivi za brojne negativne ekonomske trendove. Iako je bila veoma glasna u zahtevima da se napusti evrozona, prethodnih godina je odustala od toga. Protivi se pristupanju Turske i Ukrajine Evropskoj uniji.

Najpoznatija je po stavu da je mulitikulturalnost omanula i da je na delu islamizacija Francuske.

AP Photo/Kamil Zihnioglu
 

Le Penovu je "Tajm" dvaput proglasio jednom od 100 najuticajnijih osoba na svetu, 2011. i 2015.

Godine 1995. udala se za biznismena Franka Šafroja koji je radio za Nacionalni front i snjim dobila troje dece. Posle razvoda 2000. godine, udala se za Erika Lorioa 2002, nekadašnjeg nacionalnog sekretara partije, međutim, rastali su se četiri godine kasnije.

Većinu vremena provodi u Sen Kluu, a poseduje stan i u Enen Bomonu. Godine 2010. kupila je i kuću sa tadašnjim partnerom Lujem Aliotom, koji je inače alžirsko-jevrejskog porekla.

 

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike